Kleny na Lipce mají za sebou ozdravnou kůru

Hrobka pánů KustošůVesnička Lipka u Horního Bradla je známá především díky mohutné památné lípě, která získala v roce 2016 titul Strom roku. Pár metrů od této lípy se nachází hrobka pánů Kustošů, bývalých majitelů panství Lipka. Později se Lipka stala majetkem Auerspergů a kněžna Vilemína nechala hrobku opravit. Zřejmě v roce 1876 byly k hrobce vysazeny dva javory kleny.

Dnes vedle zdi s renesančními náhrobky rostou dva stárnoucí stromy, na kterých se podepsaly drsné klimatické podmínky, které na tomto větrném místě panují a také dlouhodobý nezájem o ně. Protože tyto dva kleny k Lipce patří, stejně jako památná lípa a nedaleko stojící zámeček, byly peníze, které se nashromáždily v roce 2016 ve sbírce v době konání ankety Strom roku použity právě na ošetření těchto dvou klenů.

První ošetření proběhlo na jaře 2017 a po vyhodnocení zdravotního stavu klenů musely být v letošním roce ošetřeny znovu. Jejich ošetření provedli certifikovaní arboristé Aleš Nádvorník a Daniel Stach se svým týmem. Díky jejich odbornému zásahu se podařilo klenům prodloužit život a především odvrátit bezpečnostní riziko, které pro četné návštěvníky tohoto místa, stromy s usychajícími větvemi představovaly.

Ošetření bylo provedeno díky finanční podpoře Pardubického kraje, firmy PROXIM s. r. o. a našeho spolku Altus, který péči o kleny také organizačně zajišťuje.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.