Čtvrtek, 18.4.2024
Historie a současnostOstatní volný časVolný čas

Historickým městem Pardubického kraje za rok 2022 je Vysoké Mýto

Vítězem krajského kola soutěže o cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace MPR nebo MPZ za rok 2022 je Vysoké Mýto. Zdejší městská památková zóna porazila Chrudim (na druhém místě) i Chrast (na třetí příčce) a za Pardubický kraj bude o titul usilovat v republikovém finále. Na stupni vítěze v Pardubickém kraji stálo Vysoké Mýto naposledy v roce 2020.

Tři přihlášená města navštívila 23. ledna hodnotící komise, která jejich přihlášky podrobně posuzovala. Tvořili ji zástupci pardubického pracoviště NPÚ a Ministerstva pro místní rozvoj, kteří se setkali nejen se zástupci měst, ale i s vlastníky kulturních památek procházejících v loňském roce obnovou. Komise v případě Vysokého Mýta kladně hodnotila zejména opravu a hlavně následné zpřístupnění jedné z dominant města kulturní památky Pražské věže. Dále byla oceněna snaha o prohlašování dalších kulturních památek, z nichž byla prohlášena např. sušárna lnu. Vysoké Mýto je spolu s Litomyšlí v rámci Pardubického kraje ojedinělé tím, že zřídilo pozici městského krajinářského architekta (doc. Ing. Lukáš Štefl, Ph.D.), což se v i loňském roce promítlo v dokončené revitalizaci veřejných prostranství, zejména Havlíčkových sadů, které na přelomu 19. a 20. století navrhl přední evropský krajinářský architekt František Thomayer. Zajímavá je i snaha vedení města o nové naučné stezky, z nichž v rámci celorepublikového srovnání je ojedinělý nový okruh vedený po poutních cestách.

Dne 31. 1. 2023 se na pardubickém pracovišti NPÚ rozhodlo o vítězi krajského kola. Hodnotící komise byla složena ze zástupců Ministerstva pro místní rozvoj, Svazu historických sídel Čech, Moravy a Slezska, Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Pardubicích a Krajského úřadu Pardubického kraje. Nakonec získalo Vysoké Mýto od odborné poroty 258 bodů. Vysoký počet bodů od komise i u Chrudimi (240) a Chrasti (199) svědčí o dlouhodobě vysoké úrovni památkové péče ve všech třech přihlášených městech.

Vítěz krajského finále obdrží z Programu regenerace 100.000 Kč a postupuje do celostátního kola, kde se bude ucházet o titul Historické město roku 2022. Soutěž pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, Ministerstvo kultury a Ministerstvo pro místní rozvoj, která oceňují nejlepší uplatnění dotací z Programu regenerace městských památkových rezervací a zón. V programu se na opravy sdružují peníze státní, obecní i od vlastníků.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.