Pátek, 8.12.2023
Ostatní volný časVolný čas

Jak na nákup záclon a závěsů?

Fungovat v bytě bez záclon a závěsů je rozhodně možné, ale nijak zvlášť pohodlné. Zvlášť závěsy vám dopřejí soukromí, stejně jako ochranu před světelným smogem pouličních lamp. Jak vybrat záclony a závěsy, aby do vaší domácnosti ideálně zapadly?

3 praktické tipy, na které se při výběru záclon a závěsů zaměřit

Záclony a závěsy často vybíráme na první dobrou především podle vzhledu. V lepším případě se možná zamyslíme nad svými potřebami, abychom nekoupili obyčejné závěsy např. do ložnice, kam se mnohem více hodí závěsy zatemňovací.

Před samotným nákupem je však důležité zaměřit se i na další praktické záležitosti, jako je jejich velikost, ale třeba také typ zavěšení.

Jaké jsou typy přichycení záclon a závěsů?

Jednou z nejdůležitějších otázek, kterou si před nákupem musíte zodpovědět je, jak záclony zavěsíte. Možností je několik.

Jedním z nejčastějších způsobů přichycení záclon a závěsů je kolejnice. Velká výhoda je v její nízké ceně a jedná se o velmi minimalistické a současně praktické řešení.

Garnýže jsou ideálním řešením, pokud kupujete těžké závěsy. Vyrábí se ve všech možných velikostech i z různých materiálů, vybere si tak skutečně každý. Oproti kolejnici se jedná o trochu nápadnější řešení, které vyčnívá do prostoru, garnýž je však velmi praktická a zpravidla umožňuje přichycení záclon i závěsů.

Zajímavým řešením může být také ocelové lanko, na které však nepověsíte těžší závěsy. Dovede však skvěle doplnit veškeré moderní interiéry.

Jak moc (ne)průsvitné jsou?

Průsvitnost je důležitým faktorem především u závěsů, které zvlášť ve večerních hodinách chrání vaše soukromí. Záclony většinou bývají průsvitné a chrání byt před pohledem zvědavců během dne – současně slouží také jako dekorativní prvek.

U závěsů je důležité zhodnotit, co od nich očekáváte. Chcete si například pouštět přes den filmy na projektoru? Nebo chcete závěsy v ložnici, do které vám svítí pouliční osvětlení? V obou případech určitě oceníte závěsy s co největším efektem zatemnění.

Jak vybrat správný rozměr?

Při výběru záclon a závěsů je v první řadě důležité znát přesnou šířku okna a vybrat závěsy a záclony až 3x širší. Závěsy (i záclony) se často řasí a je dobré, pokud přesahují za okraje okna. Délka závěsů a záclon pak záleží na vašich preferencích – mohou sahat téměř až k zemi (ale nedotýkat se podlahy, kvůli prachu apod.) nebo k parapetu. Při volbě délky je důležité myslet i na systém přichycení. Jinou délku budete potřebovat s kroužky či poutky a jinou, pokud budete záclonu zavěšovat na kroužky v lemu.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.