Čtvrtek, 30.11.2023
KnihyKultura

Jihočeský horor

recenze knihy Jihočeský horor

Jižní Čechy pro mě zůstávají fascinující bájnou krajinou. Navštívil jsem je sice jen několikrát, ale vždycky to byl úžasný zážitek. A nyní jsem se tam vydal znovu, ale jen literárně: jako čtenář antologie s všeříkajícím názvem Jihočeský horor, kterou vydalo nakladatelství Golden Dog.

Dal ho dohromady člověk nejpovolanější, šéfredaktor hororového čtvrtletníku Howard, Honza Vojtíšek, rodem sice z Orlové, nicméně dnes již naturalizovaný Jihočech. V předmluvě nastínil koncepci knížky a letem světem s námi proletěl literární historií i současností regionu.

Jihočeský hororPak už přicházejí vlastní horory, a to s drsným entrée. Povídku Miroslava Pecha Hovořící bytost Webster jsem začal číst ve vlaku. A to jsem asi neměl dělat, neboť právě v něm se tam dějí ty nejhorší věci. Četbu jsem tak musel ze zdravotních důvodů přerušit a pokračoval jsem až druhý den, až jsem se na to psychicky připravil. To násilí je v ní ale, podobně jako v jiných Pechových hororech, existenciálně ukotveno, takže se zdaleka nejedná jen o nějakou brutální exhibici bez jakéhokoli smyslu.

Hned zezačátku je tedy nasazena vysoká laťka. Ovšem Pechově povídce zdařile sekundují další, byť je každá trochu jiná. Václav Křenek ve své Ukolébavce přinesl aktuální téma vymývání mozků a manipulací, Ivana Gašparíková zase působivý, psychologicky propracovaný vlkodlačí horor s názvem Návrat domů. Jiří Sivok napsal eroticky laděný příběh Malá ryba, velká ryba, v němž nenasytná sukuba nakonec přece jen padne na příliš velké sousto, tedy onu velkou rybu z názvu povídky. Martin Štefko se s námi doslova prohrabe bahnitým podzemím pod výkopem pro zahradní bazén, pod vodní hladinu se dostaneme v poetické próze s názvem Podsvět, jejíž autorkou je Anna Korbelová. Na klasické příběhy o upírech navazuje historicky laděná povídka Hedvika od Václava Votruby. S netradičním tématem přichází Honza Vojtíšek v Příchozím tisíce otců, který se odehrává v dřevorubecké osadě, jejíž obyvatele čeká pravidelné sexuální zpestření. Kateřina Malec Houfková přináší zdánlivě snový příběh Pod Zvonem, jehož drsná pointa nakonec vrhne na předchozí děj zcela nové světlo. Knihu uzavírá nejdelší povídka, a to Kalvárie, od vlastně už klasika českého moderního hororu Svatopluka Doseděla, která přináší snad všechny oblíbené prvky tohoto žánru.

Bonusem knihy je ona ukotvenost příběhů v konkrétních místech jižních Čech, přinášející prvek genia loci. Hodnotit sbírky povídek, nebo dokonce antologie, je vždy poněkud ošidné, vždycky totiž máte nějaké své favority a kousky méně oblíbené. Nicméně všechny příspěvky do této knihy si zachovávají vysoký standard, četba není monotónní, střídají se různorodé autorské styly a přístupy.  Medailonky autorů s ročníky narození 1968-1997 (bože, nikdo není tak starý jako já!), tu zavedenějších, tu více méně začínajících, antologii uzavírá. Knihu zdobí obálka se sugestivním pohledem umrlce v rudém hávu, opět skvělá práce grafika Michala Březiny, uvnitř nalezneme stylové temné ilustrace Zuzany Droppové.  

Tak doufám, že po pročtení této antologie, případně i dalšího podobného počinu téhož nakladatelství s názvem České temno, už nebude nikdo tvrdit, že cosi jako kvalitní český horor neexistuje. 

 

Název knihy Jihočeský horor
Autorantologie & Honza Vojtíšek
ŽánrHorory, Literatura česká
  
Nakladatelství Golden Dog
Rok vydání2021
Počet stran252
ISBN978-80-88067-42-9
  
Nákup knihy www.goldendog.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Golden Dog

Nakladatelství Golden Dog se zaměřuje na horor, thriller, detektivku a další žánrovou literaturu. Jedním z cílů je podpořit české hororové autory a vydávat je pod jednotnou značkou a spojit je tak v soběstačnou a fungující skupinu.

www.goldendog.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Petr Boček

Archivář, horrorista a humorista.