Úterý, 5.12.2023
KnihyKultura

Holky se čtečkou

Kateřině se ze dne na dne život obrátil vzhůru nohama. Doposud si žila jako v bavlnce, na částečný úvazek pracovala v partnerově firmě a svými nápady ji pomáhala dovést k dokonalosti, jezdila ve skvělém autě a měla se lépe než většina jejích kamarádek. Dokud si její muž nenašel náhradu a nezplodil s ní dítě, které Katka nikdy mít nemohla. Teď, jen pár let před padesátkou, stojí Kateřina na počátku nové životní etapy – musí začít úplně od nuly, snížit dosavadní standart, na který byla zvyklá a fyzicky pracovat. Kateřina je naštěstí pohodová a férová, k nové situaci se staví čelem a dělá, co může, aby přežila. 

Holky se čtečkouVítězslav Jareš se ve svých románech zaměřuje na mezilidské vztahy a jde mu to opravdu dobře, o čemž svědčí jeho předchozí počin nazvaný Zavěšená pizza. Holky se čtečkou jsou na tom obdobně. Autor sleduje příběhy současných žen, které to nemají jednoduché. Kateřina žijící až doposud v růžové bublině, ve své nové životní kapitole potkává Sovy. Tak si říkají ženy dělající noční inventury. Katka zjišťuje, že není jediná, koho něco trápí. Alkoholička Vránová je sice až moc zvědavá, ale taky má srdce na pravém místě. Medúza sní, na co přijde, Oksana se trápí pro zemřelého manžela a Robotka? Ta ke všemu pojídá kyselé okurky. Všechny dohromady trápí stejná věc – nedostatek peněz a problémy, které s sebou bezútěšný sociální status přináší. Situaci jim neulehčuje ani nepříjemný vedoucí, jenž jim strhává peníze a odpracované hodiny téměř za každou banalitu. Sovy mu říkají Špína a dobře ví proč, jejích šéf se totiž moc nežinýruje, své podřízené deptá psychicky a cizí mu není ani sexuální vydírání. Holky se čtečkou, ať už jsou každá jiná, co se povahy týče, musí spojit síly dohromady a Špínu konečně usvědčit z nekalostí.

Tento román pojednávající o ženách má sice na svědomí muž, ale to vůbec nevadí. Vyprávění o těžkých chvílích, které mohou potkat každého, napsal s lehkostí sobě vlastní. Můžeme vlastně říct, že se jedná o oddechové čtení. Nechybí humor, četné dialogy mezi postavami, barvité a čtivé, vedené hovorovou češtinou. 

Svižné čtení ze života určitě zaujme zejména čtenářky, které budou se Sovami soucítit a pociťovat ženskou solidaritu. Karma je zdarma, tak bychom mohli pojmenovat leitmotiv celého příběhu. Pokud máte rádi romány odehrávající se v současnost, v reáliích, které jsou nám blízké, Holky se čtečkou můžu doporučit. S Kateřinou a jejími Sovami si uvědomíte, že život někdy sice není peříčko, ale máte-li kolem sebe správné lidi, dá se zvládnout.

 

Název knihy Holky se čtečkou
AutorVítězslav Jareš
Žánrromán pro ženy
  
Nakladatelství Cosmopolis
Rok vydání2022
Počet stran272
ISBN978-80-271-3475-5
  
Nákup knihy www.cosmopolis.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Cosmopolis

COSMOPOLIS vznikl v roce 2015 jako značka Nakladatelského domu GRADA specializovaná na široký výběr kvalitní světové i české krásné literatury různých žánrů. Knihy s logem COSMOPOLIS napovídají, že čtenář drží v ruce beletristický titul, který i nadále udržuje vysoké standardy kvality. Logo nové značky v sobě nese více významů: hřbety stojících knih, živoucí město i rytmus. Značka tady přináší svým čtenářům knihy z celého světa a drží prst na tepu doby. Pestrou skladbu žánrů a stylů ostatně ilustruje nejen logo, ale i motto redakce beletrie – KNIHY PLNÉ EMOCÍ.

www.cosmopolis.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)