Čtvrtek, 23.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Knižní tip: Mrtvý klíč (recenze)

D. M. Pulley - Mrtvý klíčrecenze knihy
D. M. Pulley – Mrtvý klíč

„Nikdy nekraď na hřbitově. Mohla bys vyrušit duchy.“

Bankovní úředníci … ZBYSTŘETE … Tato detektivka se odehrává v bankovním domě. No opravdu, celý děj je zasazen do banky, někdy v roce 1978 a 1998 v Clevelandu. Hlavní hrdinky jsou dvě. Iris a Beatrice. Jedna je totiž z roku 1978 a druhá z 1998. Kapitoly se střídají a s nimi společně přítomnost s budoucností. Ale věřte mi, nemáte se čeho obávat. Zhruba od poloviny knihy vám všechno začne do sebe zapadat a zbytek dočtete v jednom sledu. Jako byste koukali na film.

Celkově je kniha pro mě velmi dobrá, ale místy jsem měla problém s chováním hrdinek, proto asi nedávám sto procent. Jistě, nemůžu vědět, jak bych se zachovala já, ale tuším, že bych do toho šla rovnou po hlavě, kdežto tyhle holky byly trochu takové zabržděné nebo naivní nebo neprůbojné. Já nevím, něco z toho si vyberte. Ono to beztak na ně platí všechno. I když ve finále mne jedna velmi mile překvapila, ale i tak… Jedna stránka nevyžehlí 399 stránek chování.

„Většina Clevelandu se o víkendu proměnila v město duchů. Před ní se do nebe tyčila patnáctipodlažní kancelářská budova zanesená sazemi. Ztrouchnivělá prkna zakrývala polovinu oken a nekonečné řady cihel se slévaly dohromady. Byla to ta správná budova?“

Málem bych zapomněl, hlavní důvod, proč hodnotím knihu poměrně vysoko je ten, že příběh je vymyšlen přesně pro čtenáře. S každou další stránkou, dalším slovem se nám odkrývá část tajenky a kdo chce, má možnost přemýšlet, jak to vlastně všechno doopravdy bylo. A když neví, tak přichází další kapitola, z minulosti, která jej zase trochu navede tím správným směrem. A v přítomnosti si zase svou teorii ověří. Tohle je opravdu bravurně vymyšleno. Jen mě dojímaly některé psychické stavy hrdinek, ale o tom jsem už mluvila.

Doporučuji tuto knihu všem milovníkům detektivek, záhad, pátrání a i těm, kteří nemají detektivky moc v lásce, protože si myslím, že díky této jim přijdou na chuť.

Hodnocení: 90 %

 

D. M. Pulley - Mrtvý klíčNázev knihy:              MRTVÝ KLÍČ
Autor:                           D. M. Pulley
Originální název:       The Dead Key
Překlad:                       Kateřina Kuncová
Žánr:                             thrillery, detektivky

Nakladatelstvi:            MYSTERY PRESS
ISBN:                             978-80-88096-39-9
Počet stran:                  400 stran
Formát:                          vázaná s přebalem, 145×205 mm

E-shop:                         kniha – www.MysteryPress.cz

                                       e-kniha – www.PalmKnihy.cz  

Databáze knih:            www.DatabazeKnih.cz  

 

Mystery Press

 

 

Nakladatelství Mystery PressNakladatelství Mystery Press se od svého založení v roce 2015 velmi rychle etablovalo na tuzemském knižním trhu jako specialista na detektivky, thrillery a krimi romány. Mystery Press v současnosti vydává zejména anglo-americké autory, z nichž pro české čtenáře objevilo například Angličany Stevea Robinsona (genealogický thriller Stopy v krvi) a Tima Weavera (již dotiskovaná drsná krimi Bez slitování), ale nebojí se ani velkých amerických jmen, jako jsou Janet Evanovich (v TOP 10 amerických bestselleristů) či Dan Simmons (holmesovský román Páté srdce). Brzy začnou pod logem Mystery Pressu vycházet rovněž knihy českých autorů, a to především v subžánrech klasické a historické detektivky, mysteriózního thrilleru či procedurální krimi. 


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)