Filmový klub – Hranice ovládání

Filmový klub - Hranice ovládáníFilmový klub Chrudim zve milovníky filmu na své letošní první promítání, které se bude konat tento čtvrtek 14. února 2013 od 20 hodin.

Osamělý muž beze jména putuje španělskou krajinou, u kávy se setkává s tajemnými lidmi a sbírá indicie. Jaké jsou jeho úmysly a co se objevuje ve vzkazech z krabiček od zápalek? Režisér, který tvoří výhradně mimo hollywoodskou mašinérii, dokazuje, že není ve vleku jednoho stylu a opakujícího se tématu. Navzdory přítomnosti jeho stálých herců (Bill Murray, Tilda Swintonová, Isaach De Bankolé) je tenhle thriller překvapením i v rámci jeho pestré filmografie. Jarmusch ještě před premiérou přiznal, že při natáčení myslel na evropské kriminálky 70. a 80. let, hlavně na díla Francesca Rosiho o propojení zločinu, korupce a politiky.

 

Zcela nový pohled na chladnokrevnou duši námezdních vrahů. Systém je nastavený tak, aby žádný z lidí zapojených do řetězové operace nevěděl ani o trochu víc, než kolik je pro splnění jeho úlohy naprosto nezbytné. A podobně je na tom i divák, který nemá ani jistotu, že hlavní hrdina je nájemným zabijákem. Místo servírování samozřejmých faktů předkládá film bezednou propast plnou nápověd, matných náznaků a indicií.

 


Český název: Hranice ovládání
Filmový klub - Hranice ovládání
Originální název:
 The Limits of Control

Natočeno:
 USA, 2009
 
Režie: Jim Jarmusch

Hrají: Isaach De Bankolé, Alex Descas, Jean – François Stévenin, Óscar Jaenada, Luis Tosar, Paz de la Huerta, Tilda Swinton, Youki Kudoh, John Hurt, Gael García Bernal, Hiam Abbass, Bill Murray, Emma Caballero, Héctor Colomé

Délka:
 116 minut
Žánr: Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

 

Zajímavosti o filmu:

  • Natáčeno na lokacích, ve kterých se film skutečně odehrává (Madrid, Sevilla, Almería).
  • V jedné z intelektuálních diskuzí ve filmu je rozebírán původ slova Bohéma. Přestože o tom filmová postava vyjadřuje své pochybnosti, termín je opravdu odvozen od francouzského názvu Čech neboli Bohême. Francouzi v 19. století označovali jako Bohémien obecně kočovné Rómy z východní Evropy odvozením od názvu Čech, odkud někteří Rómové pocházeli. Toto označení se následně rozšířilo také na umělce, kteří se stěhovali do sousedství Rómů a přejímali jejich nevázaný životní styl.  
  • Věž, kterou muž objeví v Seville, se jmenuje Torre del Oro, což v překladu znamená Zlatá věž.
  • Když postava, kterou hraje Tilda Swinton, mluví o letícím ptáku v místnosti plné písku, tak odkazuje na scénu z filmu Stalker Andreje Tarkovského.

 

Odkaz na ČSFD – http://www.csfd.cz/film/239444-hranice-ovladani/.

Vstupné: 40 Kč s průkazkou filmového klubu, 70 Kč bez průkazky. Pozor, do konce května platí průkazky FK za rok 2012.

Více na fkchrudim.unas.cz          

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.