Kdo jsem? A chci to vlastně změnit?

Peter May - Umrlčí cestarecenze knihy
Peter May – Umrlčí cesta

Skotský rodák Peter May není na literární scéně žádným nováčkem a netřeba ho příliš představovat. Za něj totiž mohou mluvit samotné knihy. Naše první setkání bylo u Pána ohně a bylo upřímně takové rozpačité. Příběh sice dobrý, na druhou stranu nic, co by mě přespříliš uchvátilo. Tak proč jsem se rozhodla zkusit další jeho knihu? Protože Umrlčí cesta svým názvem jednoduše brnká na tu správnou strunu. Takže proto.

Studené moře, liduprázdná pláž. V mokrém písku leží muž. Pomalu přichází k sobě. Kromě zcela evidentních problémů jako je například promočení až na kůži nebo neskutečná zima do morku kostí, má neznámý ještě mnohem větší potíž. Kromě toho, že vy, jakožto čtenáři, absolutně netušíte, koho to rozbouřené moře vyvrhlo na pevninu v záchranné vestě, neví to ani sám trosečník. Jeho paměť je temná jeskyně bez jediného mihotavého záblesku poznání. Ve tmě nevědomí se však skrývá něco ledově mrazivého. Něco, co v našem neznámém vyvolává pocit, že si vlastně ani nechce na nic vzpomenout.

No nic, nebudu to zbytečně dál rozmazávat, v té zastřené neznámé šlamastyce nebudete našlapovat přehnaně dlouho. Brzy se společně s chlapíkem dozvíte, že se jmenuje Neal, žije na ostrově Harris a přijel sem psát knihu o strážcích nedalekého majáku, kteří kdysi dávno beze stopy zmizeli. Bylo by to hezké, kdyby ovšem domnělý Neal neměl sám ze sebe pocit, že vlastně neexistuje. Nebo o sobě všem ostatním lhal.

A abychom nesledovali jen jednu linii, přehoupneme se o pěkných pár kilometrů jinam. Do hledáčku se nám tak dostává rebelující adolescentka Karen, která své pohrdání většinovou společností dává najevo hojným počtem piercingů a tetování, čímž dohání k šílenství svou matku, jež se snaží dát svému životu alespoň nějaký smysl, navzdory tomu, že její manžel a otec Karen před spoustou měsíců spáchal sebevraždu. Zatímco vdova navázala nový vztah, Karen se se vším smiřuje po svém. Hledá, ptá se a šťourá. Protože co když její táta není mrtvý? Je to možné? A jestli ano, tak kde sakra je?

Umrlčí cesta je bravurně vystavěný napínavý thriller, kde se o slušnou dávku napětí stará právě nevědomí. Spolu s Nealem se potácíte v temnotách amnézie a snažíte se dopátrat své vlastní identity. A jako by tohle samo o sobě nebyla dost velká nepříjemnost, přimícháme do toho nějakou tu mrtvolu, skryté včelí úly, tajemného útočníka, velké korporace vyrábějící chemické postřiky a třeba taky budoucnost celého lidstva. Proč vlastně ne.

Připravte se vstoupit na tenké lano dohadů a náznaků, balancujte na hraně poznání a zapomnění a snažte se vyrovnat nejistotu, která na vás dotírá ze všech stran a snaží se vás strhnout do rozbouřených hlubin. Vydejte se po Umrlčí cestě hledat minulost a budoucnost.

Peter May stvořil velmi povedenou zápletku, kterou okořenil spoustou vědeckých poznatků, podaných však ve velmi snadno stravitelné formě a pozvedl tak četbu tohoto kousku o stupínek výše. Čtenář se tak nejenom baví, ale zároveň se něco dozví. Postavy v příběhu působí poměrně realisticky a s problematikou ztráty paměti se pan May vypořádal taktéž s grácií. Napětí i jednotlivá odhalení jsou skvěle rozvrstvena a dávkována tak akorát, aby vás udržela neustále ve střehu. A s knihou v ruce. Takový ten typický příklad, kdy si říkáte „ještě jednu stránku a půjdu spát“ a nikdy to u té jedné stránky neskončí. Podle toho nejspíš poznáte dobrý příběh.

Nehodnotím tak často, ale Umrlčí cesta si zaslouží plný počet bodů za skvělou zápletku, výborně odvyprávěný příběh, uvěřitelné postavy a vůbec za celkový dojem. Tuhle knížku prostě berte hned, jak ji uvidíte.

 

Peter May - Umrlčí cesta

 


Název knihy:         Umrlčí cesta
Peter May - Umrlčí cestaAutor:                      Peter MAY
Překlad:                  Filip Drlík

Nakladatelství:      HOST
Rok vydání:           2016
Počet stran:           384

ISBN:                       978-80-7491-775-2
EAN:                        9788074917752

Vazba:                     Vázáná s přebalem

E-shop:                   kniha – http://nakladatelstvi.HOSTbrno.cz
                                 
                                  e-kniha – http://www.PalmKnihy.cz
   
Databáze knih:      www.DatabazeKnih.cz

  

{source}[[div data-configid=“0/39606345″ style=“width: 610px; height: 460px;“ class=“issuuembed“]][[/div]][[script type=“text/javascript“ src=“//e.issuu.com/embed.js“ async=“true“]][[/script]]{/source}

 

 

HostNakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni“ (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

 


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.