Když zasáhne minulost

recenze knihy Muž s podivnou minulostí

„Neumím si představit, jak si vy, hoši, podáváte ruce s carem.“

„Pak nás špatně znáte. Abychom zachránili Anglii, budeme jednat s ďáblem.“

„Vašim stoupencům se to nebude líbit.“

„Nedozvědí se to.“

Možná to bude vypadat podivně, ale je to tak, Muž s podivnou minulostí je mojí první přečtenou knihou od Kena Folletta, ačkoliv doma vlastním obě jeho skvělé ságy Pilíře země i Století a několik samostatných historických románů. Říkám si, že nějak se začít musí, a jsem ráda, že jsem zvolila zrovna tuto knihu, která dle hodnocení čtenářů Databáze knih není zrovna jeho silným dílem, ale mně se přesto velmi líbila.

Píše se rok 1914 a válka je na spadnutí, tuší to vládní špičky anglické společnosti, usuzují tak z chování Německa, které by rádo napadlo Francii. Je třeba něco dělat, je třeba vyrovnat síly na starém kontinentu, kdyby přece jen k válce došlo, a tak Winston Churchill navštíví lorda Waldena, který má díky své manželce Lýdii vazby v Rusku, a to synovce Alexe, který je blízký carovi. Mladý Alex přijíždí do Londýna a diplomatické vyjednávání může začít. O Alexově cestě ví zkušený ruský anarchista Felix, který je odhodlán jednání překazit a smrtí Alexe nejen zmrazit vazby Anglie a Ruska, ale také v Rusku vyvolat revoluci. Jenže to by do vysoké hry mužů nesměla zasáhnout žena a láska k ní. Dosáhne Felix svého cíle? Podaří se Alexe uchránit? Co se stane, když se po devatenácti letech setkají dva lidé, kteří se vášnivě milovali? Může jeden anarchista změnit běh dějin? V tomto historickém románu si každý přijde na své.

„Už devatenáct let toho muže neviděla, ale vždy stačila pouhá zmínka o Petěrburgu, aby si na něj vzpomněla, a naskočila jí husí kůže pod lesklým hedvábím odpoledních šatů.“

Muž s podivnou minulostíKniha mě chytla od samého začátku. Na tři sta padesáti stranách autor rozehraje velmi silný příběh, který nám nastíní situaci v Anglii v předvečer první světové války. Zachycuje stav společnosti, v níž působí anarchisté, sufražetky bojující za volební práva žen, anglická smetánka, jejíž dcery jsou uváděny do společnosti, ale přitom o skutečném životě nemají ani ponětí. Anarchista Felix do románu vnáší napětí, člověk má pocit, že je to James Bond minulosti, avšak stojící na opačné straně. Bylo napínavé sledovat jeho „pátrání“ po Alexovi a plánování, jak se ho zbavit. Felix je zkrátka zarputilý a nenechá se odradit žádnou překážkou, a ačkoliv by to měla být záporná postava knihy, na mě tak nepůsobil a občas jsem se přistihla, že je mi ho líto a že mu v duchu „fandím“.

Moc se mi líbila milostná linka, která se proplétá celou knihou a v závěru vrcholí. Autor postupně odkrývá tajemství, které si sebou Lýdie nese celý život a které mělo zůstat na vždy skryto. Díky tomuto kniha bude bavit i ženy.

„Zhluboka se nadechla a ztišila hlas. „Ty i já musíme mít děti. Nemyslíš, že by nám už mohli říct něco o tom, jak se to stane? Nutí nás, abychom věděly všechno o Mozartovi a Shakespearovi a Leonardu da Vinci, ale…“

Na Belindě bylo vidět, že je jí to trapné, ale zároveň ji to zajímá. Má stejné pocity jako já, říkala si Charlotta, kolik toho asi ví?“

Zajímavé bylo sledovat dceru Lýdie Charlottu, která je uvedena coby debutantka před krále a královnu a tím, že je uvedena do společnosti dospělých začne zjišťovat, co vše jí rodiče zatajili a čeho se jí snažili ušetřit. O to více touží porozumět a poznat skutečný život.

Kniha je velmi čtivá a závěr je přímo strhující. Celou dobu jsem byla v napětí, kterého z mužů Lýdia ztratí, zda svého synovce, nebo milence z dávné minulosti, anebo svého manžela.

„Freddie je pro ni ten pravý, pak nikdy nebude muset projít tím, čím jsem prošla já, nikdy se nebude muset tvrdě poučit, že chtíč je špatný a ničí, hřích nedopadne na další generaci, ona nebude tak špatná jako já. Myslí si, že chci, aby byla jako já. Jen kdyby věděla. Jen kdyby věděla!“

Knihu doporučuji všem čtenářům, kteří by si chtěli přečíst některou z knih Kena Folletta a odrazuje je rozsah jeho neznámějších ság. Doporučuji ji ženám i mužům, každý z nich si v knize najde svoje, ať už milostnou linku, či napětí při sledování přípravy a realizace atentátu.

Muž s podivnou minulostí rozhodně nezůstane jedinou knihou, kterou si od autora přečtu.

Moje hodnocení je 90 %.

 

Název knihy Muž s podivnou minulostí
AutorKen Follett
Žánrhistorický román
  
Nakladatelství Kalibr
Rok vydání2020
Počet stran352
ISBN978-80-242-6341-0
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Kalibr

Nakladatelská značka Kalibr se zaměřuje na vydávání detektivek, napínavých thrillerů, severského krimi a dalších žánrů, v nichž není nouze o prolitou krev.

Ke kmenovým autorům patří např. Gillian Flynnová, Angela Marsonsová, Harlan Coben, John Grisham, Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Louise Pennyová, Stefan Ahnhem, Daniel Cole nebo Tess Gerritsenová.

www.kalibr-knihy.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)