Fotky, které mají duši

Jan SvobodaJan Svoboda je mladý a talentovaný fotograf, který pracuje v oboru již více než sedm let. Za tu dobu nasbíral dost zkušeností a dokázal rozvinout svůj talent pro zachycení reality lépe, než ji dokáže vykreslit skutečnost sama. Specializuje se na glamour fotografie s profesionálními modelkami. Stejně tak dobře však pracuje i s dívkami, které dosud nemají s focením zkušenosti. Dokáže je uvolnit a zachytit tak jejich pravou krásu. Rád balancuje na hraně vkusné cudnosti a snového vzrušení. Více než dva roky natáčí videa reklamního a prezentačního charakteru. Do jeho portfolia patří focení pro Playboy, XMan, Motohouse, Speed, Motorkáři.cz a Driversweb.cz.

Jeho práce nás zaujala a tak jsme Honzovi položili pár otázek.

 

 


Honzo, tvoje fotky jsou tak trochu jiné. Říká se, že mají duši. V čem je to tvoje kouzlo? Co je pro tebe při focení důležité?

Myslím si, že to nejdůležitější je komunikace s modelkou. Mluvit při focení je zásadní část úspěchu a dobré fotky.To si bohužel málo začínajících fotografů uvědomuje – všichni řeší především techniku.

foto: Jan SvobodaTy ale rád fotíš nejen s profesionálními modelkami, ale také s dívkami, které nemají žádnou zkušenost. Jak si u nich získáš důvěru a liší se focení profi modelky a slečny bez zkušeností?

Slečna, která přijde poprvé na focení, vám musí během několika prvních chvilnaprosto věřit, že právě z ní uděláte modelku. Snažím se jí uvolnit a získat hlavně důvěru v tom, že mi jde jen o to, abychom spolu vyfotili skvělé fotky. Se zkušenými modelkami se člověk soustředí především na nové nápady, světlo a příběh samotné fotografie.

Fotíš hodně akty a glamour, byl to vždycky tvůj cíl, anebo si se k němu postupně vypracoval?

Celkově jsem svou kariéru nastartoval focením žen a akt, glamour to už přišlo nějak samo. Přijde mi, že je v česku spoustu fashion fotografů, ale správný glamour, kde to slečně opravdu sluší a vyvolává v mužích pocit touhy a sexuální napětí je opravdu málo.

A jak vnímáš samotné focení ty, není pro tebe, jako pro chlapa těžké, když je před tebou krásná nahá slečna a ty se musíš soustředit? Dá se na takovou práci zvyknout a brát to jako přirozenou věc?

Důležité je vědět, pro co si člověk na focení jde. Mě zajímají dobré a sexy fotky, které vyvolávají pocity a jsou zahalené atmosférou. Soustředím se tedy především na to a na nic jiného nemyslím. Nemám s tím problém a stalo se to pro mě přirozenou věcí. Dělám to už dlouho.

V loňském roce proběhla tvoje první výstava s názvem „Pozadí v popředí”, kde byla vyfocena pozadí slečen v různých situacích. Jak na výstavu vzpomínáš a máš nějaké další plány?

Moc rád na ni vzpomínám. Byl to velký mezník mojí tvorby. Bohužel jsem poměrně dost časově vytížen, ale věřím, že se snad v příštím roce najde čas na uspořádání nějaké výstavy. Rád bych zopakoval i stejné téma.

foto: Jan Svoboda

Pořádáš také pro své fanoušky workshopy, které probíhají v netradičním prostředí pivovaru, proč jsi zvolil zrovna tohle místo?

Pivovar Ferdinand je pro mě srdcová záležitost a můj velmi dobrý klient. Mám tam to prostředí moc rád. Vypadá to, jako kdyby se tam zastavil čas. Myslím si, že kontrast krásné ženy a industriálního prostředí je velmi zajímavé téma, které bude zájem lidí přitahovat.

foto: Jan SvobodaJak říkáš, je o něj veliký zájem. V  čem je právě ten tvůj workshop jiný a co chceš, aby si jeho účastníci odnesli?

Od většiny jiných workshopů je zásadní rozdíl v tom, že mají zájemci možnost nafotit modelku individuálně a ne ve skupinkách. Já si hodně zakládám na komunikaci mezi modelkou a fotografem a snažím se dát prostor účastníkům, aby na tom zapracovali pod mým dohledem. Samozřejmě také řešíme technické věci, kompozici a postprodukci.

S jakou technikou fotíš?

Canon 5D mar II a používam světla značky PROfoto.

Právě probíhá tvůj projekt – Jan Svoboda hledá novou tvář, kdy hledáš nejen modelky, ale i obyčejné slečny, dívky a ženy, které mají kouzlo. Řekni nám o tom víc.

Dobrou fotku dělá hlavně slečna, která na ní je. Po neustálém bombardování a žadonění o focení jsem se rozhodl, že dám všem slečnám, dívkám a ženám šanci se ke mně dostat. Nehledám prvoplánovou krásu, chci charisma a umění dát do fotky kousek sama sebe. Chci objevit několik nových tváří a obnovit svoje portfolio. Bude to skvělé fotit s někým, koho jsem sám objevil a ještě nikdo ho předtím nefotil. Už se nemůžu dočkat, až z celého projektu vyjdou čtyři top dívky, se kterými budu spolupracovat.

Fotíš také auta, máme se snad bát, že vyměníš krásná těla za auta?

 Ne, ne to určitě ne. Auta fotím spíše jako hobby. Založil jsem s přáteli magazín o autech – Driversweb, kde se snažím zužitkovat to, co jsem se naučil při focení dívek. Ještě také spolupracuji s časopisem SPEED – tam se snažím ukázat, že i v Čechách jde fotit auta, tak jako se fotí v Anglii.

foto: Jan Svoboda

A jak se tedy fotí v Anglii?

Tam jde především o zachycení krásy toho auta, samotné atmosféry a přírody. V Čechách je to spíše dokument typu „hlavně aby bylo vše vidět. Nafoť taky ten kufr”.

A kde bereš inspiraci?

Inspiraci beru paradoxně dost z fashion editoriálů či módních reklam. Libí se mi jejich styl a rád bych ho přenesl do světa glamour.

 

Honzo, díky za rozhovor a doufám, že se brzo na nějakém tvém workshopu spolu opět potkáme.

 

FB profil: https://www.Facebook.com/JanSvoboda.fotograf 
Webové stránky – http://jansvoboda.com
Odkaz na právě probíhající projekt – http://face.jansvoboda.com
Odkaz na výstavu Pozadí v popředíhttp://www.pozadivpopredi.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.