Pátek, 8.12.2023
KnihyKultura

V hlavní roli křída

recenze knihy Kříďák

Kříďák byl dlouho očekávaným knižním počinem loňského roku. Anotace, v níž se odkazuje na mistra hororu Stephena Kinga, to už je megalákadlo. Jaký Kříďák je? Snese srovnání s Kingovými romány?

Taky jste jako děti milovali kreslení křídou? Malovali jste panáky, princezny, zabrali se do toho tak, že na chodníku či cestě nezůstalo volné místo? S křídami se dají dělat věci, třeba si s ostatními nechávat vzkazy. Přesně takhle se v létě roku 1986 bavili Eddie a jeho kamarádi. Různobarevní křídoví panáčci byli jejich poznávacím znamením, když se potřebovali sejít. Legrace ale skončila ve chvíli, kdy je panáčci zavedli k tělu zabité dívky. Od té doby není nic jako dřív. Vražda mladého děvčete je citelně zasáhla. Kamarádské vztahy se trhají, mezi chlapce se vkrádá stín nedůvěry.

KříďákA pak je tady pan Halloran. Učitel, jemuž se kvůli bledému obličeji přezdívá Kříďák. Byl to právě on, kdo klukům poradil, aby spolu komunikovali pomoci kříd…

Po třiceti letech bývalí členové dětské party dostávají obálky, ve kterých je tajemný vzkaz – panáček a kousek křídy. Co to znamená? Má někdo potřebu otevírat staré rány a šťourat se v nich?

V příběhu se v kapitolách střídají dvě časové roviny, v obou je vypravěčem Eddie, kterého díky tomu poznáváme jako dvanáctiletého kluka i jako zahořklého čtyřicátníka. Kříďáka s výraznou mužskou hlavní postavou sice napsala žena, ale vůbec to nepoznáte. Podařilo se jí vystihnout obě Eddieho polohy, a to poměrně věrohodně. Zaznamenáváme postupné změny v Eddieho životě, které měly vliv na jeho dospívání. C. J. Tudor (v české variantě zůstává příjmení nepřechýleno) se celkově do mužské role vcítila poměrně dobře. Detailně se zaměřila i na rodinné prostředí, v němž Eddie vyrůstal, dokázala navodit houstnoucí atmosféru, která se nesla celým příběhem.

Milujete tajemství i zápletky a taky se rádi tak trochu bojíte? V Kříďákovi na vás čeká několik záhad, vrchovatou měrou si užijete zvraty, které zahýbou příběhem i samotnými hrdiny. Barvité a svižné dialogy zaručují, že děj odsýpá, ani nevíte jak. Prolínání časových rovin, kdy se střídá Eddie jako dítě a dospělý, příběhu prospívá. Kapitoly jsou úderné, končí na správném místě a nutí vás pokračovat dál a dál. Napětím nabitý Kříďák totiž jiskří jako vzduch před bouří.

Doporučuji přistupovat ke Kříďákovi jinak než jako k napodobenině Kingova mistrného románu To. Pokud jej přijmete jako originál, který nekopíruje, pouze se necháte inspirovat, máte naději, že se vám Kříďák bude zamlouvat.

 

Megaknihy

 

 

Název knihy Kříďák
AutorC. J. Tudor
Žánrpsychothriler, detektivní
  
Nakladatelství Kalibr
Rok vydání2018
Počet stran320
ISBN978-80-7549-997-4
  
Nákup knihy www.megaknihy.cz
Nákup e-knihy www.ereading.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Kalibr

Nakladatelská značka Kalibr se zaměřuje na vydávání detektivek, napínavých thrillerů, severského krimi a dalších žánrů, v nichž není nouze o prolitou krev.

Ke kmenovým autorům patří např. Gillian Flynnová, Angela Marsonsová, Harlan Coben, John Grisham, Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Louise Pennyová, Stefan Ahnhem, Daniel Cole nebo Tess Gerritsenová.

www.kalibr-knihy.czeReading

Černá kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prochází téměř třináct tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Zajišťuje elektronický obsah pro více jak 120 knihoven po celé České republice i na Slovensku a je jejich hlavním dodavatelem. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih..

www.ereading.cz

 

Megaknihy

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)