Středa, 21.2.2024
KnihyKultura

Hádej hadači, kdo z nás je psychopat?

recenze knihy Není úniku

Každý z nás má někdy den blbec. Prostě se ráno vzbudíte, z postele vylezete špatnou nohou a už se to s vámi veze. Nestíháte včas do práce. Vylijete na sebe ranní kafe. Zůstanete trčet v práci. Na parkovišti vám odřou auto. Rozbijete si hrnek na kafe. Ztvrdnete v práci. Dojde vám kafe. Budoucnost se prostě jeví jako obří černá díra požírající světlo vašeho života.

Darby ovšem umí takový den posunout na zcela novou úroveň. Tahle mladá studentka má prostě neskutečný pech. Jako by nestačilo, když jí sestra telefonicky oznámila, že jejich matka umírá na rakovinu slinivky, plahočí se teď Darby sněhovou bouří napříč státy, aby se stihla s matkou alespoň rozloučit a usmířit než navždy opustí tento svět. Ale jak se říká, když chcete pobavit Osud, sdělte mu své plány do budoucna. Naneštěstí pro Darby, má zrovna ta její paní Budoucnost dost zvrácený smysl pro humor.

Sněhová bouře postupně nabývá rozměrů Sněhokalypsy a Darbyino autíčko již není schopné se prokousávat hromadami sněhu a dívka je tak nutná vyhledat útočiště na nejbližším odpočívadle. Že si uprostřed pustiny pobude několik nudných hodin, je více než jasné. Všude jen samý sníh, silnice mizí pod bílou kalamitou a iPhone hlásí poslední zbytky energie v baterii. Ale to je stejně jedno. V průsmyku k tomu všemu není žádný signál.

Už to samo o sobě je pěkně na nic. Apokalyptický rozměr průšvihu se začne naplno ukazovat v momentě, kdy Darby zahlédne v zaparkované dodávce malou dětskou ručku. Ručku za mřížemi jakési klece.

Není únikuOdpočívadlo uvězněné ve sněhové bouři. Pět lidí. Někdo z nich je únosce. Náhoda svedla zcela neznámé osoby dohromady, aby si s nimi zahrála nebezpečnou hru o život. Nebo ta tak úplně náhoda není?

První část knížky jede jako dobře rozjeté pendolino a strhává s sebou vše, co na cestě potkává. Atmosféra postupně houstne, k čemuž značně dopomáhá doslova mrazivá a nehostinná příroda kolem. Bohužel zhruba v polovině se pendolinu porouchají CD-romy a začne se to nějak zadrhávat. K tomu všemu si ještě náš vlak udělá před koncem malou zastávku a nabere dalšího cestujícího, což musí být bezpochyby nějaký bůh, jelikož jinak si finální události nedokážu dost dobře vysvětlit.

V čem je tedy problém? Základní nápad je bezesporu dobrý. Máme tu izolovanou skupinu lidí, mezi nimiž se nachází pořádný kus šílence, s nímž Darby svádí hru na kočku a myš. Potud dobré. Průšvih je, že ze zmatkující a nejisté studentky se nám postupně vyklube Wonder Woman bojující proti superpadouchovi. Žádná rána není smrtelná, všichni i po pořádné nakládačce vyskočí na nohy, lehce se oklepou, aby jim mohli odzvonit další kolo a už se řežou nanovo. Dobře, budiž, obecenstvo chce akci, tak nám autor servíruje brutální souboje a nešetří kyblíky s krví. Ale proboha proč při tom ještě zapomněl na elementární logiku, to opravdu netuším. I když se člověk vážně pořádně začte, přijdou momenty, kdy se prostě zarazí a říká si: „A tohle jako mělo být co? Jako vážně? Vždyť to je nesmysl!“

Slušně budovaný thriller pan Adams sám potápí překombinovaností děje a nadměrným množstvím nechutností. Přitom mi drsné příběhy rozhodně nevadí, čtu je asi nejvíc ze všech žánrů, jen mi vadí, když mě autor chytne za pačesy a mlátí mi hlavou o zeď nelogičnosti. Přitom by stačilo trochu ubrat plyn a vyloženě bych si libovala. Není úniku je totiž i tak svěží vítr, je to něco nového, co jsem ještě nečetla a do půlky to má slušně našlápnuto. Škoda toho závratného tempa ke konci, které se vás snaží vystřelit na měsíc.

Na prvotinu dobré, ale příště lépe.

Hodnocení: 3/5

 

Dobré knihy

 

Název knihy Není úniku
AutorTaylor Adams
ŽánrDobrodružné, Thrillery
  
Nakladatelství Knižní klub
Rok vydání2018
Počet stran272
ISBN978-80-242-6181-2
  
Nákup knihy www.dobre-knihy.cz
Nákup e-knihy www.ereading.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Knižní klub

Knižní klub – na českém trhu již tradiční značka je také nejstarší nakladatelskou značku EMG. Nabízí především českou literaturu, detektivky, krimi, thrillery, militarie, historické romány a dětskou literaturu. Ke kmenovým autorům KK patří např. Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Ken Follett, Robin Cook či Philipp Vandenberg. V edici Záhady vychází např. Erich von Däniken.

www.knizniklub.czeReading

Černá kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prochází téměř třináct tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Zajišťuje elektronický obsah pro více jak 120 knihoven po celé České republice i na Slovensku a je jejich hlavním dodavatelem. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih..

www.ereading.cz

 

Dobré knihy

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Klára Stryalová

Rozený knihomol a čivavomil, který bez hrnku černého čaje nedokáže přežít den.