Středa, 29.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Prvok, Šampón, Tečka a Karel

recenze knihy Prvok, Šampón, Tečka a Karel

Čtyři kamarádi, jejichž přezdívky tvoří název knihy, si na jednom třídním srazu po 20 letech přiznají, že nežijí život podle svých mladických představ. Prvok je bez práce a na cestě má čtvrté dítě, Šampón je režisér, který se zahrabal v béčkových seriálech, Tečka se vrátil z mise v Afgánistánu  a nemá žádnou rodinu a Karel je majitelem úspěšné firmy, jenže práce ho nebaví a manželka je mu nevěrná.

Prvok, Šampón, Tečka a KarelPrvok to nazval celkem stručným výrazem: „Obávám se, že kdybych se v šestnácti viděl, jak jsem na tom teď, nejspíš bych si řek, že jsem pěknej sráč.“

Aby se mohli zase sami sobě podívat do očí, rozhodnou se, že s tím něco udělají. A protože chlapy jsou od nepaměti „hračičkové“, jak jinak si to dokázat než se vsadit.  Hra o největšího zbabělce právě začíná.

Ovšem něco jiného je hra vymyšlená v opilosti a něco jiného je převést ji do skutečnosti.

 A hned první úkol prověří jejich odvahu. Svléknou se všichni čtyři kamarádi do naha, i když jsou zrovna v té nejvíc nezáviděníhodné situaci jako např. Prvok při pohovoru na místo vychovatele v mateřské školce? A co další úkol? Budou se i nadále potácet ve svých nanicovatých osudech, nebo jim tato ojedinělá hra přinese totální obrat v životě?

Tato kniha jsou takové mírně pootevřené dveře do světa mužských, a která žena by nechtěla tyto dveře otevřít a alespoň jednou nohou nevkročit? A jelikož pan autor je znám svým kladným vztahem k vulgarismům, musíte být připraveni něco z toho mužského světa snést. Je možné, že to někomu bude připadat příliš přes čáru, ale já si jeho romány bez nich už nedokáži ani představit a navíc to není tak hrozné, rozhodně se u nich tolik nečervenám.

Příběh je čtivý, humorný, děj plyne svižně, prostě čtenářská atraktivita je zaručena. Každá kapitola je psána očima jedné ze čtyř hlavních postav a vy se tak vnoříte do hlav všech čtyř hrdinů a budete vnímat rozmanitost postav i popis jedné situace z více úhlů pohledu. Ačkoli mezi postavami vládne absolutní rozdílnost, jsou velmi snadno uvěřitelné a čtenář nemá problém se s nimi ztotožnit.

Tato prvotina Patrika Hartla nám může ukazovat na to, kudy se další autorova cesta bude ujímat, a že rozhodně nemusíme mít strach, o jeho spisovatelský um. Ostatně jeho následující další literární počiny to jenom dokazují.  Já měla to potěšení číst Malý pražský erotikon – vřele doporučuji a nedočkavě natahuji ruku po Okamžikách štěstí a jeho nejnovější knize Nejlepší víkend.

Pan autor nám s každou další knihou dozrává jako archivní víno a jeho osobitý styl psaní útočí na naše bránice bez přestání. Jistě si vzpomenete na svérázný smích pana Hartla, a ačkoli je to k neuvěření panu spisovateli se daří přenést stejný smích i na stránky jeho knih.

A pokud vás zajímá, jak se autor osobně rozhodl přijmout tuto vlastní výzvu – nestát se „sráčem“ a přeběhnout nahý přes Staroměstské náměstí, doporučuji podívat se na jeho video, které sice natočil už před sedmi lety, ale stále má můj obdiv za svoji odvahu (navíc v únoru – brrr).

 

 

Patrik Hartl: „Kdyby měl Karel charakterizovat, jaká tato kniha je, pravděpodobně by řekl, že je to výzva. Výzva nebát se v poločase rozpadu změnit a čelit pohodlnosti. Prvok by asi neváhal pateticky dodat, že je to příběh o svobodě a odvaze, která je k ní potřeba. A taky o tom, jak milovat. Manželky, milenky, matky i dcery. Tečkovi by to bylo fuk, protože knížky nečte. Ale kdyby zjistil, s kolika ženami se v tomto příběhu vyspí, možná by ho to zaujalo natolik, že by si zrovna tenhle román přečetl.  A Šampón by hlavně považoval za důležité, aby se při čtení této knížky čtenáři dobře bavili. Protože podle něj v ní jde především o to, o čem zpíval Freddie Mercury: Show must go on!“

A já nemohu jinak než souhlasit. Tato kniha je totiž jedno velké představení…

Hodnocení: 99 %

 

Dobré knihy

 

Název knihy Prvok, Šampón, Tečka a Karel
AutorPatrik Hartl
ŽánrRomány, Literatura česká, Humor
  
Nakladatelství Bourdon
Rok vydání2012
Počet stran236
ISBN978-80-905173-0-1
  
Nákup knihy www.dobre-knihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Bourdon

Nakladatelství Bourdon bylo založeno v roce 2012 se záměrem přivést na knižní trh nadaného autora divadelních her Patrika Hartla.

Snahou nakladatelství je také vydávat překladové tituly zahraničních autorů, které zaznamenaly úspěch na domácím trhu nebo jsou výrazným dílem ve svém žánru.

www.nakladatelstvi-bourdon.cz

Dobré knihy

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Veronika Esserová

Čtu neustále a všude... a díky knihám utíkám do říše, kde se může stát cokoliv. (osobní blog)