Firewall – Henning Mankell

Firewall - Henning MankellOficiální anotace: Muž zastaví, aby si vybral peníze z bankomatu, a nepochopitelně padne mrtvý k zemi. Vypadá to jako nešťastná náhoda. Taxikáře brutálně napadnou dvě dospívající dívky. To už není náhoda, ale jasná vražda. Místní policie, která je okamžitě zadrží, je šokována jejich lhostejností. Krátce poté postihne kraj Skane rozsáhlý výpadek proudu. Když však do trafostanice u Ystadu dorazí technik, čeká na něj děsivé překvapení. Komisař Kurt Wallander je přesvědčený o tom, že tyto události musí být nějak propojeny. Jenže stopy vedou k jistému počítači a komisař není zrovna fanoušek moderní techniky. Musí se tak spolehnout na jiné a to se mu vůbec nezamlouvá. Wallander ví, že času nemilosrdně ubývá. Případ nabírá katastrofické rozměry, pachatel se skrývá v anonymitě kyberprostoru a před policií je pořád o krok napřed…

Po dočtení mě jedna věc opravdu hodně mrzí. A to moje aktivity, které se týkají Kurta Wallandera, jelikož tato kniha se řadí jako osmá v sérii a pro mne je to první, tudíž nemám žádné srovnání, jestli byla dobrá nebo horší než předešlé. Pro mě totiž byla dobrá. A jestli v této sérii existují ještě lepší knihy, tak mám co napravovat.Možná byla trochu přeplácaná, ale o tom posléze.

„Opustil Martinssona a sešel ze schodů. Pootevřenými dveřmi do obýváku spatřil, jak Modin objímá svou širokou ženu, která má pořád v nose vatové tampony. Ten výjev ho naplnil soucitem a zároveň nejasným pocitem radosti. Nedovedl rozlišit, co z toho převažuje, Jemně zaklepal na dveře.“

Nejdříve se zmíním o tom, jak na mě Wallander působil. Určitě to stojí za zmínku, jelikož autor knihy je mužského pohlaví, ale dokázal bravurně vykreslit jak city padesátiletého osamělého muže, tak chvilkové myšlenkové pochody, které se týkají žárlivosti, vzteku, stresu nebo radosti. S tím autor dokázal divy. Při čtení jsem opravdu měla pocit, že jsem Kurt Wallander a jsem osamělá jako kůl v plotě nebo že naopak mám opravdu co dělat, abych tomu dotyčnému nevrazila jednu do zubů. A nedej bože, aby vedle mne někdo v tu chvíli seděl… (hihi)

Samotný děj začíná, pro mě jako pro čtenáře, správně. Jedno mrtvé tělo taxikáře, spálené tělo v trafostanici, mrtvola u bankomatu, postupně se vynořují ještě nějaké ty další mrtvoly, také trochu skandálu… Tohle bylo nervy drásající a já pořád čekala, ze které stránky na mě vykoukne další mrtvola a kdo to bude. Bavilo mě to. I když vám to může připadat, já nevím, třeba nechutné nebo drastické, pro mě je dobrá severská detektivka jen když je tam pár těl, které už jsou bez života. Takže toto máme splněno. Komisař Wallander pomalu, na více jak pětiset stránkách, pátrá po možném spojení všech mrtvol. Má k ruce perfektní tým, i když někteří by raději vlastní píseček, ovšem i tak jim to docela odsýpá.

Jen já za sebe musím říct, že ke konci vyšetřování už jsem byla trochu unavená. Přišlo mi to přeplácané, pořád se objevovaly indicie ale nic kloudného, co by nám prozradilo, kdo je pachatel nebo aspoň naznačilo… I když jisté podezření jsem měla, pořád jsem si jej ale nedokázala dát do souvislosti a to mě žralo! Věřím, že kniha si najde spoustu svých čtenářů, protože vyřešení případu se odehrává v kyberprostoru, v zabezpečených počítačích, které chrání Firewall a svým způsobem je to zajímavé. Já se asi tak 100 stránek před koncem modlila, ať už se opravdu dozvím, kdo za tím stojí. A nebudu muset obcházet opět nějaké zabezpečení v počítači. Když se přiblížil konec, přišlo mi to docela komplikované a musela jsem číst velmi pomalu, aby mi docházely souvislosti.

„ Ann-Britt slíbila, že to zařídí. Sama zároveň vyrazí do Löderupu. Wallander zavěsil. V tu chvíli sbíhal Martinsson velkými kroky ze schodů. Bylo nabíledni, že se něco děje.“

Celkově dávám knize 90 %. Dala bych i více, ale nemůžu z toho „technického“ hlediska. Ale autorovi se opravdu povedla všechna ta omáčka kolem. Pocity, které jsem měla, když mlha padla na město, byly opravdu reálné a u mě o to, jak se při čtení cítím, jde především. A také, Kurt Wallander je po čertech dobrej chlap.

 


Firewall - Henning MankellNázev knihy:         FIREWALL
Originální název:  Brandvägg
Autor:                      Henning Mankell

Nakladatelství:      HOST
Rok vydání:           2016
Počet stran:           543

ISBN:                       978-80-7491-560-4
EAN:                        9788074915604

Vazba:                     Vázáná s přebalem

E-shop:                   kniha – http://nakladatelstvi.HOSTbrno.cz
                                 
                                  e-kniha – http://www.PalmKnihy.cz
   

  

HostNakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni“ (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

 


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

 Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)