Pondělí, 2.10.2023
HudbaKultura

Hradecký Majáles nabídne bohatý doprovodný program

Hradecký MajálesHradecký Majáles není jen páteční koncertní Open Air. V rámci doprovodného programu jsou připraveny pro zájemce sportovní, vzdělávací a kulturní akce.

Hlavní vzdělávací akcí doprovodného programu je Majálesové nábřeží vysokých škol, které se koná ve čtvrtek 23. dubna 2015 na Tylově nábřeží a začíná už v 10 hodin. Organizátoři zde dávají prostor hradeckým vysokým školám prezentovat se před veřejností a budoucími uchazeči o studium.

Zástupci Fakulty vojenského zdravotnictví vysvětlí a předvedou základy sebeobrany, představí střelecký trenažér a předvedou stažení raněného ze stěny. Studenti fyziky z Přírodovědecké fakulty dají návštěvníkům okusit fyziku na vlastní kůži. Odhalí roušku tajemství fakírů a nabídnou odvážlivcům vyzkoušet si fakírskou stoličku. Zájemcům o neposedné elektrony pak ukáží, že i elektřina může být zábavná aneb elektrárna na kliku a jiná elektrická hejblata. Informatici si připravili ukázku robotů ze stavebnice Lego.

Matematici se blýsknou ukázkou skládání různých hlavolamů podle návodu i bez něj, těšit se návštěvníci mohou
na Rubikovu kostku a jiné mechanické a logické hlavolamy. Kdo má radši historii, nesmí propásnout ukázku šifrování ve starověkém Řecku. Na řadu přijde i řešení různých logických hádanek a kuriózních matematických úloh.

Hradecký Majáles nabídne bohatý doprovodný program

Filozofická fakulta představí jazykové hry a cizojazyčné křížovky. Povede vás po stopách české minulosti přes tvorbu pečetí z vosku až zpátky do pravěku ke skládání střepů keramiky a broušení pravěké sekyry. Fakulta informatiky a managementu pak předvede 3D tiskárnu v akci. Jak změnit vodu ve víno a udělat zápis tajné zprávy neviditelným inkoustem předvedou studenti z katedry chemie. Chybět nesmí ani tvorba myšlenkových map a koláží na témata ze sociální oblasti, kterou budou prezentovat studenti Ústavu sociální práce.

Ve čtvrtek 23. dubna od 18 hodin pak proběhne už pátá projížďka městem na kolečkových „inlajnech“ Hradec na
bruslích. Bude to jedinečná možnost zabruslit si v ulicích centra Hradce Králové, které běžně patří hlavně autům a autobusům. Jízda městem je vhodná i pro méně zdatné bruslaře, pro děti a tatínky či maminky s kočárky. Bruslaři budou mít na celé trase zajištěn doprovod městské policie a na všech křižovatkách zelenou. V posledních ročnících si tuto akci nenechalo ujít okolo dvou tisíc pohybu chtivých lidí.

Bohatý program nabízí také studentský AC klub, který už v pondělí hostí Promítání o Grónsku nebo koncert autorského šansonu s Lucií Peterkovou.

Hradecký Majáles nabídne bohatý doprovodný program

Pro děti je pak přichystán Majáles pro nejmenší, který se koná v pátek 24. dubna v Šimkových sadech u Rotundy a začíná v půl desáté dopoledne. Letošním tématem bude Šmoulí vesnička, ve které je zmatek, protože Gargamel s Azraelem vše poničili a zpřeházeli. Děti absolvují trasu, na které budou potkávat Šmouly, kteří mají nějaký problém, a úkolem dětí ho bude s nimi vyřešit. 

Děti mohou pastelkami vybarvit svého Šmoulu, který ztratil všechny barvičky nebo pomoci Šmoulům najít poztrácené hračky. Další úkol bude přinést Šmorůvky na pečení dortu. Ti odvážnější pomohou zahnat Gargamela s Azraelem, kteří se ale schovávají. Rozsypané korále pak děti pomohou roztřídit. Na posledním stanovišti už musí být vesnička v pořádku, takže závěrečným úkolem bude přesun rozházených věcí zpět na své místo. 

Taktéž v pátek, ovšem až po poledni vyrazí z Baťkova náměstí Majálesový průvod, který za zvuků bubnů a účasti všech kandidátů na Krále Majálesu se svými družinami projde městem. Do místa konání Majáles OPEN AIR dojde nejpozději ve 13 hodin, kdy se rozehraje první koncertní set. Těšit se návštěvníci mohou nejen na vítězné skupiny ze studentské soutěže kapel, na stálice hudební scény jako je Tomáš Klus, Chinaski nebo Michal Hrůza, ale i na další neokoukané interprety jako jsou Jelen, Pipes & Pints, Monikino Kino a další.

Vstupenky na Majáles Open Air už v prodeji nejsou a nebudou, protože v podvečer dne 14. dubna jsme vyprodali celou kapacitu areálu v Šimkových sadech. Děkujeme všem za jejich zájem a omlouváme se těm, na které se nedostalo.

Majáles se vrací zpátky ke kořenům v Šimkových sadech

 

Kompletní harmonogram Hradecký Majáles 2015


pátek 10. 4. 2015 stavění májky, od 15:00, Masarykovo náměstí
středa 15. 4. 2015 Soutěžní koncert kapel o účast na Majálesu, od 19:00, AC klub
pondělí 20. 4. 2015 Promítání o Grónsku, od 19:00, AC klub
úterý 21. 4. 2015 Florbalová bitva škol VŠ
středa 22. 4. 2015 Florbalová bitva škol SŠ
čtvrtek 23. 4. 2015 6naChodníku – koncert autorského šansonu s Lucií Peterkovou, od 20:00, AC klub
čtvrtek 23. 4. 2015 Majálesové nábřeží vysokých škol, 10:00 – 17:00, Tylovo nábřeží
čtvrtek 23. 4. 2015 Hradec na bruslích, od 18:00, Ulrichovo náměstí
pátek 24. 4. 2015 Majáles pro nejmenší, 9:30 – 11:30, Šimkovy sady, u Rotundy
pátek 24. 4. 2015 Majálesový průvod, 12:00-13:00
pátek 24. 4. 2015 Majáles OPEN AIR

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.