Jazzová mše – Celebration Jazz Mass

Jazzová mše - Celebration Jazz MassBig band Chrudim vás již tradičně zve na velký podzimní koncert v pátek 25.listopadu 2011 od 19:00 do divadla Karla Pippicha do Chrudimi. V první časti zazní klasické, ale i ne zcela tradiční swingové melodie v podání Big Bandu Chrudim a jeho hostů: zpěvačka Lubica Smitková a brněnský trombónista Mojmír Bártek. První část řídí a diriguje umělecký vedoucí Martin Profous.

V druhé části koncertu bude uvedena jazzová mše “Celebration Jazz Mass” v podání členů Big Bandu Chrudim, pěveckých sborů KOS (Litomyšl – sbormistr Milan Motl) a JITRO (Hradec Králové – sbormistr Jiří Skopal) a sólistů: klavír – Radek Škeřík, soprán solo – Helena Tamelová. Jako hosté se k big bandu připojí P.Drábek (housle), S.Lanc (housle), D.Rislerová (viola), D.Matoušek (violoncello), R.Fišer (trombón). Nastudování mše a tedy celé druhé části koncertu řídí sbormistr Milan Motl.

Jazzová mše - Celebration Jazz Mass

Jazzová mše “Celebration Jazz Mass” známého českého skladatele a klavíristy Karla Růžičky (*1940) je po všech stránkách zajímavým dílem. První věcí, které si posluchač všimne, je její netradiční instrumentace. Skladatel ojedinělým způsobem propojuje vybrané nástroje big bandu (rytmika, trombony a dva saxofony), nástroje symfonického orchestru (flétna a smyčce) a smíšený pěvecký sbor a sólový soprán.

Nosnou vlastností díla je též eklektický styl, kterým je napsána. Karel Růžička zde v návaznosti na instrumentaci velice chytře střídá polohy od moderní vážné hudby přes pop a rock až k hudbě jazzové. A v neposlední řadě je tato mše dílem posluchačsky velice vděčným a příjemným, které díky pestrosti použitých hudebních žánrů a forem rozhodně nenudí.

Textově jde o tradiční latinské mešní ordinárium obohacené o instrumentální části a závěrečnou část díla tvoří modlitba Otče náš (Our Father). Dílo mělo premiéru v roce 1994 na Pražském jaru pod taktovkou Pavla Kühna.

Jazzová mše - Celebration Jazz Mass

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.