Jepice, jež bere životy

recenze knihy Jepice

Jepice je druh hmyzu s opravdu velmi krátkou životní lhůtou. Vše, co jí velí příroda, musí stihnout během jednoho jediného dne. Anebo se také může jednat o utajené vládní vyšetřování s krycím jménem z hmyzí říše, jehož kořeny se pnou zpět až ke druhé světové válce. Tou hlavní otázkou však je, zda James Hazel stvořil čtivé nezapomenutelné dílo, či jen počin s jepičím životem?

Na počátku je mrtvola. Jak už to tak bývá. Ovšem tahle je něčím zvláštní a není to jen neuvěřitelně rozsáhlými zraněními jako tím, že si je oběť s nejvyšší pravděpodobností způsobila sama. A němými svědky jsou jen ševelící stromy okolního lesa.

Charlie Priest je velmi svérázný druh právníka. Sice nosí sako a kravatu, má výstavní kancelář a úspěšnou firmu, zároveň je to však bývalý vyšetřovatel, navíc trpící psychickou poruchou, jež mu v těch nejnevhodnějších chvílích odpírá styk s realitou a táhne ho do říše za oponou. Na druhou stranu, obyčejný kravaťák by asi jen těžko přežil setkání se zdrogovaným falešným policistou, co se náhle objeví u něj doma a slibuje mu efektní vylepšení obličeje za pomoci vrtačky.

Tímto tedy zvesela začíná soukromé Priestovo vyšetřování, které se velmi záhy zkomplikuje tím, že:

a) útočník je záhy nalezen mrtvý, přičemž způsob, jakým byl sprovozen ze světa, je více než brutální

b) u mrtvého těla je nalezena Priestova vizitka

c) mrtvola patří synovi značně movité a prominentní rodiny

d) vyšetřovatelé jdou po nebohém právníkovi jako žížala po flusu, jelikož vedoucí vyšetřovatelka je Priestova exmanželka, jež ho už značnou dobu nemá zrovna v lásce.

JepicePříběh sleduje dvě dějové linie. Tou první je právě současnost, již jsem vám trošku nastínila a v té druhé se vracíme v čase na konec druhé světové války. Konkrétně na odlehlý statek, kde je v nitru upravené stodoly vězněn nacistický lékař, jehož specializací byly experimenty na lidech. Tento projekt má název Jepice. Oproti své jmenovkyni z hmyzí říše si však tato užívá života plnými doušky až do dnešních dní.

James Hazel se snažil těžit s nevyčerpatelného tématu hrůz jednoho z nejhorších válečných konfliktů. Do své thrillerové polívčičky proto přimíchal nemilosrdnost koncentračních táborů, lidské pokusné králíky, nacistické pohlaváry a lékaře bez skrupulí i zvrácenou fascinaci lidským utrpením.

Jak velkou bolest je člověk schopen snést, než si sám rozsápe tělo vlastníma rukama, aby ze sebe vyrval všudypřítomné úponky utrpení? A může být zrovna toto cesta ke spatření Boha?

Navzdory hutným přísadám je však výsledek podivně neuspokojivý. Děj se místy zbytečně táhne, v některých místech se to jen hemží vatou místo plnohodnotné krmě a závěr je přespříliš zbrkle uspěchaný, což má za následek lehký pocit nenasycení. Člověk chce tak nějak víc, ovšem ono toho bohužel víc není, talíř je prázdný a lžíce jen smutně skřípe o porcelán. Potenciál Jepice má, zdaleka jej však nevyužívá na maximum.

Přesto se jedná o knihu se zajímavou zápletkou a jistým nádechem tajemna v podobě tajné organizace skrytě proplouvající napříč věky a libující si ve zkáze a bolesti.

Hodnocení: 3/5

 

Název knihy Jepice
AutorJames Hazel
Žánrthriller
  
Nakladatelství Domino
Rok vydání2018
Počet stran464
ISBN978-80-7498-262-0
  
Nákup knihy www.dominoknihy.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Domino

Nakladatelství DOMINO vzniklo v roce 1997, což byla pro založení nakladatelství krajně nevhodná doba. Už vyhasl boom z počátku devadesátých let, kdy čtenáři nakupovali z čiré radosti, že si můžou pořídit dobrou knihu i jindy než ve čtvrtek, aniž předtím museli vystát dlouhou frontu.

I když to tenkrát mnozí považovali za nerozumný čin, navzdory všem (jistě dobře míněným) varováním jsme DOMINO založili. Věřili jsme totiž, že dobré knihy si cestu ke čtenáři vždy najdou. Anebo spíše naopak – že čtenáři neztratí zájem o dobré knihy. A právě takové jsme měli v úmyslu vydávat.

Mnohé se od té doby změnilo, základ však zůstává stejný: ve všech edicích se našim čtenářům snažíme nabídnout pouze takové knihy, které stojí za to číst.

www.dominoknihy.cz

 

Palmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Klára Stryalová

Rozený knihomol a čivavomil, který bez hrnku černého čaje nedokáže přežít den.