Pondělí, 20.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Výměna

recenze knihy Výměna

„Zpomalím. Ručička na tachometru mi ukazuje, že se téměř plížím, ale obrazy v mé hlavě a zvuky v uších tomu neodpovídají. Soustředím se na střed silnice. Cestu domů znám zatraceně dobře, mohl bych ji zvládnout poslepu. Už je to jistě jen deset, patnáct minut. Jen chvilka. Ale srdce mi bije na poplach a najednou, jako bych se díval do hlavně revolveru, mě zalije vlna strachu větší, než bych u člověka, který nemá příliš co ztratit, očekával.“

Výměna od Rebeccy Fleet je přesně tou knihou, od které nic nečekejte, když ji budete číst. Má spoustu svých plusů, ale také mínusů, a proto se stává průměrem, který může některé čtenáře příjemně překvapit, jiné nenadchnout, ani neurazit, jiným se nebude líbit vůbec.
Rozhodla jsem se pojmout tuto recenzi trochu jinak, nic nenastiňovat, nic nevysvětlovat, a jen se prostě podívat na fakta, která dělají z příběhu to, čím je.

VýměnaJako první tedy zmíním, že důležitými body v příběhu je Caroline se svým manželem, kteří si na týden vymění byt s cizím člověkem. Nepřijde mi to úplně divné, takového něco podobného funguje normálně ve světě, jako sdílené bydlení, takže jsem se nad tím nepozastavovala.
Jenže… Už od prvních kapitol jsem měla pocit, jako by se tam stalo něco, co mi bude brzy vysvětleno a na čem bude celé vyprávění stát…
Ovšem…
Ono to tak nebylo. Dalších několik stran, téměř více jak polovinu, jsem spíše četla niterní pocity, jejich rozpitvávání a přišlo mi, že se spolu s hrdiny motám v kruhu, ze kterého oni neumí ven a tím tuplem s nimi jsem tam uvězněná i já. Přiznám se, zkusila jsem přeskočit pár stránek – a hle, vůbec o nic jsem nepřišla. Ale mé čtenářské svědomí se ozvalo, a já poctivka se vrátila zpátky a přečetla to slovo od slova, bez přeskakování.

„Z vedlejších pokojů slyším zvuky. Dětské kňourání následované nějakou bezeslovnou melodií. Eddie. Jeho jméno mi připadá neznámé a nic neříkající. Láska. Cítím ji jako nějaký příliš velký a obnošený kabát, který už mi nesedí tak jako dřív a v určitém okamžiku se rozpadne stejně jako všechno ostatní.“

Je škoda, že autorka nevymyslela něco více záživnějšího pro svůj „střed“ knihy, protože ten nápad tam byl. Rozuzlení se sice dalo čekat, ale určitě stojí za to vydržet. Ale věřím, že pro některé čtenáře bude právě ta výplň, ta půda, kterou si autorka připravovala do finiše něčím, co se překlenout nedá, sama jsem měla problémy, abych nepřeskakovala, a abych vůbec dočetla. Jenže jak jednou pochopíte, že jeden čin může ovlivnit celou rodinu, čekáte, kam až jsou členové ony rodiny schopni zajít a zda to vůbec dokážou vyřešit.

Netvrdím, že je Výměna špatnou knihou, pro mne je opravdu průměrným čtením, které mě neurazilo, ale ani nenadchlo. Bohužel ale také chci napsat, že znám mnohem více knih, které vás budou bavit od začátku až do konce a proto nemůžu s klidným svědomím tohle čtení někomu doporučit.

 

Název knihy Výměna
AutorRebecca Fleet
ŽánrThriller, Psychologický román
  
Nakladatelství Domino
Rok vydání2019
Počet stran280
ISBN978-80-7498-336-8
  
Nákup knihywww.dominoknihy.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Domino

Nakladatelství DOMINO vzniklo v roce 1997, což byla pro založení nakladatelství krajně nevhodná doba. Už vyhasl boom z počátku devadesátých let, kdy čtenáři nakupovali z čiré radosti, že si můžou pořídit dobrou knihu i jindy než ve čtvrtek, aniž předtím museli vystát dlouhou frontu.

I když to tenkrát mnozí považovali za nerozumný čin, navzdory všem (jistě dobře míněným) varováním jsme DOMINO založili. Věřili jsme totiž, že dobré knihy si cestu ke čtenáři vždy najdou. Anebo spíše naopak – že čtenáři neztratí zájem o dobré knihy. A právě takové jsme měli v úmyslu vydávat.

Mnohé se od té doby změnilo, základ však zůstává stejný: ve všech edicích se našim čtenářům snažíme nabídnout pouze takové knihy, které stojí za to číst.

www.dominoknihy.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)