Čtvrtek, 2.2.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Keltování s Chrudimkou.cz – 1. díl

Hlava keltaVe spolupráci se studenty archeologie jsme si pro vás připravili miniseriál o Keltech pod názvem Keltování s Chrudimkou.cz.

V seriálu si povíme o tom, jak Keltové žili, bydleli, hospodařili a přijde řeč i na další zajímavosti z keltského prostředí. Řekneme si něco o jejich náboženství, jaké bohy Keltové uctívali a také něco o keltských svátcích. Zmíníme se jakým stylem probíhalo pohřbívání a jaký měli Keltové pohřební ritus. Podíváme se i na řemesla, která Keltové ovládali, na technologii výroby zbraní, šperků a materiál, který používali k jejich výrobě. 

 

 

 

 

Asterix a ObelixKaždý z nás už jistě někdy o Keltech slyšel. Mnozí určitě více než si myslí – říkají Vám něco jména Asterix a Obelix? Tito dva Galové jsou asi nejznámější představitelé Keltů, které určitě znáte. Kdo by si nevzpomněl Obelixe vynikajícího obrovskou silou a tloušťkou, a jeho chytrého přítele Asterixe. Pomáhali ochránit zbytek Galského osídlení v Římské Říši, které se snažil všemi možnými způsoby Julius Caesar podmanit. Tyto příběhy o Galech, kteří jako poslední odolávali útokům J. Caesara, nebyly smyšlené. 

 

 

 

Keltové obývali Evropu, včetně území dnešního Česka. Řadíme je do tzv. laténského období. V Čechách toto období datujeme od 5. – 1. století př. n. l. V průběhu tohoto období se osídlení Keltů v Česku měnilo. Hlavním aspektem osídlení v Čechách bylo klima. V tomto období bylo klima převážně chladnější a vlhčí. Keltové si tedy z tohoto důvodu vybírali lokality, které byly vhodné především pro zemědělství.

Mapy osídlení Kelty

Na těchto vybraných lokalitách si tedy zakládali osady. Kromě zemědělství v nich probíhala i řemeslnická výroba šperků i zbraní z různého materiálu, který byl v době laténské k dispozici. Dále zde probíhalo pěstování plodin, chov zvířat, náboženské a pohřební rituály a další společenské aktivity, o kterých si podrobně povíme v dalších dílech našeho seriálu.

Příště si povíme něco bližšího o keltském zemědělství a chovatelství v době Laténské.

Zdroj: Waldhauser, J. 2001. Encyklopedie Keltů v Čechách. Praha. ISBN 80-7277-053-5

Keltování s Chrudimkou.cz – 2. díl  
Keltování s Chrudimkou.cz – 3. díl  
Keltování s Chrudimkou.cz – 4. díl 
Keltování s Chrudimkou.cz – 5. díl

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.