Pátek, 24.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Sousedky

recenze knihy Sousedky

„Představuji si, jak ruší všechno, co předtím udělaly, jako když se zrychleně přetáčí zpátky film. Jenže jak by vysvětlily to zpoždění? Skutečnost, že je palička umytá a podlaha vydrhnutá?“

Sousedky od Cass Green pro mne byly lákadlem, protože první autorčina kniha se mi líbila. Jenže trochu jsem narazila. Nemůžu se zbavit pocitu, jako by tento příběh byl vláčný, zdlouhavý, jako by se vlekl fakt šnečí rychlostí. Přitom absolutně všechno měla autorka vymyšlené do puntíku na sto procent.

Příběh je vyprávěn ze dvou pohledů. Hester a Melissy. Jsou to právě ony sousedky, podle kterých dostala samotná kniha název.
Hester už je starší dáma, které umřel manžel. Kdysi dávno, když měla Melissa malou dcerku Tilly, byla u ní velmi často a pomáhala ji s hlídáním, uspáváním a domácími pracemi.
Melissa je ženou významného lékaře, který je i mediálně znám, díky svému pořadu. Je v tom nejlepším, aktivním věku, a umí si užívat života.
Tyto dvě postavy, nemohly být více odlišné a přeci jen mají spolu něco společného a tím je podobná minulost.
Obě v ní učinily něco, co je poznamenalo, něco, před čím se ukrývají.
Ve chvíli, kdy Tilly odrostla z plenek, Hester se s Mellisou odcizily. Pomalu se ani nepozdraví. Ta nelibost je ze strany Mellisy, která se snaží Hester vyhýbat. Ale proč? Co se stalo?
Všechno se mezi nimi změní v dobu, kdy Mellisu navštíví Jamie. Kdo je to? To vám nepovím. Ale jeho přítomnost obrátí Mellisinu domácnost vzhůru nohama a najednou si uvědomí, že bez Hester by to nezvládla a potřebuje ji. Ale co by nezvládla? Co obě tají? A co tají před sebou?
To vše se dozvíte, až si tuto knihu přečtete. 

Sousedky - obal knihyAutorku musím pochválit za velmi nesourodou a o to zajímavější ústřední dvojici, která hýbe příběhem. Jejich charaktery a i postavení nemohlo být rozličnější. To bylo naprosto skvěle vykresleno. Jenže tím největším zádrhelem byl fakt, jako by ten příběh byl vyprávěn někým, kdo popisuje pomalu každé slovo dvakrát a raději to ještě zopakuje, aby si byl vědom, že mu všichni rozuměli. Nemůžu se ubránit pocitu, že některé věci byly naprosto zbytečné.
Celá zápletka je napínavá, neotřelá, postavy jsou úžasné. Jenže to zpracování prostě pokulhává. Mrzí mě to. Sousedky mohla být top kniha, takto je pro mne jen průměrem…

„Když jsem na tom byla úplně nejhůř, napadalo mě, že bych si sedla někam do baru a měla pohlavní styk s jakýmkoli starším mužem, který se bude zdát plodný (i když jsem neměla tušení, jak bych něco takového měla vyhodnotit). Zašla jsem tak daleko, že jsem si v tom levném tureckém krámku u banky prohlížela nemravné šaty a střevíce na vysokých podpatcích.“

Jak si už můžete trochu domyslet z těch dvou úryvků, které jsem tady vypsala, vypadá to na velmi zajímavé čtení, což Sousedky beze sporu jsou.
Líbilo se mi, jak se v určitých, vypjatých situacích, hlavní hrdinky chovaly. Všechno odpovídalo tomu, jak jsem si v duchu představovala, že by to mělo vypadat.
Dalším plusem jsou kapitoly, které se střídají. Jednou z pohledu Hester a podruhé z pohledu Mellisy. Tím pádem nejste ochuzeni o nic, co by vám mohlo uniknout. Jenže možná v tom je kámen úrazu, protože když Hester sedí v kuchyni a Melissa je v patře v pokoji, tak víme, že Hester sedí v kuchyni a přemýšlí. A pak je kapitola Melissy, která dělá něco v patře, víme, co dělá, ale taky je opět zdůrazněno, že Hester sedí v kuchyni (a co dělá). Není to sice pokaždé, ale někdy jsem měla pocit, jako by se některé části opakovaly a to je možná tím důvodem, proč se mi všechno zdálo zdlouhavé.

Ale pevně věřím, že mi nebyly hvězdy nakloněny a tato kniha si své fanoušky a věrné čtenáře najde. Třeba si také budete myslet, že je to pomalejší příběh, ale budete společně se mnou obdivovat charaktery postav a situace, do kterých jsou vrženy, protože ty za to čtení rozhodně stojí.
Z toho vyplývá, že nebojte se mé lehce kritické recenze a pokud máte náladu na „thriller“ pro ženy, běžte do knihkupectví a poohlédněte se po titulu s názvem Sousedky.

Hodnocení: 70 %

 

Nakladatelství Dobré knihy - logo

 

Název knihy Sousedky
AutorCass Green
Žánrdetektivka, pro ženy
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2019
Počet stran336
ISBN978-80-249-3924-7
  
Nákup knihy https://www.ikar.cz/
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Nakladatelství Dobré knihy - logo

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)