Úterý, 16.4.2024
Cestování a výletyVolný čas

Galapágy – cesta za tajemstvím evoluce

V pátek 10. února 2023 se můžete spolu se Soňou Janovskou podívat na ostrovy obrovských želv. Místo, kde Darwinova evoluční teorie začala dávat smysl. Ostrovy podzemního ohně a podivuhodných tvorů. Očarované ostrovy. To vše a mnoho dalších jsou jména pro Galapážské souostroví, podivuhodné místo, první přírodní rezervace UNESCO a místo, které v hloubi duše touží navštívit snad každý biolog.

Na plachetnici Altego II se podíváme na tři největší galapážské ostrovy San Cristóbal, Isabela a Santa Cruz, poznáme většinu z nejznámějších bizarních živočichů – obrovské suchozemské želvy, černé mořské leguány, tučňáky žijící na severní polokouli, Darwinovy pěnkavy, ohromující tereje, budeme plavat se želvami, lachtany, žraloky…  Poznáme svět, kde když si lachtan ustele na hlavní třídě, místní kolem něj rozestaví kužely s nápisy „nerušit“ a všichni, včetně aut, se mu vyhýbají. Místo, kam nesmíte přivézt nic, co není „eko, bio, organic“, svět, kde zemědělství funguje jen v režimu eko. Kriminalita i nezaměstnanost je nulová a počasí nevydrží „ani na jednu písničku“, jak říkají Galapážané. Vodní svět, kde jste stále tak mokří, že se divíte, že se Galapážané nerodí s blánami mezi prsty. Po moři na plachetnici, motoráku, kajaku i pouhým plaváním, po souši autem, na kole a pěšky, na místa turistická i ta, kam chodí jen místní, se vydáme zkoumat tajemství evoluce. Darwinovi se zde otevřely oči a dokázal najít smysl toho, co už dlouho objevoval a konečně to dokázal pojmenovat jako evoluční teorii. Můžeme se zde ale učit stále, protože na Galapágách funguje moderní svět a přesto v téměř dokonalém souladu s přírodou, Galapážané rozhodně nejsou chudí, ale přesto žijí velmi skromně.

Téměř tři týdny ve světě tak odlišném, než je jen náš všední. Místa, která když potkáte, tak si říkáte, tam ještě pojedu, aby to bylo něco, co jsem ještě nezažil ? A rozhodně se tam chcete vrátit…

 

Kdy pátek 10. února 2023 od 18 hodin
Kde Vodní zdroje Chrudim

 

Přednáška se koná ve Vodních zdrojích Chrudim a začíná v 18 hodin. Vstupné je 50 Kč, děti školou povinné zdarma.

Další informace na tel. 723 004 397 nebo e-mailu gutzer@centrum.cz.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.