Když babička chytne druhý dech

recenze knihy Ještě to nebalím, vzkazuje babička

Pětasedmdesátiletá Evie Gallagherová před nedávnem ovdověla. Z obav, že novou situaci nezvládne, souhlasila s přestěhováním do domova důchodců. Vitální Evie na novém místě trpí. Chybí jí svoboda, má pocit, že mezi všemi těmi senilními stařenkami brzy umře. Jednoho dne se rozhodne domov opustit a vydá se na vlastní pěst vstříc dobrodružství. S obytnou dodávkou cestuje napříč Evropou do Francie. Evie to prostě ještě nebalí, naopak. Nikdo neví, kolik času mu zbývá, zvláště je-li mu přes sedmdesát, tak proč si zbytek života neužít?

Ještě to nebalím, vzkazuje babičkaEvie se zalíbí bohémská Francie, kraj plný vína, dobrého chleba a lidí, kteří neváhají podat pomocnou ruku. Kromě nových přátel na ni čeká i láska. V pětasedmdesáti, věřili byste tomu? Eviein syn Brendan a jeho upjatá žena Maura se snaží zlobivou cestovatelku vystopovat a vydají se po jejích stopách, aby ji přivedli zpátky k rozumu a taky domů. Pro každého z nich bude neobvyklý výlet novou zkušeností a především důležitým milníkem v jejich životech. Právě prožívají manželskou krizi a ani jeden netuší, jak z toho ven.

S neuvěřitelnou lehkostí se autorka Judy Leigh zaměřila na téma, které je ve společnosti aktuální čím dál víc. Jak žijí staří lidé? Všímáme si toho, co seniory zajímá? Každý z nás má v okolí nejméně jednoho, ať už rodiče, prarodiče, nebo souseda. Jejich život nekončí v okamžiku, kdy dostávají občanský průkaz tzv. na dožití, chtějí prožít ještě spoustu hezkých a příjemných chvil.

Kromě toho, že kniha líčí neobyčejnou pouť jedné nekonvenční ženy, je zároveň skvělou sondou do rodinných vztahů mezi rodiči a dětmi. A je jedno, jestli je potomkům pět nebo čtyřicet, rodičovskou radu i pohlazení potřebují bez rozdílu věku.

V kapitolách se střídá pohled Evie a Brendana. Sledujeme, jak se vyvíjí vztah mezi ušlápnutým synem a jeho energickou matkou, určitým vývojem projde i nesnesitelná Maura.

Autorka umí zaujmout nadhledem a empatií. Její hrdinové jsou obyčejní lidé, které sužují pochyby nad vlastním životem, mnohdy nejsou schopni rozhodnout se a dělají chyby, ale ona je dokáže správně nasměrovat. Nebojí se doknout ani společností tabuizovaných témat, jako láska a sex ve vyšším věku.

Ještě to nebalím, vzkazuje babička je laskavým příběhem prodchnutým lehkým humorem a jedinečnými popisy francouzských reálií. Zaujme nejen starší čtenáře, kteří se v příběhu rebelské seniorky můžou najít (a inspirovat), ale pobaví i mladší generaci.

 

Název knihy Ještě to nebalím, vzkazuje babička
AutorJudy Leigh
Žánrromán
  
Nakladatelství Metafora
Rok vydání2018
Počet stran296
ISBN978-80-7359-571-5
  
Nákup knihy www.metafora.cz
Nákup e-knihy www.ereading.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Metafora

Nakladatelství Metafora bylo založeno v roce 2001. Zaměřuje se zejména na literaturu překladovou, autoři knih pocházejí ze všech koutů světa. Protože výjimky potvrzují pravidlo, tu a tam se objevují i díla českých autorů. Vybrat si můžete beletrii vážnou i veselou, thrillery i detektivky z minulosti, současnosti i budoucnosti, knihy z oblasti esoteriky či východní filozofie. V roce 2012 začalo vydávat novou, poutavou knižní řadu plnou neobyčejných odhalení: beletrizované životopisy.

www.metafora.czeReading

Černá kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prochází téměř třináct tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Zajišťuje elektronický obsah pro více jak 120 knihoven po celé České republice i na Slovensku a je jejich hlavním dodavatelem. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih..

www.ereading.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)