Kalendárium – Toyen

Kalendárium - Toyen* 21. září 1902 – † 9. listopadu 1980

Neznám jiného umělce, který by byl opředen tolika tajemstvími a legendami jako česká surrealistická malířka Toyen. Narodila se jako Marie Čermínová 21. září 1902 na pražském Žižkově . Její rodina a dětství zůstává zahalena tajemstvím, protože už v 16 letech rodinu definitivně opustila a minulost důsledně vymazala.

Jaroslav Seifert vzpomínal, jak spolu v Národní kavárně vymýšleli pseudonym. Na ubrousek tehdy napsal přesmyčku slov „to je on”, protože o sobě vždy mluvila jen v mužském rodě a ráda se oblékala do mužských šatů. Tak se zrodil pseudonym Toyen, který se stal součástí její mužské autostylizace.

V sedmnácti letech nastoupila na UMPRUM k profesoru Dítětovi, ale po třech letech ze školy odešla a studium ukončila. O prázdninách toho roku došlo v jejím životě k osudovému setkání. Na Korčule se seznámila s malířem Jindřichem Štýrským, který se na dvacet let stal jejím tvůrčím a snad i životním partnerem. Spolu vstoupili do Devětsilu a na legendárním Bazaru začali pořádat společné výstavy.

Druhá světová válka pro ni nebyla jednoduchá. Od roku 1941 u sebe v ateliéru schovávala básníka Jindřicha Heislera, který se odmítl registrovat jako Žid a nastoupit do transportu. A k tomu obrovskému riziku ji postihla životní rána. V roce 1942 zemřel Jindřich Štýrský. Po válce společně s Jindřichem Heislerem odjela do Paříže a domů se už nevrátila. Zemřela v Paříži v osmasedmdesáti letech zcela opuštěná.

Kalendárium - Toyen

Kalendárium - Toyen

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.