Na šťastná shledání

recenze knihy Hluboká modř moře

„Byly to obrázky: akvarely, v jemných odstínech na papíře zachycená krajina, skály, zátoky a stále znovu a znovu moře. Zářivě modré, nazelenalé, temně šedé, tmavě modré – kdo by vůbec dokázal všechny odstíny pojmenovat?“

Máte rádi romantické příběhy, kde se prolíná minulost s přítomností, okořeněné rodinným tajemstvím? Čtete rádi romány, kde osudy hlavních hrdinů zamíchá válka? Pokud jste odpověděli, ano, tak by vaší pozornosti neměla uniknout tato novinka od Marie Lamballe, neboli Anne Jacobs, nesoucí název Hluboká modř moře. S autorčinou tvorbou jste se možná již setkali díky sérii Panský dům (recenze), Venkovské sídlo (recenze) anebo u samostatného románu Hortenziová zahrada (recenze).

Píše se rok 1939, v Německu je u moci Hitler a v Evropě rozdmýchal druhou světovou válku. Mladičká Margot jako židovská dívka uprchla s rodiči do Francie, ale tam nemíní zůstat, chce se vydat k tetě do Anglie, ale osud s ní má jiné plány, a tak se dostane do Bretaně, kde potká mladého muže Alana. Může uniknout před protižidovskou nenávistí? Jak mohou mladí lidé plánovat společnou budoucnost, když kolem zuří válečná vřava? Může je osud rozdělit navždy?

Hluboká modř moře (Brána)V roce 2010 ve Frankfurtu nad Mohanem žije mladá učitelka Kateřina spolu s přítelem Patrikem, jejich život je tak trochu stereotypní, dokud Kateřinu nezasáhne smrt jednoho z rodičů a ona při vyklízení rodinného domu narazí na akvarely, které zachycují pro ni neznámé místo. Kateřina netuší, kdo obrazy maloval, ale rozhodne se tomu přijít na kloub, a tak spolu s Patrikem vyrazí do Bretaně, a tím spustí kolotoč dalších událostí. Je Patrik tou pravou láskou? Podaří se Kateřině rozkrýt minulost? Kdo je ta záhadná žena z fotografie? Zachumlejte se do deky a pojďte spolu s Kateřinou odhalit její kořeny.

„Margot!“ zvolal a strhnul ji do náruče. „Ty má báječná, statečná ženo. Ach, miluji tě, bláznivá osůbko. Miluji tě pro tvou lehkovážnost a tvou nerozvážnost, miluji tě, protože děláš to, co právě považuješ za nutné.“

Nebudu vám zatajovat, že z počátku jsem při čtení této knihy měla smíšené pocity. Linka minulosti mě hned zaujala, ale přítomnost pro mě ze začátku byla utrpením, a to kvůli postavě Patrika. Absolutně jsem nechápala, proč s ním Kateřina zůstává. Patrik je totiž typický příživník, který žije na Kateřininy náklady, v jejím bytě, on do práce nechodí a Kateřině tvrdí, že studuje, ale přitom věčně sedí u počítače a hraje s kamarády po síti hru, ani s domácností jí nepomůže. Opravdu mi pil krev a vše vyvrcholilo, jak se zachoval po smrti jednoho z jejích rodičů. Když jsem tento odpor překonala, začala jsem si knihu vychutnávat, a jak se začal příběh odvíjet jiným směrem, už mě měla autorka v hrsti a já hltala kapitolu za kapitolou.

Příběh je dosti předvídatelný, ale to mi vůbec nekazilo dojem při jeho čtení, protože jsem cítila, že to takto má být a že je to tak správně. Obě časové roviny jsou velmi zajímavé. V knize najdete řadu dojemných scén, přiznám se, že jsem se držela a občas zamačkávala slzy. Je to tak, s Margot se opravdu osud nemazlil. Ale pokud máte rádi šťastné konce, nebudete zklamáni.

„Všichni tančili na sudu plném dynamitu, který mohl každým okamžikem při neuváženém pohybu vše vyhodit do vzduchu.“

Kniha je velmi čtivá, neměla jsem problém orientovat se ve jménech ani ve dvou časových liniích a zápletka pro mě byla překvapivá.

Příběh o osudové lásce, o válce a odloučení, o shledáních, o pomoci s nasazením svého života, o vděčnosti, o tajemství a o hledání kořenů.

„Představuje pro nás všechny znamení naděje,“ řekla paní Solomonová. „Dokud se děti rodí a jsou milovány, náš svět ještě nekončí.“

Knihu doporučuji především ženám, které rády odhalují rodinná tajemství, těm, co mají rády romantické příběhy, v nichž ale nechybí ani napětí a osudové zvraty.

Moje hodnocení je 95 %.

 

Název knihy Hluboká modř moře
AutorMarie Lamballe
Žánrpro ženy, romány
  
Nakladatelství Brána
Rok vydání2020
Počet stran560
ISBN978-80-7617-988-2
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Brána

Nakladatelství Brána Brána (založeno 1994) ukončilo svou činnost jako samostatné nakladatelství počátkem roku 2019, kdy se stalo součástí Euromedia Group.

V rámci EMG nadále funguje jako edice Brána pod svým logem a soustřeďuje se především na vydávání historických románů, českých i překladových, humoristických knížek, populárně naučné historické literatury a v menší míře také pokračuje v tvorbě pro děti – jde především o populární knížky Jana Lebedy o oblíbeném skřítku Medovníčkovi.

Brána nadále i jako součást EMG vydává své zavedené a oblíbené autory, jako jsou Barbara Erskinová, Marcela Mlynářová, Jan Bauer, Jaromír Jindra, Olga Krumlovská, René Melichar nebo již zmíněný Jan Lebeda a nadále se bude snažit vyhledávat a uvádět na český trh nové zajímavé zahraniční i české spisovatele.

www.knizniklub.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)