Hrozba z dávné minulosti

Franck Thilliez - Smrtící DNArecenze knihy
Franck Thilliez – Smrtící DNA

Anotace:
Postgraduální studentka Eva Loutsová byla zavražděna během svého výzkumu v Centru primatologie nedaleko Paříže. Zpočátku se zdálo, že jde o brutální útok šíleného zvířete, ale zdá se, že všechno je mnohem komplikovanější… Komisař Sharko a Lucie Henebelleová musí vyřešit případ, dřív než si TO, co zabilo Evu Loutsovou, přijde i pro ně…
Čeho se vlastně týkal Evin výzkum? A kdo jsou tři fanatičtí vědci snažící se zaplavit svět třicet tisíc let starým virem?
Thilliez opět potvrzuje svou bezkonkurenční schopnost dostat do svých thrillerů fascinující vědecké poznatky, přičemž v tomto románu čerpá z oblasti genetiky a paleontologie. Poutavý děj čtenáře tentokrát zavede z deštivé Paříže přes alpské vrcholky až do vzdálené amazonské džungle.

„Ten den nemělo být hezky. Nikde na celém světě neměli lidé právo se smát, běhat po pláži nebo si dávat dárky. Ne, neměli mít právo na štěstí, na bezstarostnost. Protože na jiném místě, na konci odporných chodeb osvětlených zářivkami, byla v mrazícím boxu jedné holčičce zima. Zima, která ji už nepustí. Nikdy.“

Řekněte sami, po přečtení anotace může málokterý milovník thrillerů odolat. Mě tedy upoutala, a to především vědeckým podtextem. A v hlavě se mi začaly rojit myšlenky. Co mladou ženu zabilo, do čeho se zapletla? A tak jsem sáhla po této knize.

Jedná se již o druhou knihu ze série. První byl Syndrom E (recenze knihy), ten jsem bohužel nečetla, ale chystám se to napravit. Protože Smrtící DNA je opravdu vydařený thriller. Jedná se o nový případ, který vyšetřují postavy, které již můžete znát právě z první knihy, ale nic jiného obě díla nespojuje, takže s klidným srdcem můžete začít knihou Smrtící DNA, a pak si přečíst první díl série, anebo naopak.

Policistka Lucie Henebelleová přišla o jedno z osmiletých dvojčat, dceru, vrah ji zavraždil obzvlášť brutálně, Lucie má dceru identifikovat. Takto kniha začíná. V následující kapitole se přesuneme o rok později a jsme opět u vraždy, tentokrát muže v autě, bývalého vraha svých dcer, a rozjíždí se vyšetřování. Další mrtvoly na sebe nenechají čekat. Do vyšetřování je vtažena také nyní již bývalá komisařka Henebelleová, která opětovně zkříží svoji cestu s komisařem Frankem Sharkem. Kam je vyšetřování dovede? Podaří se jim zdánlivě nemožné?

„Kdyby byla pro lidi výhoda být levákem, tak bychom pravděpodobně byli všichni leváci a fungovali bychom tak trochu jako to hejno ryb. Problém je, že to tak není a přitom leváci existují. Proč evoluce favorizovala tuto asymetrii mezi leváky a praváky? Proč v těchto proporcích? Proč se jeden člověk z deseti narodí jako levák ve světě, ve kterém převažují praváci? Tématem doktorandské práce Evy Loutsové bylo pokusit se najít odpovědi na tyto otázky.“

Čtenář dostává do rukou dílky puzzle, které do sebe začínají pomalu zapadat, začínáte tušit obraz, ale podstatné díly skládačky stále chybí, aby výsledek byl úplný. Až zcela na konci knihy autor vše odhalí a bude vás z toho mrazit. Vyšetřovatelé nebojují jen s neznámým protivníkem, ale oba mají i své kostlivce ve skříni, podaří se jim s nimi vyrovnat?

Příběh je velmi napínavý, a jak je již uvedeno v anotaci, autor využil znalosti z mnoha oborů biologie, genetiky, paleontologie. V knize se setkáme s pojmy DNA, evoluce, lateralita, retrovir a dalšími. Vše autor, nenásilně vysvětlí, takže si rozšíříte obzory. Vědecký kontext vás bude provázet celou knihou a je to to, co vás bude zajímat, budete chtít vědět, proč došlo k tolika vraždám, a zda existuje hrozba pro celé lidstvo.

Autor původním povoláním IT odborník se pustil do oboru, který mu nemusel být blízký, ale jeho znalosti, které získal a využil v knize, dělají příběh uvěřitelný. A to, že se jedná o převážně pravdivé vědecké poznatky, vám vyvolá husí kůži. Dokud jsem nečetla tuto knihu, neměla jsem ponětí o tom, že v našich genech může číhat retrovirus.

„Proč imunitní systém, který napadá všechna cizí tělesa a odmítá dokonce i implantáty, dovolí, aby se v břiše matky vyvíjel organismus, jehož polovina genetického materiálu pochází z cizího, tedy otcovského těla? Jaká tajemství evoluce umožňují urození in vivo, uvnitř lidského těla?“

Příběh se čte lehce, autor je skvělý vypravěč a mistr popisu. V kapitolách se střídají dvě dějové linie z pohledu Lucie a Sharka a v poslední kapitole, jak děj graduje, se již střídají v jednotlivých odstavcích. Oba hlavní hrdiny budete obdivovat, nejenže při vyšetřování porušují předpisy, ale ohrožují i svoje životy. Jsou odvážní a vydají se do míst, kam by jen tak někdo nevkročil.

Autor si nechává otevřená vrátka pro chystaný další díl a jsem moc ráda, že se s Lucií i Sharkem neloučíme, protože je mezi nimi silné pouto a jsem zvědavá, jak se jejich vztah bude vyvíjet.

Pokud toužíte po opravdu napínavém thrilleru, v němž se dozvíte zajímavé poznatky z genetiky a chcete nahlédnout pod pokličku násilníků, pusťte se do této knihy.

„Příroda nedokáže rozeznat dobro od zla, jen se snaží vyřešit neuvěřitelně komplikované rovnice. Jedna věc je jistá. Tím, že stvořila člověka, na sebe vzala nesmírné riziko.“

A mé slovo na závěr, které neberte zas tak vážně, ale pozor na leváky.

Moje hodnocení je 100 %.

 

Franck Thilliez - Smrtící DNANázev knihy:          SMRTÍCÍ DNA
Autor:                       David HIDDEN
Žánr:                         thrillery

Nakladatelstvi:        X.Y.Z.
Datum vydání:        18. 5. 2017
Doporučeno od:     +15 let

EAN:                         9788075056603
Počet stran:             432 stran
Formát:                     145×205 mm
                                   vázaná s pap. potahem s lam. přebalem

E-shop:                     kniha – http://knihy.cpress.cz

                                   e-knihawww.palmknihy.cz

Ukázková kapitola: http://knihy.cpress.cz

Databáze knih:         www.databazeknih.cz

  

NAKLADATELSTVÍ XYZ

NAKLADATELSTVÍ XYZ je od roku 2011 součástí největší české mediální společnosti Albatros Media, a.s. Na trhu působí od roku 2004. Vydává původní českou i zahraniční beletrii, zaměřuje se zejména na romány, autorizované životopisy či rozhovory, literaturu faktu, historické publikace i výpravné encyklopedie a komiksy.

 

Albatros média

Albatros Media a. s. je mediální společnost a největší knižní vydavatelství v ČR. V návaznosti na tradici sahající až k roku 1949 společnost vydává více než tisíc knižních titulů ročně. Skupina zastřešuje knižní nakladatelství Albatros, B4U Publishing, BizBooks, Computer Press, CooBoo, CPressPlus, Edika, Fragment, Management Press, Motto, XYZ, partnerský projekt Edice České televize a nakladatelství elektronických knih eReading.

 


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)