Pondělí, 2.10.2023
Chrudim

Odstraňování sněhu ve městě Chrudim po víkendové sněhové kalamitě

Odstraňování sněhu ve městě Chrudim po víkendové sněhové kalamitěMěsto Chrudim je jedním z měst, ve kterých byla sněhová nadílka skutečně bohatá: ještě v noci z neděle na pondělí (10. – 11. 1. 2010) napadlo cca 20 cm nového sněhu.

S odstraňováním sněhu ve městě se začalo ve 2.30 hodin ráno. Nasazena byla veškerá dostupná technika TS i technika smluvně zajištěná. Pluhování prováděly 2 multikáry TS, 2 malotraktory TS, 2 malotraktory cizí, sypač s radlicí TS, 2 traktory s radlicí a čelní nakladač, ráno po 8.00 hod. byl nasazen ještě jeden traktor s radlicí a multikára s radlicí.

Pluhování se začalo provádět přednostně na komunikacích v I. pořadí důležitosti tj. trasy MHD a dopravně důležité komunikace pro zásobování. Chodníky se udržovaly prioritně na trase ze sídlišť do středu města, nádraží a do průmyslových zón. Nakladač odstraňoval sníh celou noc ze zastávek MHD pro jejich snadnější výstup a nástup, po jejich dokončení bylo zahájeno odstraňování sněhu z parkovišť ve středu města.

Pluhování komunikací a chodníků se provádělo průběžně po celý den, stejně tak začal být odstraňován rozbředlý sníh z křižovatek.

Od ranních hodin se provádělo na přechodech pro chodce a světelných křižovatkách ruční prohrnování přechodů přes sněhové bariéry, které místy dosahovaly výšky 50-60 cm a šíře cca 1,5m. Na tyto práce bylo nasazeno 8 lidí, od cca 11.00 hodin bylo na prohrnování průchodů nasazeno ještě 23 dobrovolných hasičů.

Ve večerních hodinách (po 18.00 hodině) byl zahájen úklid parkovišť, kde je ve večerních hodinách menší množství aut: před poliklinikou, na Masarykově náměstí po obou stranách, na Resselově náměstí, u divadla, u Finančního úřadu a na Moravově zahradě. Po dokončení parkovišť pokračoval nakladač v čištění křižovatek na Palackého ul., Novoměstské, Čs. armády,  Topolské, V Tejnecku a na Tyršově náměstí. Pluhovaní se od pondělního rána provádělo v místních částech města v tomto pořadí: Markovice, Medlešice, Vestec, Topol, Vlčnov, Vlčí hora, Píšťovy a Podhůra až do zahrádek. V rámci možností se pluhování provádělo dle připomínek a žádostí občanů a institucí (např. Hospic, poliklinika).

Na úklid schodů, mostů a lávek bylo nasazeno 10 brigádníků, kteří odstraňovali sníh a prováděli případný posyp, zejména na Širokých schodech, schodech ze Školního náměstí na Žižkovo, z Novoměstské na Žižkovo, ze Široké ul. k divadlu, schody v sídlišti Na Šancích a Větrníku, schody, a chodník ze Sladkovského do MKO, z MKO do Střelecké, schody a chodník ze Slovenské ul. do Malecké, podchod včetně přístupových chodníků, mosty a lávky přes řeku Chrudimku a náhon.

V úterý ráno byl zahájen úklid parkovišť ve všech sídlištích, kde to umožnila dopravní situace (odjezdy aut rezidentů), opakovaně se odstraňoval rozbředlý sníh z křižovatek. Nasazená technika postupovala v rozšiřování komunikací a chodníků, zahájilo se čištění křižovatek v ulicích Vrchlického, Havlíčkova a u divadla, prováděla se likvidace sněhových bariér na Jungmannově nábřeží. V průběhu dne se dále provádělo čištění průchodů na přechodech a  odhazování sněhu od přístřešků na odpad (kde to jejich majitelé neudělali).

V úterý večer byl zahájen odvoz sněhu z vybraných ulic, kde sněhové bariéry brání bezpečnému průjezdu vozidel a kde nebylo možné kvůli úzkému profilu ulic sníh dále vyhrnovat (nejdříve byl odstraněn sníh v ulici Fibichova, ve středu se pokračovalo v odvozu sněhu v ulicích Sv. Čecha a Dostálova).

Ve středu bylo prováděno rozšiřování komunikací a chodníku v sídlištích. U Stadionu se provádělo odstraňování sněhu na příjezdech a výpadech do a ze sídliště. Čištění křižovatek se provádělo v Poděbradově ul., Husově a Čs. armády, kde bylo současné rozšiřováno stání pro autobusy. Dopoledne byl odstraňován sníh na příchodových cestách na hřbitovech, kde pracovníci navíc odstraňovali popadané větvě a shrnovali sníh ze stromů. Ve večerních hodinách se provedlo odstraňování sněhu z parkoviště za nemocnicí a v průmyslové zóně západ.

Přívaly sněhu působily velké potíže popelářům při vyprazdňování kontejnerů a popelnic. Velkou pomoc by zajistili majitelé těchto nádob, kdyby v den svozu odstranili sníh před přístřešky pro snadnější manipulaci s nádobami. Nemalé problémy působí řidičům svozových vozidel špatně zaparkovaná auta.

Úklid sněhu bude pokračovat i nadále prohrnováním komunikací a chodníků, čištěním průchodů na přechodech, čištěním křižovatek a zastávek MHD. Z vytipovaných míst bude pokračovat odvoz sněhových bariér.

Ve čtvrtek bude rovněž zahájen shoz převislého sněhu a ledu ze střech objektů ve vlastnictví města Chrudim.

Výdaje na zimní údržbu v Chrudimi činí od pátku 8. ledna do středy 13. ledna 2010 částku ve výši cca 1,1 mil. korun.

Chtěli bychom v souvislosti se sněhovou kalamitou poděkovat všem pracovníkům TS, dobrovolným hasičům, brigádníkům a všem, kteří se do odstraňování sněhu zapojili.

Především bychom chtěli poděkovat obyvatelům města Chrudim za trpělivost a pochopení a samozřejmě za to, že se velké množství obyvatel města samo zapojilo do úklidu sněhu na chodnících a dalších místech.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.