Úterý, 16.4.2024
HudbaKultura

Janáčkovo trio

Janáčkovo trioChrudimský hudební večer, 14. ledna 2010 v 19 hodin, Velký sál Muzea Chrudim
Janáčkovo trio
tvoří tři vynikající sólisté, mající za sebou mnohá vystoupení v Čechách i v zahraničí, úspěchy na soutěžích, nahrávky a spolupráci s významnými hudebními osobnostmi a tělesy. Každý ze členů tria patří mezi nejlepší hráče u nás a toto se zákonitě projevuje při jejich spolupráci. Janáčkovo trio, založené Markétou Janáčkovou v roce 2001, působí ve složení Jiří Pospíchal – housle, Marek Novák – violoncello a Markéta Janáčková – klavír. K nejvýznamnějším koncertům Janáčkova tria v sezóně 2006/2007 patří koncert v rámci cyklu komorních koncertů “Concerts autour de Janáček” v Opera de National, Studio Bastille v Paříži, vystoupení na Pražských premiérách pořádaných Českou filharmonií, koncert v prestižní nadaci Fundacion Juan March v Madridu, kam bylo Janáčkovo trio pozváno jako jediný český soubor k vystoupení na závěrečném koncertě cyklu české hudby, koncert v Sukově síni Rudolfina v Praze v rámci Českého spolku pro komorní hudbu, kde zaznělo mimo jiné Trio Alfréda Schnittkeho v české premiéře.

V roce 2008 Janáčkovo trio vystupuje na významném mezinárodním hudebním veletrhu MIDEM v rámci cyklu Talent Only v Cannes (leden), na koncertních zájezdech do Kanady (květen) a Německa (září), na Pražských premiérách v Praze (duben), na mezinárodním festivalu Janáčkův máj v Ostravě (květen) aj. Za podpory Allianz pojišťovny, a.s., Nadace Leoše Janáčka a Nadace Život umělce pořádá Janáčkovo trio cyklus komorních koncertů v koncertním sále Pražského jara – kostele sv. Vavřince v Praze.

Repertoár tria zahrnuje skladby stylových období od baroka po hudbu 21.stol. Významnou část repertoáru pak tvoří skladby českých skladatelů. Janáčkovo trio se také věnuje uvádění premiér skladeb českých soudobých skladatelů (Z. Lukáš, Z. Král, M. Plachká). V únoru 2007 Janáčkovo trio provedlo světovou premiéru skladby Trio Boemo Zdeňka Lukáše v pařížské Opera de Bastille. Pro rok 2008 komponuje Janáčkovu triu skladby např. Jiří Gemrot, Ivo Bláha a Milan Slavický. Janáčkovo trio natáčí pro Český rozhlas.

V roce 2006 Janáčkovo trio natočilo své debutové CD s díly A. Dvořáka, J. Suka a W.A. Mozarta za podpory Allianz pojišťovny, a.s. O dva roky později vychází u příležitosti 10. výročí úmrtí Alfréda Schnittkeho CD s jeho komorním dílem, které Janáčkovo trio natočilo pro francouzského vydavatele Praga Digitals (distributor Harmonia Mundi). CD bylo vysoce hodnoceno v prestižních zahraničních hudebních časopisech – Diapason, Ensemble, Strad, Opus Haute Definition.

Program:

Joseph Haydn (1732-1809)
Klavírní trio č. 1 G dur XV:25
-Andante
-Poco Adagio. Cantabile
-Rondo all´ Ongarese. Presto

Bohuslav Martinů (1890-1959)
Bergerettes pro housle, violoncello a klavír
– Poco Allegro
– Allegro con brio
– Andantino
– Allegro
– Moderato

——-přestávka——

Josef Bohuslav Foerster (1859-1951)
Klavírní trio f moll, op.8
– Allegro
– Allegro con brio
– Adagio molto
– Allegro con brio

Akce: Chrudimský hudební večer
Datum: Čtvrtek, 14. ledna 2010 v 19:00 hodin
Místo: Velký sál Muzea Chrudim
Vstupné: 140 Kč

 

Více na www.chrudimhraje.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.