Kéž bych si nevzpomněla

Prozření Mary Dyerovérecenze knihy Prozření Mary Dyerové

Nejmenuji se Mara Dyerová, ale můj právník mi řekl, že si musim něco vybrat. Nějakej pseudonym. Nom de plume, jak říkají Francouzi. Vím, že je to divný, používat falešný jméno, ale věřte mi – zrovna teď je to to nejnormálnější v mym životě.” 

Začátek knihy, dopis Mary Dyerové, nemůže být upřímnější a podivnější zároveň. A věřte, že ho pochopíte, až na konci knihy, a budete kroutit hlavou a říkat si, že to nemůže být pravda. A budete hned chtít číst další díl, ano je to tak, Prozření Mary Dyerové je prvním dílem trilogie a velmi slibným debutem autorky.

Kniha mě upoutala svojí obálkou, na níž jsou v černé vodní hlubině ne zcela ponořeny dvě postavy, muž objímající ženu, a přes ně je natištěn  stříbrný název knihy. Tajemná obálka evokuje tajemný příběh uvnitř knihy.

Po přečtení anotace nabudete dojmu, že se jedná o velmi zajímavý thriller a možná v něm bude hrát roli i láska. Prozradím vám, že kniha skrývá mnohem větší tajemství a vy ho do posledních stránek nebudete schopni sami odhalit. Ale až budete znát pravdu, budete v šoku, ale také budete vědět, že vás autorka zavedla do jiného žánru, než jakým se kniha celou dobu jevila, a to se mi líbilo.

Člověk musí být umělec i šílenec, bezmezně melancholický tvor, aby okamžitě rozpoznal malého anděla smrti mezi obyčejnými dětmi,” řekl. Britský přízvuk protkával slova, jeho hlas byl jemný a hluboký. “Stojí tam, jimi nepoznána, a není si vědoma své fantastické moci.”

Mara je šestnáctiletá dívka a všechno by bylo normální, kdyby nedošlo k jedné události, která změnila životy několika lidí. Mara se po nehodě, k níž došlo, probudí v nemocnici a nic si nepamatuje a je v šoku. Časem si ve snech začne vzpomínat a netuší, že by pro ni bylo lepší nikdy si nevzpomenout. Co se tehdy odehrálo v opuštěné budově bývalého ústavu pro choromyslné? Byla to něčí vina? Pomůže Maře změna prostředí? Pojďte si přečíst hrůzu nahánějící příběh.

V knize autorka rozehraje i pěkný milostný příběh, který Maru dovede až k prozření. A konec je natolik překvapivý, že hned budete chtít navázat druhým dílem, ten nese název Proměna Mary Dyerové.

Kniha je velmi čtivá a plná zvratů, překvapení a nevysvětlitelných událostí. Mara bojuje se svými děsy a psychickou poruchou vyvolanou stresem způsobeným nehodou. Ale co když vše bylo jinak? Kniha je napínavá až do konce.

“Když na něco myslíte, neznamená to, že se to stane. Když něco chcete, neznamená to, že se to uskuteční.”

Postavu Mary si oblíbíte a budete jí fandit, alespoň do jednoho okamžiku, pak už bude na vás, jak se s tím poperete. Zamilujete si i postavu Noaha, mladíka, který je pro Maru jako stvořený, a je jediným člověkem, který by jí mohl pomoci.

Kdybych nemusela, knihu bych nedala z ruky, dokud bych nedočetla. Brzy se chystám na druhý díl a podle konce prvního soudím, že se rozhodně máme na co těšit.

Knihu bych zařadila do kategorie New Adult, ale ocení ji i starší čtenáři. Jedná se o vydařený thriller s určitými prvky z jiného žánru, ale neprozradím jakého, abyste nepřišli o překvapení. Autorka přišla s neotřelým příběhem a vám nedá spát, dokud tomu nepřijdete na kloub.

Doporučuji těm, co si rádi přečtou tak trochu jiný thriller, těm, co mají rádi napětí, a těm, co jsou duší stále mladí.

“Ale ani v Noahově posteli, ani v jeho objetí nenaleznu úkryt před zlověstným vytím svých hříchů.”

Knihu hodnotím 100 %.


 

  
Název knihy     Prozření Mary Dyerové
AutorMichelle Hodkin
ŽánrRomány, Fantasy, Dívčí romány
    
Nakladatelství      Brio
Rok vydání2013
Počet stran368
ISBN978-80-7391-672-5
  
Nákup knihywww.slovart.cz
   
Databáze knihwww.databazeknih.cz
  

Slovart

www.slovart.cz


Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)