Pondělí, 15.4.2024
ChrudimPříroda a ekologie

Hotel pro ježky

Neuklizené listí? Ale kdeže! V Michalském parku zkoušíme zimoviště pro ježky!

Vlivem změn zemědělské krajiny, úbytkem rozmanitosti v ní a zánikem vhodných ježčích biotopů, jako jsou remízky, křoviny a roztroušená zeleň, se ježci čím dál více stahují do měst, kde nacházejí pestřejší a rozmanitější prostředí.

Problém ovšem nastává v zimě, kdy ve vysmýčených parcích a zahradách ježci nenacházejí tolik potřebné úkryty, kde by mohli přečkat zimní měsíce. Přitom jim pro hibernaci stačí skupina hustých keřů, kupka listí nebo trávy a dříví, případně i volně přístupná hromádka kompostu.

Vytvořte zimoviště pro ježky i vy! Ježci vám to bohatě oplatí, vždyť v našich zahradách jsou vítanými návštěvníky. Denně zde dokáží spořádat okolo 100 g různého hmyzu a živočichů – housenek, ponrav, larev, brouků, slimáků a plzáků. Nezaleknou se ale ani myší. Protože je Michalský park součástí oblíbených tras vycházek se psy, apelujeme na pejskaře, aby na existenci „hotelu pro ježky“ pamatovali a své svěřence měli vždy na vodítku. Pes může velmi snadno pach hibernujícího ježka zachytit, zranitelného tvora z listí vyhrabat a vykonat dílo zkázy.

Zimu ježek přečkává ve stavu hibernace, pravém zimním spánku, kdy jeho tělesná teplota poklesne na pouhých 5 °C a tělesné funkce se zcela zpomalí. Až do jara si musí vystačit ze svých tukových zásob.

Pokud se ježčata z druhého vrhu nestihnou do podzimu dostatečně vykrmit, patrně zimu nepřežijí. Když je vezmeme domů, zachráníme jim život. Zásadní je ovšem dodržovat správnou zimní ježčí životosprávu. Při nedodržení základních zásad můžeme ježkům velmi ublížit. Často také omylem zachraňujeme i ježky, kteří to nepotřebují, a tím jim můžeme spíše uškodit.

Potkáme-li však ježka uprostřed zimy, potřebuje pomoc v každém případě. Správně bychom ohrožené zvíře měli svěřit stanici pro handicapované živočichy či některé pobočce Českého svazu ochránců přírody.

Adresář členských i přidružených stanic tzv. Národní sítě pro handicapované živočichy uvádí na svých stránkách Český svaz ochránců přírody. Nejbližší záchrannou stanici najdete rychle i na stránkách www.zvirevnouzi.cz. V Pardubickém kraji působí Záchranná stanice a ekocentrum Pasíčka v Boru u Skutče.

 

ježek

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.