Středa, 17.4.2024
HudbaKalendáriumOstatní volný časVolný čas

Kalendárium – Jiří Schelinger

* 6. 3. 1951 – † 13. 4. 1981

Claudianus Claudius kdysi prohlásil: „Svět je velké jeviště: Přijdeš, odehraješ a odejdeš.“ To platí i o českém rockovém zpěvákovi, který nás opustil předčasně 13. dubna 1981 v pouhých třiceti letech.

Život Jiřího Schelingera byl od počátku komplikovaný. Už při prvních pokusech s kapelou na základní škole bylo jasné, že nezapadne do škatulky uhlazených zpěváků. Jeho nepoddajná povaha ho přivedla dokonce do vyšetřovací vazby, kde se pokusil o demonstrační sebevraždu. Skončil na psychiatrii v Bohnicích a dostal modrou knížku, což bylo pro jeho kariéru důležité. Jiří Schelinger spolupracoval nejprve se skupinou Smaragd, bluesovému repertoáru se věnoval v dalším souboru s názvem The Happy Five, poté přijal místo kytaristy a sólového zpěváka ve skupině Faraon, kde se proslavil písní Holubí dům.

Ani v osobním životě to neměl Jiří Schelinger jednoduché. Jeho manželství, ze kterého se narodila dcera Andrea, ztroskotalo. Hudba a jistá rozevlátost mu bránily se usadit. V roce 1973 vystřídal Jiří Schelinger Viktora Sodomu ve skupině Františka Ringo Čecha. Objevuje se v titulních písních filmu Což takhle dát si špenát a dalších. V roce 1974 mu vychází první hardrockové album v Čechách s názvem Hrr na ně. K realizaci dalšího alba Zemětřesení, které mělo šanci stát se přelomovou deskou, však nedošlo. V dubnu 1981 odchází Jiří Schelinger na pozvání slovenské televize do Bratislavy. 13. večer z dosud neobjasněných důvodů skáče z mostu do Dunaje. O měsíc později vyplavila jeho tělo řeka nedaleko Šamorína. Nejasné úmrtí této mladé hvězdy na vrcholu kariéry zůstává dodnes zahalena rouškou tajemství. Zůstalo po něm nezastupitelné místo v historii české rockové hudby.

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jaromír Zajíček

Tak trošku hudební nadšenec, tak trošku fotograf, tak trošku cestovatel a tak trošku ten, který si hraje a (ne)zlobí! www.FotoZajda.cz