Ženy, které se nebály dobýt ryze mužský svět

recenze knihy Holky od spitfirů

Ve druhé světové válce se bojovalo doslova a do písmene o život nejen na souši, na vodě, ale také na nebi. Spitfiry válčily s letouny Luftwaffe, mnohdy bohužel se ztrátami na životě, které je nutné nahradit. Na výzvu britského letectva hledajícího posily, odpovídají nejen muži. Také ženy touží zapojit se do bojů proti nepříteli. Přestože je každá pomocná ruka dobrá, to, že by patřila ženě, se tehdejší společnosti moc nelíbí, přece jen, žena by měla pečovat o rodinný krb a ne se prohánět po nebi v letadle. To si vůbec nemyslí „anglické růže“ Ruby a May, ani Američanka Lizzie. Každá je naprosto jiná, společně však mohou přispět k vítězství nad Němci.

Holky od spitfirů je druhým počinem novozélandské spisovatelky Sorayi M. Lane, který u nás vyšel. Prvním byl román Sezdány válkou, jehož děj se také odehrává v kulisách druhé světové války.

Holky od Spitfirů - recenzeTentokrát se seznamujeme se třemi povahově odlišnými mladými ženami. May je pragmatická, přímá a především čestná. Ideální velitelka jednotky, kde musí všechny pilotky držet za jeden provaz. O to se snaží Ruby, jedna z nejlepších letkyň, zároveň však nesmělá a zakřiknutá dívka, jíž suverénně zastiňuje Američanka Lizzie. I ona je výbornou pilotkou, nedokáže však hrát za společný tým, ale chce všem dokázat, že ona sama zvládne vše nejlíp. Takový přístup je ve válce nepřípustný, na Lizzie záleží, jak se se k věci postaví a jestli bude oporou své jednotce.

Holky od spitfirů jsou sice válečným příběhem, skutečných bojů se v knize nedočkáme. Pro stěžejní zápletku však podstatné ani nejsou, jde o to, aby dívky světu dokázaly, že žena umí muže plnohodnotně nahradit i v tak náročném prostředí, jakým letectví bezesporu je. Záchvěv emancipace a feminismu je lehký a nepřebíjí podstatu příběhu, cítíme respekt a úctu, jež autorka knihou vyznala všem ženám bojujícím ve válce.

Příběh, byť je prošpikován napětím a občasnými leteckými akcemi, plyne vcelku poklidně. Důraz je kladen na vzájemné vztahy mezi hlavními hrdinkami. Tady si autorka opravdu vyhrála a povahové vlastnosti pilotek vykreslila opravdu věrohodně. Zamilujete si upřímnou a spravedlivou May, budete prožívat příběh lásky s Ruby, která si musí vybojovat respekt a čest nejen u svých souputnic, ale především u svého snoubence. A Lizzie? Ach, Lizzie… Dívka, která mi zpočátku svým chováním a jednáním znepříjemňovala chvíle strávené s jinak naprosto úžasným románem. Její charakter je vykreslen velmi plasticky a reálně, možná si na ni budete také dlouho zvykat, ale pak… ne, neprozradím, začtěte se sami.

V rukou máte román, který vzdává hold hrdinkám bojujícím na obloze. Ženám a dívkám, které se nebály dobýt ryze mužský svět a zbořit tabu tehdejší společnosti. 

 

Název knihy Holky od spitfirů
AutorSoraya Lane
Žánrpro ženy, válečný
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2021
Počet stran344
ISBN978-80-249-4264-3
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)