Hromnice nebo Imbolc?

Venku to sice ještě tak nevypadá, ale jaro se už pomalu blíží! V tomto období často nejstudenějších dní v roce nastává totiž čas oslavit „Hromnice“ nebo „Imbolc“, jak jej nazývali v dávných dobách naši předkové. Návštěvníci mají jedinečnou možnost prožít tento prastarý svátek v sobotu 2. února 2019 v Pravěké osadě Křivolík, která se nachází uprostřed překrásných hvozdů u České Třebové.  Spolek Bacrie si pro všechny zájemce připravil komentované prohlídky osadou, během kterých si budou moci prohlédnout rekonstrukce staveb z různých období pravěku, dále si vyzkouší, jak náročné bylo pomocí historické sekery zpracovat dřevo na zimu, vyrobí si svoji svíčku hromničku a v mrazivém počasí jim jistě přijde vhod slavnostní přípitek na Hromovládce. Akce se koná od 10.00 do 15.00 hodin. Vstupné na akci je dobrovolné.

V dnešním chladném počasí nám možná připadá, že zima je v plné síle, ale přitom je již dobře patrné, jak se světlejší dny pomalu vrací. Odtud také vzniklo pořekadlo „Na Hromnice o hodinu více“. Přelom mezi zimou a jarem měl kdysi velký význam a svátek byl pod různými názvy slaven různými etniky žijícími na našem území.

„Letos budeme slavit Hromnice v naší osadě již potřetí. Předchozí dva ročníky přilákaly destítky návštěvníků a je vidět, že ani nepříznivé zimní počasí nemusí být důvod k tomu, abychom zůstávali doma a že je možné si užít tento příjemný sváteční den,“ říká náčelník spolku Bacrie David Maršálek.

 

Program akce

  • Komentované prohlídky
  • Sekery v průběhu věků
  • Výroba svíček hromniček

 Akce se koná v sobotu 2. února 2019 od 10.00 do 15.00 hodin v prostoru Pravěké osady Křivolík u České Třebové. Vstupné je dobrovolné.

 

Hromnice nebo Imbolc?

 

Více informací o Pravěké osadě Křivolík a činnosti Bacrie z. s.
naleznete na www.krivolik.cz nebo www.facebook.com/bacrie.

Bacrie z. s.

Spolek vznikl v roce 2007 z volného uskupení fanoušků historie a archeologie. Jeho cílem je prezentovat a popularizovat pravěké dějiny na území České republiky.

Spolek se zabývá životem a technologiemi lovců, prvních zemědělců, tavičů kovů doby bronzové i prvních etnik – Keltů, Germánů nebo Slovanů. Věnuje se činnosti výzkumné (v rámci oboru experimentální archeologie) i osvětové (za pomoci programů pro děti, mládež i dospělé) a jeho hlavním projektem je výstavba Pravěké osady Křivolík – muzea v živé přírodě a experimentálně archeologického centra.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jaromír Zajíček

Tak trošku fotograf, tak trošku cestovatel a tak trošku ten, který si hraje a nezlobí! www.FotoZajda.cz