Místo, které spojuje

recenze knihy Knihkupectví na Bylinkovém náměstí

„Udělat si čas na čtení neznamená jenom otáčet stránku za stránkou, ale udělat si také čas na samotná slova. Čas zastavit se, žvýkat slova jako divokou trávu, kterou člověk sebere na procházce a potom si ji vloží do pusy. Být schopný je nechat slova chvíli ležet stranou, jako se nechává uležet těsto na palačinky, a potom se k nim zase vrátit.“

Milujete knihy, v nichž se píše o knihách? Milujete Francii s její poklidnou atmosférou malebných jižních městeček? Toužíte vlastnit knihkupectví anebo v něm alespoň pracovat? Pokud jste jedinkrát odpověděli ano, pak se vám tato kniha bude líbit.

Edice 7 lásekNatálie a Nathan, manželé středního věku, se rozhodli opustit ruch Paříže a uchýlili se do klidného středověkého městečka na jihu Francie, do Uzès. Natálie zde našla splněný sen, bývalé knihkupectví a jako profesorka francouzštiny neodolala a rozhodla se ho probudit k životu. Do knihkupectví přicházejí nejrůznější lidé a díky knihám Natálie proniká i do jejich životů. Natálie dokáže doporučit knihy na míru a posunout tak své zákazníky dál. A naopak i lidé, s nimiž se v knihkupectví setká, ovlivňují i její život a ona nám postupně odkrývá i rodinné starosti. Co vše o nás prozradí knihy? Jaké šrámy na duši má Natálie? V této knize poznáte řadu nejen francouzských knih a najdete zde nepřeberné množství zajímavých myšlenek. Popusťte uzdu fantazii a pojďte si prostřednictvím Natálie představit, že jste majiteli knihkupectví na Bylinkovém náměstí.

„Cloé zářily oči. Byla jsem šťastná jako pokaždé, když někomu poradím knihu, o níž si říkám, že bych ráda ještě jednou zažila emoci, kterou u mě vyvolalo její první přečtení.“

Autor knihu rozdělil do několika kapitol, každá je věnována jednomu z návštěvníků knihkupectví. Natálie díky knihám poznává nejrůznější lidi, a to ať přímo z Uzès anebo z daleka, stává se tak součástí jejich životů a nejenže jim prostřednictvím doporučených knih ukazuje směr, ale i tito návštěvníci zanechávají stopy v jejím životě. Moc se mi líbil první příběh mladičké Cloé, která najde odvahu vzepřít se své autoritativní matce. Na tváři mi vykouzlil úsměv cestovatele Filipa. Srdce mi rozechvěl příběh Bastiena a jeho otce. A odvahu jít za svým snem mi dodal příběh Artura. A to je jen zlomek jmen, které se v knize objeví.

Knihkupectví na Bylinkovém náměstí - obal knihyDalší úžasnou věcí v knize jsou myšlenky a citáty, které se v ní objevují. Mnohé jsem si poznamenala, je to takové filosofování o knihách a v mnohém jsem autorovi dala za pravdu.

„Knihkupec hodně čte, a čte především hodně recenzí na to, co vychází. Dobrá recenze vzbuzuje chuť číst, i když se kniha zabývá oblastí, která člověku dříve nebyla blízká.“

Díky tomu, jak se autor vžil do ženské postavy jsem několikrát zapomněla, že knihu napsal muž. Éric de Kermel se dokonale vžil do ženské mysli a předložil nám knihu plnou krásných myšlenek a nabitou emocemi, že si řeknete, že žena by to nezvládla napsat s větším citem.

Jediné, co mě mrzí, že řada zmíněných knih u nás nebyla vydána, ale najdete zde inspiraci i na řadu u nás opomíjených knih. Po přečtení této knihy jsem nalákána na knihu Hedvábí od Alessandra Baricca, kterou bych si ráda v nejbližší době přečetla.

„Snažte se, ať sen pohltí váš život, aby život nepohltil váš sen.“

Knihkupectví na Bylinkovém náměstí je v pořadí druhou knihou z edice 7lásky, která byla uvedena knihou Muž, který už nikdy nebude spát vedle mě (recenze), a rozhodně neztrácí na poutavosti. Dle názvu edice by se mohlo zdát, že se bude jednat o oddychové romantické čtení, ale nenechte se mýlit, tyto příběhy mají svoji hloubku a přivedou vás k zamyšlení. Nedávno vyšla již třetí kniha v pořadí, a to Láska a sýr v Paříži, rozhodně je na co se těšit.

Obálka knihy je tentokrát laděna dozelena a v knize najdete řadu krásných kreseb.

„Neexistuje jiný čas k životu, než je přítomnost, takže žij!“

Knihu doporučuji milovníkům knih a lidských osudů, ať patříte do kterékoliv věkové kategorie.

Moje hodnocení je 90 %.

 

Název knihy Knihkupectví na Bylinkovém náměstí
AutorEric de Kermel
Žánrromán, pro ženy
  
Nakladatelství Metafora
Rok vydání2019
Počet stran264
ISBN978-80-7625-059-8
  
Nákup knihy www.metafora.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Metafora

Nakladatelství METAFORA bylo založeno v roce 2001 a od té doby vydalo několik set titulů všech žánrů. K vydaným beletristickým titulům patří mimo jiné knihy Dana Browna, bestseller Jíst, meditovat, milovat či knihy islandské autorky Yrsy Sigurdardóttir. V oblasti poznání je METAFORA vydavatelem knih takových autorů, jako je Elizabeth Haichová, Judy Hallová či Anthony Wiliam.

V lednu 2019 spojila METAFORA síly s Nakladatelským domem GRADA a společně budou dále pokračovat ve vydávání krásných i poučných knih pod značkou METAFORA. S knihami z METAFORY je čas číst, snít a žít.

www.metafora.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)