Pátek, 3.2.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Filmový klub Chrudim – Stephen Hawking a držitel Oscara v chrudimském kině

Stephen HawkingFilmový klub Chrudim zve milovníky filmu na své další promítání, které se bude konat tento čtvrtek 23. dubna 2015 od 20 hodin v Městském kině Chrudim.

Kdo tomu nevěří, ať do filmového klubu běží! O geniálním vozíčkářovi, který do pokladnice lidského poznání přispěl myšlenkami o černých dírách či vesmírném velkém třesku, vypráví snímek Teorie všeho. A herec Eddie Redmaine ztvárnil slavného vědce tak dobře, že za svůj výkon dostal Oscara. Na plátně se však objeví i opravdový Hawking: „Nalezneme-li odpověď na otázku, proč my a vesmír vůbec existujeme, bude to znamenat konečné vítězství lidského ducha – protože pak pochopíme mysl Boha,“ napsal mimochodem v roce 1988 ve své nejprodávanější knize Stručná historie času.

 

 

 

 

Hawking také namluvil téměř všechny věty vyslovené ve filmu řečovým simulátorem. Používá ho od poloviny 80. let. I přes těžké zdravotní postižení je tenhle chlapík optimistou: „Dívejte se ke hvězdám, ne dolů k nohám. Buďte zvídaví,“ sdělil nám všem na slavnostním zahájení londýnských paralympijských her.

Teorie všehoProslulý astrofyzik Stephen Hawking nosí na velmi nemocném těle jednu z nejchytřejších hlav na světě. Sice by vám hravě vysvětlil složité zákonitosti fungování vesmíru, ale sám nechápe, jak je možné, že mu život zachránila tak zvláštní věc, jakou je láska… V roce 1963 má jednadvacetiletý student na univerzitě v Cambridgi našlápnuto k úžasné budoucnosti. Lékařské vyšetření ale stanoví drsnou diagnózu: postupné ochrnutí nervového systému, které do dvou let ukončí smrt. Jenže Stephen a jeho dívka Jane se osudu vzepřou.

Standardní biografický snímek pozdvihují výborné herecké výkony, působivá dobová atmosféra a téměř hmatatelné emoce. Akcentován není vědecký svět, ale Hawkingovo soukromí, zejména partnerský vztah. Místo laciného sentimentu vás ovšem čeká vkusná romance o géniovi na vozíku majícím obdivuhodný smysl pro humor. Komu se před časem líbil třeba Kinsey nebo Krajina stínů, určitě si přijde na své. 

 

 

 


Český název filmu: 
   Teorie všeho

Životopisný / Romantický / Drama
Velká Británie, 2014, 123 min

Režie: James Marsh
Předloha: Jane Hawking (kniha)
Scénář: Anthony McCarten
Kamera: Benoît Delhomme
Hudba: Jóhann Jóhannsson

Hrají: Eddie Redmayne, Felicity Jones, Emily Watson, Harry Lloyd, David Thewlis, Charlie Cox, Charlotte Hope, Adam Godley, Lesley Manville, Maxine Peake, Hugh O’Brien, Karol Steele, Scott Plumridge, Simon McBurney

Odkaz na ČSFD:            http://www.csfd.cz/film/357133-teorie-vseho/

Vstupné:                          60 Kč s průkazkou FK, 90 Kč bez průkazky FK

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.