Kalendárium – Gérard Philipe

Kalendárium - Gérard Philipe* 4. prosince 1922 – † 25. listopadu 1959

Byl idolem milonů žen. I já jsem do něj byla zamilovaná. Až na to, že když jsem si nad postel věšela jeho lopotně sehnanou fotografii, byl už řadu let mrtvý. Ale film Fanfán Tulipán je nesmrtelný. A Gérard Philipe v něm už nezestárne. Pořád mu bude devětadvacet.

 

Gérard Philipe Fanfána natočil v roce 1952. Okamžitě se stal hvězdou hvězd. S kamerou si sice tykal už osm let a hrál v takových filmech jako byl Idiot, Ďábel v těle, Věznice parmská, Ďáblova krása či Krásky noci a všechny byly úspěšné, ale málo platné, Fanfán byl Fanfán. A Gérard Philipe v něm dodnes okouzluje v dějinách filmu málokdy viděnou nespoutanou hravostí a živelností.

Gérard se původně psal Philip, bez písmenka „e” na konci, ale maminka ho přesvědčila, aby si jednu hlásku ke jménu přidal. Prý pro štěstí, aby mělo třináct písmen. Ona maminka byla tak trochu vědma a vyhlášená vykladačka karet, mimochodem, její matka Vilemína Alžběta Seligerová pocházela z Čech. Ať už to bylo zásluhou té přidané hlásky nebo Gérardova nevšedního charismatu, stal se největší osobností francouzského filmu a divadla 50. let.

Životopisec Gérard Bonal o Philipově příchodu do Paříže napsal: „Oslnivý anděl vzal město ztečí. Nemluví se o ničem jiném než o jeho poněkud zasněném půvabu, o jeho nosovém hlase, který umí zaznít jako šlehnutí bičem a jeho temných kadeřích, které mu spadají do očí a které odhazuje rychlým pohybem hlavy jako běžící kůň. Paříž, město milostné, našla toho, jemuž se oddala.”

V roce 1951 se Gérard oženil s o pět let starší etnografkou Nicole Fourcadovou. S Nicole, která si na jeho přání po sňatku změnila jméno na Anne, měli dvě děti, Annu Marii a Oliviera, a zdálo se, že jim nic nechybí ke štěstí. Ale po návratu z natáčení v Mexiku se Gérard cítil stále velmi unavený. Myslel, že si z Mexika přivezl nějakou infekci. Nikdy se nedozvěděl, že má rakovinu jater. Kromě lékařů to věděla jen Anna, a ta odmítla říci muži, jehož milovala, že umírá. Zemřel devět dnů před svými sedmatřicátými narozeninami. Okouzlující potřeštěnec Fanfán žije dál.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.