Hromnice nebo Imbolc?

Jaro se pomalu blíží! Během těchto studených dní už nastal čas oslav svátku nazývaného Hromnice nebo Imbolc – takto nazývaný v dobách dávných předků. Ti, kteří oslavy ještě nestihli mají jedinečnou možnost si tento prastarý svátek připomenout v sobotu 10. února 2018 v Pravěké osadě Křivolík, která se nachází uprostřed překrásných hvozdů u České Třebové.  Spolek Bacrie si pro všechny zájemce připravil komentované prohlídky osadou, během kterých si budou moci prohlédnout stavby z různých období pravěku a také se dozvědí, proč byl tento svátek kdysi tak důležitý. Dále si vyzkouší, jak náročné bylo pomocí historické sekery zpracovat dřevo na zimu, vyrobí si svoji svíčku hromničku a v mrazivém počasí jim jistě přijde vhod slavnostní přípitek na Hromovládce. Akce se koná od 10.00 do 15.00 hodin. Vstupné na akci je dobrovolné.

Hlavní roli při oslavách tohoto svátku ve všech kulturách hrály především ohně a očista domů, neboť oheň byl stále rozhodujícím faktorem v této nepříznivé části roku.

„V dnešním chladném počasí nám možná připadá, že zima je v plné síle, ale přitom je již dobře patrné, jak se světlejší dny pomalu vrací. Odtud také vzniklo pořekadlo „Na Hromnice o hodinu více“. Přelom mezi zimou a jarem měl kdysi velký význam a svátek byl pod různými názvy slaven různými etniky žijícími na našem území,“ říká náčelník spolku Bacrie David Maršálek. 

Program akce

Komentované prohlídky

Ukázky replik pravěkých předmětů

Sekery v průběhu věků

Výroba svíček hromniček

 

Akce se koná v sobotu 10. února 2018 od 10.00 do 15.00 hodin
v prostoru Pravěké osady Křivolík u České Třebové.

Vstupné je dobrovolné.

 

Hromnice nebo Imbolc?

 

Více informací o Pravěké osadě Křivolík a činnosti Bacrie z. s.
naleznete na www.krivolik.cz nebo www.facebook.com/bacrie.

Bacrie z. s.

Spolek vznikl v roce 2007 z volného uskupení fanoušků historie a archeologie. Jeho cílem je prezentovat a popularizovat pravěké dějiny na území České republiky.

Spolek se zabývá životem a technologiemi lovců, prvních zemědělců, tavičů kovů doby bronzové i prvních etnik – Keltů, Germánů nebo Slovanů. Věnuje se činnosti výzkumné (v rámci oboru experimentální archeologie) i osvětové (za pomoci programů pro děti, mládež i dospělé) a jeho hlavním projektem je výstavba Pravěké osady Křivolík – muzea v živé přírodě a experimentálně archeologického centra.

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jaromír Zajíček

Tak trošku fotograf, tak trošku cestovatel a tak trošku ten, který si hraje a nezlobí! www.FotoZajda.cz