Středa, 7.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Ian Anderson jako muzikál

Ian Anderson, foto (c) 2013 FotoZajda.czIan Anderson – THICK AS A BRICK 1&2
21. listopadu 2013, Lucerna Praha

Ian Anderson je bezesporu legenda, stejně jako britská kapela Jethro Tull, s kterou nahrál přes třicet studiových i živých alb. Miliony prodaných desek jsou jistým ukazatelem oblíbenosti, nebylo proto divu, že Andersonovo pražské vystoupení bylo již nějaký čas vyprodané.

Naplněný sál byl připraven především pro sedící diváky, což se ukázalo jako moudré rozhodnutí. Několikahodinová show byla sice rozdělena na dvě poloviny, už od prvních minut ale bylo jasné, že do klasického koncertu bude mít daleko.

Kde se vzala, tu se vzala parta uklízečů a skladníků v pláštích, zametající pódium, kontrolující nástroje, nacházející bizarnosti od dámského spodního prádla po ještě horší odpad, součástí byla i pečlivě připravená videoprojekce, ve které sám Anderson vystupoval tu jako psycholog, jindy jako anglický sir, provázející po svém panství.

Věkem spíše postaršímu publiku se kapela odvděčila hned na počátku. Během úvodních tónů veleznámé Thick as a brick se zpod plášťů se vyloupla Andersonova doprovodná kapela – baskytarista David Goodier, klávesák John O’Hara, kytarista Florian Opahle, bubeník Scot Hammond a benjamínek, vokalista Ryna O’Donnel. Ten byl tahákem celého večera, nejen jako zpěvák, ale i jako šašek a vypravěč v jedné osobě. Herec a cirkusák lumpačil, parodoval i bojoval s neviditelnými nepřáteli do posledního dechu, jindy se zase proměnil v londýnského gentlemana i s deštníkem a buřinkou.

Ian Anderson, foto (c) 2013 FotoZajda.cz

V šestašedesáti už není Anderson zrovna mladík, a na hlase to bylo znát. Delší party by bývalo lepší kompletně přenechat O’Donnelovi, zpěv tahal bohužel za uši. Zato flétna i mandolína byly v jeho prstech ovládány se záviděníhodnou bravurou, nešetřilo se ani klasickým postojem na jedné noze, fyzicky je frontman Jethro Tull stále ve formě. Nechyběly nejrůznější vtípky, jako skypování houslistce, výzva k lékařské prevenci mužů, kterou se připojili k probíhající celosvětové akci Movember ani apokalyptické záběry obrazů Hieronyma Bosche, válečných scén či bouře Williama Turnera.

Možná by celému večeru prospěla větší diverzita vybraných skladeb, opakované motivy byly někdy únavné. Pečlivá příprava i choreografie připomínala místy muzikál, publikum odcházelo více než spokojené, účel byl splněn. Sice ne bezchybné, ale velmi příjemné.

Ian Anderson, foto (c) 2013 FotoZajda.cz

 

Playlist koncertu:

Thick as a Brick, Part 1 (Jethro Tull song)
Thick as a Brick, Part 2 (Jethro Tull song)
From a Pebble Thrown
Pebbles Instrumental
Might-Have-Beens
Upper Sixth Loan Shark
Banker Bets, Banker Wins
Swing It Far
Adrift and Dumbfounded
Old School Song
Wootton Bassett Town
Power and Spirit
Give Till It Hurts
Cosy Corner
Shunt and Shuffle
A Change of Horses
Confessional
Kismet in Suburbia
What-ifs, Maybes and Might-Have-Beens

 Přídavek:
Locomotive Breath (Jethro Tull song)

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.