Knižní tip: SYNDROM E (recenze)

Franck Thilliez - Syndrom Erecenze knihy
Franck Thilliez – Syndrom E

Horké léto, dovolená právě začala, dvěma francouzským policistům však běhá mráz po zádech. A rozhodně není žádným příjemným osvěžením.

Lucii Hebelleové, poručici z Lille, uprostřed noci zavolá jeden z jejích přátel. Prosí ji o pomoc, protože oslepl poté, co se podíval na anonymní krátký film z padesátých let, na který náhodně natrefil v pozůstalosti fanatického sběratele filmů.
Komisař Franck Shark z Nanterre se zdvihne od svého stolu, za kterým vytváří psychologické profily vrahů, aby šel na sever Francie prozkoumat pět zmrzačených těl, které našly bagry stavební společnosti. Mrtvoly nelze identifikovat, nejenže nemají ruce, sadistický vrah jim vyloupl oči a ukradl mozky.
Vyšetřování Hebelleové a Sharka spojí záhadný ‚syndrom E‘.

„Když ho pověsili, rozpitvali ho jako rybu. Pak mu do břicha místo střev nacpali film.“

Věru mrazivý příběh uprostřed parného léta. Všechno to začalo dětmi a králíčky. Ty holčičky. Ten film. Ježišikriste TEN FILM. To je krvák. Kriste na poníkovi! Chudák slizký děda. A co ten konec? COŽE?

Asi takhle jsem se cítila. Tak zní moje poznámky ke knize. Několikrát jsem se přistihla, že čtu s pusou dokořán, zděšená, vynervovaná, znechucená. Tleskám Francku Thilliezi. Ještě teď se musím otřepat při pomyšlení na film, který jsem ani neviděla. Jeho atmosféru, zločin i celý příběh dokázal vykreslit tak sugestivně, že mi běhá mráz po zádech ještě teď.

K samotnému filmu, ze kterého lze oslepnout. Fujtajxl. Nesnáším děsivé filmy. A co teprve děsivé černobílé filmy. S podprahovými záběry. Šílené. Tak trochu mi evokoval Švankmajerovu tvorbu. Zastánci prominou, ale obraz Petra Čepka souložícího s dřevěnou loutkou ve Faustovi, už nikdy z hlavy nedostanu. A ne v dobrém.

„Už je pozdě, abych tě nějak měnila, dcero. Jsi jako z kamene, má drahá. A potřebovala bych krumpáč, abych něco v té tvé tvrdé hlavě rozbila.“

Vynikající nápad na knihu. Zase přemýšlím, co všechno je skutečné. Ale některým věcem bych i věřila. Děj má spád. Autor používá velmi čtivý jazyk, i když se protagonisté třeba hrabou v archivu, kde jak známo příliš příležitostí k akci není. Příběh má skvěle promyšlený a propracovaný.

Líbí se mi i osobní dějová linka jak poručice Habelleové (Lucie), tak komisaře Sharka. Jejich vlastní vztah k dětem, matce, imaginární dívce a vyrovnávání se s posttraumatickým šokem. Moc mě bavilo číst, jak k sobě nacházeli cestu a jejich úhly pohledu se střídaly, takže jeden nechápal jednání druhého, ale čtenář moc dobře věděl, s jakými démony bojují. Úžasné je, že Sharko není žádný svatoušek a má na svém kontě 8 zářezů. Nebojí se vzít zákon do vlastních rukou.

V knize nic není černobílé. Neexistuje jasné dobro a zlo. Stejně tak neexistuje absolutní happy end. Autor knihy je dobrý blázen, když udělá na konci čtenáři? no, však si to přečtěte. Moc se mi líbil i jeho vzkaz dnešní generaci a rodičům. Poukázal na fakt, který mi vrtá hlavou už delší dobu. Kde jsou hranice agresivity a reality, když si děti od malička hrají na vojáky jak s plastovými pistolemi, tak skrze videohry, kde se počty zabitých počítají po stovkách? Jak ochráníme své děti před takovými spolužáky?

„Čím dál agresivnější obrazy jsou všude kolem nás. Myslete na své děti, jak otupěle sedí u svých počítačů a videoher. Myslete na poddajné mozky, které obrazy mění už od dětství. Před dvaceti lety nic takového neexistovalo.“

HODNOCENÍ: 90 % Tleskám a doporučuji k přečtení. Je to skvělý thriller, rozhodně žádná oddechovka. Zanechá v člověku několik zajímavých myšlenek k hloubání. A husí kůži z toho filmu? TEN FILM?

FRANCK THILLIEZ – narodil se roku 1973. Než se stal spisovatelem, pracoval v oboru IT. Inspirací k sepsání thrilleru Syndrom E mu byla jeho láska k filmům. Celkově má na svém kontě již 18 románů.

 

Franck Thilliez - Syndrom ENázev knihy:              SYNDROM E
Autor:                           Franck Thilliez
Žánr:                            beletrie

Nakladatelstvi:           X.Y.Z.
Datum vydání:            17. 10. 2016
Doporučeno od:         +15 let

EAN:                             9788075054432
Počet stran:                 384 stran
Formát:                        145×205 mm – vázaná s lam. potahem a přebalem

E-shop:                        www.Albatrosmedia.cz

Ukázková kapitola:    zde

Databáze knih:           www.DatabazeKnih.cz

  

NAKLADATELSTVÍ XYZ

NAKLADATELSTVÍ XYZ je od roku 2011 součástí největší české mediální společnosti Albatros Media, a.s. Na trhu působí od roku 2004. Vydává původní českou i zahraniční beletrii, zaměřuje se zejména na romány, autorizované životopisy či rozhovory, literaturu faktu, historické publikace i výpravné encyklopedie a komiksy.

eReading.czČerná kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prošlo přes deset tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading.cz věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih.

Albatros média

Albatros Media a. s. je mediální společnost a největší knižní vydavatelství v ČR. V návaznosti na tradici sahající až k roku 1949 společnost vydává více než tisíc knižních titulů ročně. Skupina zastřešuje knižní nakladatelství Albatros, B4U Publishing, BizBooks, Computer Press, CooBoo, CPressPlus, Edika, Fragment, Management Press, Motto, XYZ, partnerský projekt Edice České televize a nakladatelství elektronických knih eReading.

 

Albatros media, a.s. 

 Autorčin blog

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Hana Láryšová

Slova jsou pro mě nádherným nástrojem, dveřmi do jiného světa. (osobní blog)