Středa, 7.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Keltské oslavy léta – svátek Lughnasad 2015

Keltské oslavy léta - svátek Lughnasad 2015Tradiční oslavy keltského svátku Lughnasad vypuknou opět uprostřed léta!

Ve dnech 31. 7. – 2. 8. 2015 se v Nasavrkách uskuteční mezinárodní festival keltské kultury Lughnasad. Letošnímu 9. ročníku bude tentokrát dominovat „Krása a síla“.

Festival bude zahájen v pátek koncertem dua Vojtěcha Jindry a Jitky Malczyk a skupin Asonance a Vintage Wine.

V sobotu bude celodenní program zahájen v půl desáté. Ve vesničce v zámeckých zahradách, kde se usídlí národy Keltů jak domácích tak zahraničních, bude dominantním prvkem „síla“, tedy především množství válečníků, ukázka bojovnické výstroje a výzbroje a její výroba. Nebude chybět ani porovnání výzbroje pravěkých válečníků z různých dob a oblastí. Na festivalu tak budou opět k vidění i zástupci největších nepřátel Keltů – Římané.

Druhým aspektem symbolizovaným „krásou“ bude odívání a zdobení používané Kelty. Návštěvníci tak zjistí, jak se Keltové oblékali, jaké barvy nosili, jaké šperky a okrasné předměty byly v té době v módě. Samozřejmě bude u některých z nich k vidění i praktická ukázka výroby.

Zapomenout nesmíme na program na pódiu a živá vystoupení po celý den, například ukázku irských tanců v podání taneční skupiny Ryengle (včetně výuky). Ve 14 hodin se uskuteční tradiční slavnostní zahájení oslav, které postupně vyvrcholí průvodem keltského lidu ke kamennému kruhu pro obilnou bohyni úrody.

Sobotní program zakončí večerní koncert kapel Happy to Meet, Kukulín, Navostro a Five Leaf Clover.

Nedělní život v keltské vesničce navazuje na sobotní program a slibuje například oblíbené keltské klání a závěrečný obřad pod vedením Druidů.

Změnou oproti předchozím ročníkům je zavedení symbolického, ale již ne dobrovolného, vstupného přes den.“, upozorňuje ředitel festivalu Ondřej Vojtíšek. „Dospělí zaplatí za vstup 45 Kč, děti 25 Kč. Slibujeme si od tohoto kroku zkvalitnění řemeslného programu a komfort pro návštěvníky v tom, že po nich nebude žádáno dobrovolné vstupné na každém kroku.“ Opět bude možné využít předprodeje skrz webové stránky a kamenné obchody. Ve vstupném na koncert již bude zahrnuto celodenní vstupné.

Oslavy Lughnasadu pořádá sdružení Boii, z. s. ve spolupráci s dalšími spolky, za podpory Města Nasavrky, Pardubického kraje a dalších partnerů. Velké poděkování patří také všem dobrovolníkům, kteří se na organizování akce podílejí, letos jich bude okolo 70.

Keltské oslavy léta - svátek Lughnasad 2015

Více informací o Lughnasadu – oslavách léta naleznete na stránkách www.lughnasad.cz.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.