Čtvrtek, 2.2.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Humans of New York – nejhumanitárnější facebooková stránka ze všech!

Aktuální profilová fotografie stránky Humans of New YorkHumans of New York (zkráceně “HONY”, v překladu “Lidé z New Yorku”) je facebooková stránka, která byla v roce 2010 založená Brandonem Stantonem s cílem každý den zveřejnit několik portrétů lidí náhodně potkaných v ulicích New Yorku společně se střípkem příběhu té dané osoby – většinou v podobě úryvku z rozhovoru, který sní Brandon vedl.

Stránka za pět let svojí existence dosáhla neuvěřitelného počtu 13 milionů fanoušků (což na běžná facebooková čísla možná není až tolik, ale je zarážející, když si uvědomíte, že nějaká obyčejná facebooková stránka založená normálním člověkem a ne žádnou celebritou má více fanoušků, než kolik má celá Česká republika celkem obyvatel) a bylo na ní zveřejněno více než 6 tisíc fotek.

V reakci na vznik této stránky se pak objevily její kopie po celém světě – možná znáte stránku Lidé z Prahy, Lidé z Pardubic nebo jste třeba zaznamenali například nyní již neaktivní stránku Lidé z Chrudimi…

Přitom tento veleúspěšný a globálně napodobovaný fotografický projekt ani neodstartoval žádný profesionální fotograf – Brandon Stanton měl fotografování pouze jako koníčka, zatímco obživu mu poskytovalo obchodování s dluhopisy na burze v Chicagu. Po třech letech ale o tuto práci přišel, a tak se přestěhoval do New Yorku a fotografování se z koníčka povýšilo na jeho hlavní činnost.

A díky bohu za to.

Protože kdyby se tak nestalo, světlo světa by nespatřila stránka, kterou jsem si upřímně zamiloval.

A to nemyslím jen, co se týče jejího obsahu – nejde tu pouze o fotografie rozličného spektra lidí různých kultur, původů, věků, pohlaví nebo společenských postavení a nepřeberného množství jejich jedinečných a vždy velice zajímavých příběhů. Jde tu i o specifickou komunitu fanoušků, kterou jsem ještě nikdy u žádné jiné stránky neviděl a ke které jsem si byl schopen vytvořit silné emoční pouto.

Lidé z New Yorku totiž nejsou jenom o lidech z New Yorku. Lidé z New Yorku jsou prostě o lidech. Jsou tak nějak o nás – o nás všech. S trochou nadsázky by se dokonce dalo tvrdit, že to je jediná doopravdy “humanitárně” zaměřená stránka na Facebooku…

 Toto tvrzení vychází ze dvou faktů: prvním je, že všechny příběhy zde zveřejňované jsou příběhy lidí, tedy příběhy ryze lidské. Druhým pak je ten, že komentáře, které se na internetu jinak velice často stávají oblíbeným útočištěm různých “hejtrů”, trollů, zlomyslných vtipálků a dalších pokřivených individuí, jsou na stránkách HONY vedeny v mnohem vlídnějším a lidštějším tónu.

Nenajdete tu žádnou známku nenávisti, rasismu, šovinismu ani xenofobie.

Žádné urážky ani ponižování, žádné špatně míněné vtipy na cizí účet, ale naopak slova, která můžete s klidným srdcem označit za ryze lidská – slova přátelská, citlivá, přívětivá, chápavá, laskavá a povzbudivá.

Takže pokud chcete znát nějaké výhody nebo přínosy, které plynou ze sledování Humans of New York, obnovení víry v lidstvo a odstranění pocitu, že je s námi něco v nepořádku, jsou první z nich.

Další pak je velkolepé uvědomění, že neznáte lidi, které neznáte. Tím myslím, že nic nevíte o lidech, o kterých nic nevíte. Tedy, že prostě nemáte nejmenší tušení, o co jde v životech náhodných kolemjdoucích a lidí, na které narazíte v průběhu dne. Nevíte nic o tom, s čím se právě teď potýkají, jaké mají problémy nebo čím si v životě museli projít.

To možná nezní jako klasický příklad výhody nebo přínosu, ale když nic jiného, tak vás to alespoň zbaví neustálé potřeby lidi posuzovat a vytvářet si na ně nepodložené názory, donutí vás to k mnohem vlídnějšímu přístupu a milejšímu chování vůči nim a především vám to dá neskutečnou touhu každého poznat, což je věc, kterou určitě ocení především asociálové a introverti…

Třetí výhodou a zároveň nevýhodou je možnost procvičit si svoji angličtinu a třeba se naučit nějaká nová slovíčka, ale na druhou stranu pokud anglicky nerozumíte vůbec, tak bohužel HONY asi nebude zrovna to pravé počtení pro vás.

Ale popravdě asi není valný důvod, abych se tu nadále rozplýval o tom, jak je to všechno úžasné a skvělé a co vám to všechno přinese a jak lepšího člověka to z vás udělá.

Fakt je ten, že slovy se HONY velice těžko popisuje, aniž by to znělo, jako když nějaký zhulený hipík zvrací duhu na klávesnici a musím se přiznat, že při psaní tohoto článku jsem se musel držet velice zkrátka. Je totiž těžké podávat nějaká fakta a informace, když jediné, co vlastně doopravdy chcete napsat, je prostě: “Je to neskutečně boží.”

Takže nebudu dál plýtvat vašim časem a prostě vám doporučím, ať se na danou stránku podíváte sami a vytvoříte si vlastní názor.

Humans of New York: Facebook a oficiální stránky.

 

~tz~

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.