Keltské oslavy léta – svátek Lughnasad

Keltské oslavy léta – svátek LughnasadTradiční oslavy keltského svátku Lughnasad budou dvoudenní!

pátek a v sobotu 2. – 3. srpna 2013 se v Nasavrkách uskuteční festival keltské kultury Lughnasad.

Letošní 7. ročník s tematickým názvem „Zkrocení kovu“ se bude konat v prostorách nasavrckého zámku,  na nádvoří, v zámecké zahradě, na náměstí a u kamenného kruhu.

Díky dvoudennímu charakteru oslav bude program festivalu zahájen již v pátek. Od 19 hodin si budete moci užít koncert skupin Asonance a Nezmaři.

Keltské oslavy léta - svátek LughnasadV sobotu bude celodenní program zahájen v půl desáté – v zámecké zahradě se usídlí národy Keltů jak domácích tak zahraničních. Snad největším lákadlem v keltském ležení budou letos řemesla a to především ta související se zpracováním kovů. Připravena je experimentální redukce železné rudy, své výhně do ruda rozpálí kováři a vše bude doprovázet hlasité bušení kladiv. Chybět samozřejmě nebudou i další keltská řemesla (keramika, tkalcovství, mincovnictví, keltská kuchyně).

„Každý rok se snažíme přijít s něčím novým – ať už se jedná o vylepšení programové části nebo o zvýšení kvality areálu,“ říká tisková mluvčí festivalu Bc. Petra Saidlová. „Jako příklad letošních novinek mohu uvést kromě pátečního koncertu i rozšíření přednášek s keltskou tematikou pro lajky i odbornou veřejnost,“ dodává Saidlová.

Ve 14 hodin se uskuteční tradiční slavnostní zahájení oslav – pocta sklizni. Zapomenout nesmíme na program na pódiu a živá vystoupení po celý den například ukázku irských tanců v podání skupiny Ryengle (včetně výuky).  U kamenného kruhu se můžete setkat s Druidy, kteří si opět pro návštěvníky připravili cyklus přednášek o keltském životě. Duchovní rozměr oslav završí obřad, který je poděkováním za úrodu a náklonost bohů.

Keltské oslavy léta - svátek LughnasadCelá akce vyvrcholí večerním koncertem, který začne v 1900 – pro letošní rok se představí kapely Jauvajs, Beerberries, Dick o´Brass a NaVostro. Kromě skvělé hudby vás večer čeká i jedno velké taneční překvapení.

Vstupné je během dne dobrovolné. Na večerní koncert je nutné zakoupit vstupenku – v předprodeji na webových stránkách festivalu nebo na místě v den akce. Předprodejní cena vstupenky na oba koncerty začíná již na 200 Kč.

Více informací o Lughnasadu – oslavách léta naleznete na stránkách www.lughnasad.cz.

Oslavy Lughnasadu pořádá občanské sdružení Boii o. s. ve spolupráci s dalšími spolky, za podpory Města Nasavrky, Pardubického kraje a dalších partnerů. Velké poděkování patří také všem dobrovolníkům, kteří se na organizování akce podílejí, letos jich bude okolo 40.

 

Portál Chrudimka.cz je mediálním partnerem této akce.

 

Keltské oslavy léta - svátek Lughnasad

Fotogalerie z loňského Lughnasadu v Nasavrkách

{morfeo 35}

Foto: © 2012 Jaromír Zajda Zajíček – FotoZajda.cz

Lughnasad 2013

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.