Guernsey – ostrov, který prý navštívil samotný ďábel!

recenze knihy Ďáblův spár

     Nakladatelství Host nám přináší novou detektivní sérii, jejíž hlavní hrdinkou je Jennifer Doreyová, novinářka. A jak to tak bývá, ani autorka Lara Dearman nemohla vyčnívat z řady mnoha dalších spisovatelů a své hrdince do vínku přidala nějaké to osobní trauma, které ovlivňuje její dosavadní život. Jennifer ale absolutně nebrání v tom, aby nestrkala svůj roztomilý nosík tam kam nemá. Je to všehovšudy novinářka, takže se to od ní vlastně i očekává. 

Nebojí se tmy. Jen toho, co se v ní skrývá!

     Tato nová detektivní série nese název Tajemství Jennifer Doreyové a první díl vyšel v nakladatelství Host v březnu tohoto roku. Zajímavostí jistě je, že sama autorka z tohoto ostrova pohází, což mě nutí k zamyšlení, zda opravdu popisovaný folklor tohoto ostrova, jež uváděla v knize, je skutečně pravdivý. Pokud ano, pak tato autorka, jež vystudovala na Sussexské univerzitě francouzštinu a mezinárodní vztahy, žila vskutku na zajímavém místě! Guernsey je součástí Normanských ostrovů, které se nachází v Lamanškém průlivu. Ďáblův spár je autorčinou prvotinou a v knize se snoubí její láska ke guernseyským mýtům, folklóru a legendám společně s láskou k detektivním románům a sériovým vrahům.

     A tím se velmi snadno dostáváme k podstatě našeho příběhu. Jennifer se vrací na rodný ostrov ke své matce, otec zemřel tak, jak by si přál každý ostrovan, postarala se o něj okolní temná a hluboká voda. Po jednom nezdařeném a nedořešeném případu, na kterém vehementně pracovala v Londýně Jennifer pociťuje touhu po návratu na místo, které tolik miluje, které ji ovšem také donutilo tenkrát odejít… Začala pracovat pro místní noviny, které zdaleka nejsou tak velké jako ty, ve kterých pracovala v Londýně a ani nepřekypují fantastickými tématy jako tam. Je to jen místní deník a co si bude nalhávat, na Guernsey se nic moc akčního neděje. 

Ďáblův spár (HOST)     Stále má pocit, že ji někdo sleduje, není si jistá ani sama sebou a poslední dny pociťuje vracející se návaly paniky, které se už pár let nedostavily. Možná je to tím, před čím z Londýna utekla? Možná. Každopádně musí být na pozoru, moc dobře si pamatuje výhrůžky, kterými ji počastoval, nelze zapomenou ani kdyby chtěla. Ta jizva jí to bude navždy připomínat. Případ na kterém pracovala v Londýně ji stál málem život a domnívá se, že jistou osobu stál určitě.

     Teď je ovšem zpátky doma, z týdne dovolené se stal měsíc a tak to pokračovalo dál. Teď sedí za stolem Guernseyského deníků a přemýšlí co dál se svým životem. Jednoduché reportáže, které teď píše ji sice baví, ale nijak zvlášť nenaplňují. Chtělo by to něco většího. A jako kdyby ji sám ďábel vyslyšel! 

     Na pláži se najde tělo utonulé ženy. Sama Jennifer je bezprostředně po nalezení u toho. Zdá se ovšem, že tahle reportáž nebude žádný sólokapr. Jde o běžné utonutí, psychicky labilní žena prostě spáchala sebevraždu. Jednoduché, tečka. Napíše článek, který si přečte chlapec, jež o kousek dál jednoho večera našel symbolickou figurínu. Možná byl zhulený, ale jistá specifika přeci nemůžou být náhodná. Vystrašený chlapec tedy vyhledá Jennifer v domnění, že by to s utonulou mohlo nějak souviset. Zdá se to jako hloupost? Ano, zprvu možná. Ale Jenn má dobrý čuch a velmi brzy přichází na to, že jisté podobnosti a okolnosti rozhodně náhodné nejsou. A tak začne pátrat…v minulosti. Překvapivé a zdrcující zjištění přichází, možná přichází i samotný ďábel, který ostrov velmi dobře zná. Je vůbec možné aby na ostrově Guernsey již dlouhých padesát let řádil sériový vrah? Kolik žen vlastně na tomto ostrově spáchalo údajnou sebevraždu a koho má guernseyský ďábel ve spárech tentokrát?

     Ďáblův spár je klasickou, pozvolna se rozjíždějící detektivkou, kterou ocení všichni nenároční čtenáři. Ti náročnější, kteří potřebují při čtení trochu více té akce hned od počátku knihy, asi úplně na sto procent spokojení nebudou, ale rozhodně to neznamená, že je kniha nebude bavit. Jen soudím podle sebe. Já jsem právě ten čtenář, který toho v detektivkách a thrillerech potřebuje trochu víc. Nenudila jsem se, to ne, ale postrádala jsem jakési “šťavnaté” táhlo, které by mě nutilo číst a číst a číst. Velmi pozitivně hodnotím zasazení místního folklóru a legend do příběhu, protože právě to mě udržovalo bdělou a lehce napjatou. Myslím si, že tato série má nášlápnuto na slibnou budoucnost.

Hodnocení: 3/5

 

Název knihy Ďáblův spár
AutorLara Dearman
ŽánrLiteratura světová, Detektivky, Thrillery
  
Nakladatelství HOST
Rok vydání2018
Počet stran334
ISBN978-80-7577-252-7
  
Nákup knihy www.nakladatelstvi.hostbrno.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

 

 

HOST

Nakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni“ (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

http://nakladatelstvi.hostbrno.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Michaela Rubášová Končelová

Milovnice dobrých knih, bloggerka a maminka, která stále čeká na svoje literární políbení múzou... (osobní blog)