Čtvrtek, 7.12.2023
KnihyKultura

Když vrah hledá svou oběť

Pařížské rekviemrecenze knihy
Emma Riedová – Pařížské rekviem

Kniha, která vás pohltí svým kouzelným příběhem odehrávajícím se v prostředí Paříže na konci 19. století. Očekávat můžete napínavý děj, jenž je plný nečekaných obratů a obohacen o spoustu romantických okamžiků. Stačí přečíst prvních pár stránek a příběh se do vás zakousne tak, že vás nepustí do té doby, dokud jej nedočtete úplně celý. Chvilkami budete kroutit hlavou nad tím, jak se něco podobného může stát, ale věřte tomu, že se to stát mohlo, taková už byla tato doba. V knize najdete zajímavé dobové postřehy nejen z aristokratické vrstvy, ale také z podsvětí. Objevíte to, co jste zatím neobjevili. Poznáte Paříž z jiného úhlu pohledu. Stačí jen usednout, otevřít tuto poutavou knihu a užívat si brilantně sepsaného příběhu, od samého počátku až do úplného konce.

?Ještě okamžik postála na prahu, ponořená ve vlastní obavy, a pak se vrátila do chladných zdí velkého kamenného domu. Zítra ve stejnou dobu bude opět stát na svém místě před vchodem a marně čekat.? (s. 68)

Kniha, kterou bych vám ráda prostřednictvím této recenze představila, vyšla v roce 2016 v Knižním klubu. Jedná se již o druhou knihu autorky, její prvotinou byla kniha Královské intriky. Pokud se vám recenze knihy Pařížské rekviem zalíbí a rádi byste si ji osobně přečetli, můžete si ji pořídit zde.

?V ten moment vešli do místnosti Jules s Jacquesem. Nathalie honem schovala dopis za zády a típla svíčku. Cítila, jak jí poplašeně bije srdce. Vzduch páchl kouřem.? (s. 117)

Knihu jsem si zamilovala hned od první chvíle, kdy jsem ji viděla. Již ze samotného vyobrazení na přebalu knihy na vás dýchne historická atmosféra. Zahlédnout zde můžeme mladou dívku, která je oděna do dobového kostýmku. Dívka je k nám otočena zády a stojí před schody, u nichž je sloup a na něm září plynová svítilna. Na schodech stojí muž v dlouhém černém kabátu a ve vysokém černém klobouku. Za jeho zády si můžete povšimnout obrysů historické budovy. Název knihy na mě působil zpočátku velice zavádějícím dojmem, stejně tak jako anotace příběhu. Proč? O tom se zmíním níže.

?Mlčení, které následovalo, se mu zdálo nesnesitelně dlouhé. Nyní Nathalie ví, že o ní s někým hovořil, a čert ví, jak zareaguje. Ale musel se zeptat. (s. 157)

Celý příběh se odehrává na 336 stranách a je neskutečně čtivý. Najdete v něm lásku, ale i zajímavé zápletky. Abych pravdu řekla, tak jsem očekávala tradiční detektivku, kdy někdo někoho zavraždí a detektiv pak jde po jeho stopách. Chyba lávky, tato kniha je naprosto jiná. Překvapila mě v několika ohledech, a to velice mile. Nejedná se o tradiční krimi. S hlavní hrdinkou se dostanete do pařížského podsvětí a budete sledovat její kroky, pak do všeho vstoupí láska, která dívce naprosto poplete hlavu a je rozhodnuta práci pro podsvětí opustit, toto rozhodnutí se však nevyplácí. Asi tak od druhé třetiny knihy v ději již objevíte i vraždy a budete sledovat snahu aktérů o zahlazení stop. Podotýkám, že od této knihy nemůžete očekávat žádného detektiva. Spíše budete pozorovat neustálé pronásledování a strach o vlastní život a o život svých blízkých.

?Večer Nathalie Airellová opět seděla na pohovce v jeho obývacím pokoji a soustředěně pročítala vše, co si Mathieu Louvet zaznamenal v archivu.? (s. 232)

Celý příběh je vyprávěn objektivní er-formou. Ta je pak obohacena o velké množství dialogů, které působí na děj oživujícím dojmem. Kniha je složena z 18 kapitol, které jsou pak rozděleny do podkapitol, které jsou opatřeny datací a lokací ? podle tohoto úvodu se vždy dozvíme, kde se právě nacházíme a v jakém období. Podkapitoly se však dále dělí, ale již nejsou nijak nadepsány. Poznáte je jen díky tomu, že mezi těmito částmi je vynechán jeden řádek. Tyto přechody mezi jednotlivými podkapitolami můžeme vnímat coby paralelní kompoziční prvek. Příběh je složen ze dvou dějových linií. Ta hlavní se odehrává v roce 1887. Vedlejší linie, v níž můžeme zaznamenat prvky retrospektivy, je umístěna do roku 1882. Obě linie jsou pak vyprávěny chronologicky postupně. Příběh působí velice důvěryhodně a uceleně. Chvilkami pociťujete strach, chvilkami jste s hlavní protagonistkou zamilovaní a mohla bych vyjmenovat celou řadu dalších emocí, které se zde objevují. Na knize mi přišlo velice zajímavé to, jak autorka dokázala zaplést lásku s napínavými zápletkami a detektivními prvky. Vyprávění příběhu je naprosto plynulé a nikde se nezadrhává.

?Nathalie nabídla hostovi kávu z konvice a sama si také nalila. Suzanne se tisíckrát omlouvala, že zdržuje, a hledala vhodný klobouk. Oba, Nathalie i André, si stihli vypít šálek kávy, než byla Suzanne oděná podle svých představ a všichni mohli vyrazit drožkou k Národní opeře.? (s. 278)

Knihu hodnotím velice pozitivně, abych pravdu řekla, tak jsem si její čtení užívala od počátku až do konce. Příběh mi přišel zajímavý a zápletky neotřelé. Autorka, ač je Češkou, dle mého názoru dokázala úžasně vystihnout prostředí Paříže a obdivovala jsem, jak si pohrála i s historickými údaji. Z příběhu jsem po celou dobu čtení opravdu cítila období 19. století. Popisy prostředí na mě působily důvěryhodným dojmem a já si vše krásně představovala. V ději se nenachází nic, co by tento můj dojem narušilo. Za brilantní zpracování příběhu a skvělý nápad si toto dílo zaslouží nádherných 100 %. Smekám před Emmou Riedovou za to, že se pustila do zpracování historického tématu v zahraničním prostředí. Nikde jsem neměla pocit, že by vařila z pouhé vody, příběh má duši a toho si velice cením. Jazykové zpracování je skvostné a plně vystihuje atmosféru a prostředí, v němž se děj odehrává. Můžeme zaznamenat i odlišení jednotlivých sociálních vrstev a jednání v jejich kruzích. Celý příběh se mi odehrával v hlavě a musím říci, že bych si dokázala představit filmové zpracování, nebo dokonce i zpracování divadelní.

Tuto knihu bych vřele doporučila všem, kteří mají rádi napínavé romantické příběhy s netradičními detektivními zápletkami.

 

Pařížské rekviemNázev knihy:                     PAŘÍŽSKÉ REKVIEM
Autor:                                  Emma Riedová
Žánr:                                   Krimi, detektivky, napětí, romány
Rok vydání:                       2016
Počet stran:                       336
Nakladatelství:                  Knižní klub

EAN:                                   9788024253206
ISBN:                                  978-80-242-5320-6

E-shop:                               http://www.bux.cz/knihy
                                             Bux

Databáze knih:                 www.DatabazeKnih.cz   

  


Knižní klubKnižní klub – na českém trhu již tradiční značka je také nejstarší nakladatelskou značku EMG. Nabízí především českou literaturu, detektivky, krimi, thrillery, militarie, historické romány a dětskou literaturu. Ke kmenovým autorům KK patří např. Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Ken Follett, Robin Cook či Philipp Vandenberg. V edici Záhady vychází např. Erich von Däniken.

 

                    EMG

Euromedia Group, k. s., (dále jen EMG) patří mezi nejsilnější a největší firmy podnikající v rámci knižního trhu v České republice. Vlastní nakladatelské značky Knižní klub (od r. 1992), Odeon (od r. 1999), Ikar (od r. 2000), Universum (od r. 2000) a YOLI (od r. 2014). Jednotlivé nakladatelské značky EMG svým zaměřením usnadňují čtenáři orientaci. Majitelem EMG je společnost Arraviet, s.r.o.

Autorčin blog

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)