Středa, 17.4.2024
KnihyKultura

Jako Romeo a Julie

„Deakinsova odpověď pana Frobishera nepřekvapila, protože se mu díky znalostem podařilo získat stipendium, ale zapůsobily na něj Cliftonovy vědomosti. Koneckonců dostal stipendium jako člen pěveckého sboru a léta zkušeností učitele poučila, že nadaní chóristé podobně jako nadaní sportovci jen zřídka vynikají mimo svůj úzký obor. Clifton už teď prokázal, že představuje vzácnou výjimku z tohoto pravidla. Pan Frobisher by se rád dozvěděl, kdo toho hocha učil.“

Jeffrey Archer není v literárním světě žádným nováčkem, ale pro řadu dospělých je to autor skvělých špionážních románů. Důkazem, že je také skvělým vypravěčem, je série Cliftonova kronika, jejímž prvním dílem je právě kniha Jen čas ukáže. Vydání této velmi čtivé série se v roce 2022 ujalo nakladatelství Mystery Press. V současné době si v papírové podobě můžete pořídit i následující díly Otcovy hříchy, Přísně střežené tajemství, Příliš odvážné přání a na březen je naplánováno vydání pátého dílu této celkem sedmi dílné série, a to Mocnější než meč.

Harry Clifton jako syn dokaře pochází z chudých poměrů. Po zmizení otce žije pouze s matkou, která chce pro svého syna to nejlepší a jelikož Harry má božský hlas, může v rámci stipendia studovat na prestižní škole, na kterou by se jinak nedostal. Co ho však celý život trápí, je tajemství kolem smrti jeho otce. A není to jediné tajemství, které v knize bude odhaleno. Jeho matka si s sebou celý život nese také své tajemství, které může zasáhnout do životů mnoha lidí. Co když Harry není synem obyčejného dokaře, co když je synem ředitele plavební společnosti a dědicem šlechtického titulu? Harry ve škole získává dva nerozlučné kamarády Deakinse a Gilese. Vše by se zdálo snadné, kdyby se však Harry nezamiloval do nepravé? Může se mu do cesty za životní láskou postavit nepřekonatelná překážka? Jak do jeho života zasáhne druhá světová válka? A co když se i Harry rozhodne zmizet? Zkrátka čeká na vás mistrně vyprávěný příběh plný nečekaných zvratů.

„Jackovi a Maisie bylo bolestně jasné, že oba osudem pronásledovaní milenci nemají nejmenší tušení, jakou lavinu problémů uvolnili.“

Jen čas ukážeJeffrey Archer je mistr vypravěč, jeho knihu nebudete chtít odložit, dokud nedojdete na poslední stránku a jakmile se tak stane, budete chtít hned sáhnout po pokračování, protože takto to prostě nemůže skončit, a touha vědět, jak bude příběh pokračovat, vás bude pohánět dál.

Autor zvolil velmi čtivý způsob vyprávění, kdy nám nechá na stejné situace nahlédnout z pohledu několika postav, jež se postupně vystřídají v jednotlivých částech. Myslím, že Harry vám okamžitě přiroste k srdci. Velmi zajímavou postavou je kapitán Jack Tarrant, který hodně Harryho ovlivnil a nasměroval ho v životě na správnou cestu.

„Na den, kdy jsem ho poprvé spatřila nikdy nezapomenu.

Přišel do Manor House na čaj, aby oslavil dvanácté narozeniny mého bratra. Byl tak zamlklý a rezervovaný, až jsem se divila, jak se takový kluk mohl stát Gilesovým nejlepším přítelem. Ten druhý, Deakins, byl opravdu divný. Pořád se cpal a za celé odpoledne řekl jen pár slov.“

Čtení této knihy bylo opravdu velkým čtenářským zážitkem a kolikrát jsem se přistihla, že nevěřícně zírám na větu, kterou nám autor prozrazuje nějakou zásadní informaci, či předbíhá děj a nemohla jsem uvěřit tomu, co čtu.

V románu nechybí napětí, tajemství, které nám je pomalu odhalováno, láska, přátelství, touha být dobrým člověkem, schopnost se obětovat a jít si za svým snem.

„Po našem návratu do Manor House nemohl být papá smířlivější. Pokusil se vysvětlit, proč se v minulosti choval k Harrymu tak zle, a zdálo se, že matka a bratr jeho vysvětlení přijali. Já jsem však byla přesvědčena, že nám zdaleka neřekl všechno.“

Knihu bych doporučila všem, kteří si rádi přečtou strhující mnohovrstevný příběh, v němž je nám odhaleno rodinné tajemství, které zasáhne do životů hned několika postav.

Již nyní se těším na pokračování, jelikož konec knihy nemohl být napínavější.

„Někteří lidé při vás stojí i v té nejtemnější hodině, jiní odejdou a jen hrstka nejvěrnějších vám vyjde vstříc a stane se ještě bližšími přáteli.“

 

Název knihy Jen čas ukáže
AutorJeffrey Archer
ŽánrLiteratura světová, Historické romány, Pro ženy
  
Nakladatelství MysteryPress
Rok vydání2022
Počet stran456
ISBN978-80-7588-339-1
  
Nákup knihy www.mysterypress.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MysteryPress

Nakladatelství Mystery Press se od svého založení v roce 2015 velmi rychle etablovalo na tuzemském knižním trhu jako specialista na detektivky, thrillery a krimi romány. Mystery Press v současnosti vydává zejména anglo-americké autory, z nichž pro české čtenáře objevilo například Angličany Stevea Robinsona (genealogický thriller Stopy v krvi) a Tima Weavera (již dotiskovaná drsná krimi Bez slitování), ale nebojí se ani velkých amerických jmen, jako jsou Janet Evanovich (v TOP 10 amerických bestselleristů) či Dan Simmons (holmesovský román Páté srdce). Brzy začnou pod logem Mystery Pressu vycházet rovněž knihy českých autorů, a to především v subžánrech klasické a historické detektivky, mysteriózního thrilleru či procedurální krimi.

www.mysterypress.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)