Kalendárium – Jack London

Kalendárium - Jack London* 12. ledna 1876 –  † 22. listopadu 1916

Před 98 lety zemřel americký spisovatel Jack London. Pečlivě si spočítal, kolik morfia a atropinu je třeba a pak spáchal sebevraždu. Evropské noviny věnovaly smrti amerického spisovatele víc prostoru než zprávám o smrti císaře Františka Josefa I., který zemřel o den dříve.

Podobně jako hrdina jeho románu Martin Eden se Jack ke světové proslulosti vypracoval sám. Ve čtyřiceti letech za sebou měl padesát knih a stovky povídek. A rušný život. Byl nemanželským synem nehezké a vznětlivé spiritistky Flory Wellmannové a irského astrologa profesora Chaneyho. Otce nikdy nepoznal. Rodiče se rozešli a Flora si vzala dobráckého farmáře Johna Londona. Díky matčině utrácení a nesmyslným plánům byla rodina věčně v bídě a Jack prošel tvrdou školou života.

Byl námořníkem a ústřicovým pirátem, topičem, dělníkem v přádelně i zlatokopem. Své zážitky si zapisoval a jako spisovatel zúročil. Náhle vydělával tisíce. Jenže stejně nikdy neměl peníze. Starali se o to hrabiví falešní přátelé, nepoctiví obchodníci a prohnaní podvodníci. Jack byl příliš důvěřivý a věděl to. Připadal si jako hlupák, ale neuměl být jiný. Ale trpěl tím. Jednou mu nevlastní sestra Eliza řekla: Jsi ten nejopuštěnější člověk na světě. Odpověděl jí: Jak to k čertu víš?

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.