Foukneš do pěny

recenze knihy Foukneš do pěny

Kniha Foukneš do pěny rozvířila vody současné české literatury. Napsala ji Radka Třeštíková, jedna z nejpropíranějších spisovatelek. Její knížky (i ji samotnou) buď máte rádi nebo ji vyloženě nesnášíte. Já osobně její knihy ráda mám, proto jsem na nejnovější počin byla hodně zvědavá. Má být totiž úplně jiný, než její obvyklá tvorba. A můžu říct, že tomu tak opravdu je.

Foukneš do pěnyHlavní hrdinkou je sedmačtyřicetiletá Vladěna. Bouchnou v ní nahromaděné saze, jak se říká, a s manželovým autem, které nikdy předtím neřídila, takže až na poslední chvíli zjistí, že je to elektromobil, vyrazí pryč od svého muže, matky, i dcery. Ve všech se zklamala, všechny zklamala ona sama. Na svém road tripu po Evropě zpytuje sebe i své blízké, vede monology, ve  vzpomínkách se vrací do minulosti, aby z toho vyšla jako nový člověk a našla si vlastní cestu.

V první řadě bych ráda upozornila na to, že pokud k tvorbě Radky Třeštíkové pociťujete celkovou antipatii, neoslní vás ani aktuální Foukneš do pěny. Stejné to je v případě, že je vám pod čtyřicet, nebo jsou vám vzdálené vztahové problémy žen středního věku. Pokud však chcete čelit literárním výzvám, zkuste se začíst. Třeba to zrovna půjde.

I když je celková koncepce románu jiná, než u předchozích knih, v lecčems se s nimi shoduje. Opět před vámi vyvstává hrdinka, k níž můžete během čtení získat averzi. Není totiž zrovna dvakrát sympatická. Chaotička, která opakuje stejné chyby, jaké dělala její matka. Neurotička, nevyrovnaná osobnost, přesto je vám jí možná občas trochu líto. Nechybí ani typická dlouhá souvětí, jimiž je autorka proslulá. Občas musíte číst mezi řádky, snažit se udržet pozornost (ano, to jsou právě ta souvětí), a hlavně je tentokrát nutné pečlivě sledovat text. Ona vás totiž autorka hodí rovnou do vody a vy budete v příběhu tápat stejně jako Vladěna při řízení eletromobilu. Nesledujete totiž pouze Vladěninu současnou situaci, ale míříte spolu s ní i do minulosti. Hrdinčiny vnitřní monology a myšlenkové pochody jsou do textu nasázeny stejným způsobem, jako to bývá ve skutečném životě, kdy vám v hlavě víří jedna myšlenka za druhou, mnohdy chaoticky, bez ladu a skladu. 

U Radky Třeštíkové se mi líbí, jak si dokáže pohrát s naší mateřštinou. Používá hodně metafor, její styl je sice mnohdy hodně syrový a plný vulgarit, které ne všichni dokážou skousnout, je hodně ironický a sarkastický.  Nejedná se o žádné uhlazené větičky, ale o pořádnou slovní smršť. Ne, opravdu nemusí každému sednout, a to ani v případě, že se vám líbilo třeba Veselí nebo Osm. Jedno je však jisté – dokud knížku Foukneš do pěny neotevřete, tak to nezjistíte.

 

Název knihy Foukneš do pěny
AutorRadka Třeštíková
Žánrromány pro ženy
  
Nakladatelství MOTTO
Rok vydání2020
Počet stran256
ISBN978-80-267-1802-4
  
Nákup knihy www.motto.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MOTTO

Motto je nakladatelství s pozitivním nábojem. Vydává kvalitní českou, převážně humoristickou beletrii a romány předních českých spisovatelek (Halina Pawlowská, Ivanka Devátá , Irena Obermannová, Barbara Nesvadbová). Objevuje i nové autorky (Eva Rýznerová, Michaela Klevisová) a uvádí na trh knihy nových žánrů, například foodwritingové romány Říkal jsi, Ti amo a Oběd v Paříži, které kombinují příběhy o lásce s recepty. Významnou součástí portfolia tohoto nakladatelství jsou kvalitní detektivky severských, anglických a amerických autorů. Nejen ženám jsou pak určeny tituly z oboru populární psychologie.

www.motto.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)