Kdy slaví narozeniny tukoni?

recenze knihy Jedlička se narodila

„O jednu jedličku se však tukoň postarat nestihne.

Narodí se totiž až v zimě –

vždycky ve stejnou dobu, jenže…“

Také jste si oblíbily příběhy, kde vystupují zvláštní bytosti, které se starají o les a zvířátka v něm, a říká se jim tukoni? Nebo toto slovo slyšíte poprvé? Určitě si nenechte ujít další milý příběh od autorky a ilustrátorky Oksany Buly, který vám tentokrát přiblíží, co důležitého se děje v zimě v lese.

Stejně jako lesní mláďátka, tak i malé jedličky přicházejí na svět na jaře nebo v létě, až na jednu výjimku. Existuje jedna jedlička, která vyroste v zimě a nikdo neví, kde přesně. Najít ji dokáže jediný tukoň, který se jako ostatní zvířátka převlékne do bílé. Den, kdy se tato zimní jedlička narodí, je významným dnem pro všechny tukoně. Víte, který tukoň převléká zvířátka na zimu? A který tukoň jako jediný dokáže najít zimní jedličku? A víte, kdy tukoni slaví narozeniny? Odpovědi na tyto otázky vám dá tato nádherná kniha doprovázená úžasnými ilustracemi.

S tukoni jste se mohli setkat již ve třech předchozích knihách, které autorka napsala a zároveň i ilustrovala, a to Zubr si hledá hnízdo (recenze), Medvěd nechce jít spát (recenze) a Jak tukoni zachránili strom (recenze). Tentokrát autorka přichází, dalo by se říci, s předvánočním příběhem, který nás provede zimním lesem.

„Najít zimní jedličku může jediný tukoň.

Tukoň, který je celý bílý.“

Jedlička se narodila - recenzeKniha je opět poučná, dozvíme se, která zvířátka se na zimu převlékají do bílých kožíšků. Seznámíme se také s tukoněm Jedličkou, který se stará o malé jedličky. Dozvíme se, který tukoň jako jediný dokáže najít vzácnou jedličku, která se narodí v zimě na dopředu neznámém místě. Autorka si pro nás opět připravila krásný poetický příběh.

Oksana Bula tentokrát ilustrace sladila do odstínů hnědé, růžové, oranžové, fialové, zelené a samozřejmě bílé. Celá kniha působí uklidňujícím dojmem. Na obálce je nakreslen tukoň, který jako jediný dokáže najít zimní jedličku.

Kniha je určena dětem od dvou let. Řekla bych, že příběh je jednoduchý, a i takto malé děti ho budou schopny vnímat. Navíc je vše zachyceno v ilustracích, které příběh doplňují a zároveň i rozšiřují, protože ne vše, je vyjádřeno slovně. Menším dětem můžete příběh vyprávět podle obrázků.

„Zima je neobyčejný čas – v lese i na obloze.“

Knihu doporučuji všem dětem, které rády objevují svět kolem nás, je to skvělý příběh na čtení před spaním a zároveň i krásný zimní příběh, který napomáhá rozvíjet dětskou fantazii.

Kniha by mohla být vhodným dárkem k Mikuláši nebo k Vánocům.

Moje hodnocení je 99 %.

 

Název knihy Jedlička se narodila
AutorOksana Bula
Žánrpohádky, pro nejmenší
  
Nakladatelství HOST
Rok vydání2019
Počet stran40
ISBN978-80-7577-979-3
  
Nákup knihy www.hostbrno.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Jedlička se narodila (HOST)

 

 

HOST

Nakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni“ (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

www.HostBrno.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)