Česnek – koření a lék v jednom

Svazek česnekuČesnek je jednou z nejcennějších potravin na světě. Již ve Starém Egyptě existovali různé infekce a pro otroky byl jedinou záchranou česnek, který obsahuje veliké množství vitamínů a může působit jako přírodní antibiotikum. Je lehce dostupný a působí jako všelék. Proto není divy, že se užíval již odpradávna. Dříve jej dokonce používali i pro dezinfekci pitné vody. A jak důležitou roli má česnek v dnešní době?

Česnek je vytrvalá pozemní bylina. Existuje asi 660 druhů česneku, z nichž nejznámějšíRostlina česneku je česnek kuchyňský, který má široké využití. Používá se jako koření, ale také v lidovém léčitelství. A pověst vypráví, že sloužil i v boji proti upírům a vlkodlakům. Avšak jeho charismatické aroma přináší jeho uživatelům občasné problémy. Například v minulém století byl odepřen vstup do „lepší společnosti“ těm příslušníkům národností, o kterých se vědělo, že součástí jejich každodenní stravy je česnek. Vstup zakázán platil pro osoby užívající česnek i do chrámu Afrodity v Athénách.

Česnek je bohatý na vitamíny A, B, C, E, dále pak na selen, vápník a jód, proto je pro naše tělo velice přínosný.

Co česnek dokáže:

  • předchází srdečním chorobám
  • má pozitivní účinky na trávení
  • snižuje krevní tlak
  • stimuluje imunitní systém
  • působí proti infekcím: virům, bakteriím i plísním
  • v kombinaci s medem se používá při nachlazení a chřipce (především v chřipkovém období)
  • po použití odpuzuje klíšťata
  • a má mnoho dalších účinků…

V dnešní době není nutné si kupovat pouze česnek jako zeleninu. V lékárnách jsou nabízeny česnekové přípravky, co jej můžou nahradit. Výhodou těchto přípravků je, že jsou bez zápachu. Přesto se ale doporučuje koupit čerstvý česnek od českých pěstitelů.

ČesnekBohužel v dnešní době jen málokdy narazíme na český česnek v tuzemských supermarketech, kde jej vytlačil česnek čínský. Tento česnek je sice levnější, ale chybí mu ta pravá „česnekovost“. Český česnek má pětkrát větší účinnost, takže i když je dražší, spotřebujete ho míň k docílení té správné chuti. Navíc čínský česnek je napuštěný různými přípravky, aby vydržel cestu přes polovinu světa. A tak ztrácí mnoho ze své síly i chuti. Bohužel realita je taková, že čínský česnek vytlačuje tuzemský. Naštěstí jsou i nadále místa, kde se pravý poctivý český česnek dá koupit – jsou to převážně zeleninová tržiště, kterých v poslední době přibývá, nebo přímo u pěstitelů.

Účinky česneku na lidské zdraví jsou obrovské, takže by rozhodně neměl chybět v našem jídelníčku alespoň jedenkrát týdně.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.