Hrobka na Lipce v novém

Hrobka Kustošů

Léta opomíjená Hrobka Kustošů, která se nachází v obci Lipka, jen pár metrů od Lipecké lípy, která získala v roce 2016 titul Strom roku a v roce 2017 v soutěži Evropský strom roku obsadila třetí místo, prošla v uplynulém roce výraznou proměnou.

Koncem minulého roku byla dokončena oprava zdi, v níž jsou umístěny renesanční náhrobky rodu Kustošů, v letošním roce byl opraven křížek, který zde nechala postavit kněžna Vilemína Auerspergová v roce 1874. Auerspergové v té době vlastnili Lipku a svým nákladem chátrající hrobku opravili.

Pravděpodobně také nechali vysadit vedle zdi s náhrobky dva javory kleny, které dnes neodmyslitelně k tomuto místo patří. Dnes přibližně 150 let staré stromy byly v květnu 2017 ošetřeny certifikovaným arboristou.Podobně jako hrobka byly dlouhá léta opomíjeny a to se projevilo na jejich stavu. Byl proveden zdravotní řez a u stromu rostoucímu blíže cestě byla odstraněna jedna mohutná větev, která měla podélnou trhlinu a hrozilo její vylomení. Oba kleny byly ošetřeny díky financím ze sbírky, která vznikla během ankety Strom roku.

V listopadu ke starým klenů přibyly dva mladé, téměř 3 metry vysoké kleny, které byly vysazeny za zeď hrobky a časem ty staré nahradí. Na jejich výsadbu přispěl Pardubický kraj, dále obec Horní Bradlo, Statek Lipka a. s. a spolek Altus.

Lípa na Lipce

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.