Středa, 22.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Jáma

recenze knihy Jáma

Britská spisovatelka C. J. Tudor vtrhla na knižní scénu s mysteriózním thrillerem Kříďák (recenze), který si ihned získal jak příznivce, tak i odpůrce. Zatímco jedni byli nadšeni z neotřelého námětu, ti druzí namítali, že si ho půjčila od krále hororu Stephena Kinga, a to se přece nedělá. Pokud jí dáte šanci, zjistíte, že v žánru,v němž thriller hraničí s hororem, je C. J. Tudor důstojným následovníkem svých slavnějších předchůdců.

Joe si myslel, že se do rodného městečka už nikdy nevrátí. Nemá proč. Rodiče ani sestra už nežijí a minulost, kterou za sebou zanechal, by nejraději vymazal z povrchu zemského. Když před lety jeho malá sestřička Annie na pár dní zmizela, nikdy už nebylo nic jako dřív. Po jejím návratu se Joeovi svět převrátil vzhůru nohama. Ale před minulostí neutečeš, Joe dostává tajemný vzkaz a ví, že návratu do Arnhillu se nevyhne.

Jáma - obal knihyC. J. Tudor opět dokazuje, že nepotřebuje upoutat čtenářovu pozornost velkým množstvím násilných scén. Román sice jednou takovou začíná, a jste-li rodiči nebo máte duši citlivější víc než je zdrávo, nebude vám lehko u srdce, daleko víc vás zasáhne celková atmosféra příběhu, tkvící v živoucích detailech. Jen počkejte, až Joe vejde do koupelny, ocitne se s kamarády v zasypané důlní šachtě, nebo bude přemítat o životě v prázdném domě. To byly okamžiky, kdy jsem se možná vyloženě nebála, ale díky své velké představivosti jsem cítila mrazení v zádech a měla pocit, že si nečtu sama. 

Spisovatelka se vrátila k tématu, které se objevilo už v Kříďákovi – dětská přátelství, hluboce vrytá traumata a křivdy, díky čemu se z hlavních hrdinů stávají lúzři. Neminulo to ani Joea, zkrachovalého učitele, který propadl hazardu a rád se podívá sklenici na dno. Nemluvě o dluzích, jejichž úroky rostou hrozivě každým dnem víc a víc. Přesto s ním kvůli jeho malé sestřičce soucítíte, dokud vás C. J. Tudor nezačne bombardovat jedním dějovým zvratem za druhým. Možná Jáma vyznívá ve finále ospaleji než Kříďák, není akční od začátku do konce, o to víc upoutá skoro duchařskou atmosférou (ne, vážně si nechcete v hospodě dát jedno s mrtvým horníkem nebo koukat na malé dětské kosti kdesi v podzemí). Tím, že se děj odehrává v malém hornickém městečku prorostlém legendami, je tato nálada umocněná ještě víc.

Opět se mi potvrdilo, že autorku by člověk neměl vnímat jako plagiátorku Stephena Kinga, ale jako spisovatelku, která v žánru mysteriózních thrillerů stojících na hranici s hororem, nabízí další možnosti, jak si ho užít

 

Název knihy Jáma
AutorC. J. Tudor
Žánrthriller
  
Nakladatelství Kalibr
Rok vydání2019
Počet stran336
ISBN978-80-7617-863-2
  
Nákup knihy kalibr-knihy.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Kalibr

Nakladatelská značka Kalibr se zaměřuje na vydávání detektivek, napínavých thrillerů, severského krimi a dalších žánrů, v nichž není nouze o prolitou krev.

Ke kmenovým autorům patří např. Gillian Flynnová, Angela Marsonsová, Harlan Coben, John Grisham, Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Louise Pennyová, Stefan Ahnhem, Daniel Cole nebo Tess Gerritsenová.

www.kalibr-knihy.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)