Pondělí, 15.4.2024
KnihyKultura

Muž, který stál vedle mě

recenze knihy Muž, který už nikdy nebude spát vedle mě

„Už několik měsíců, nebo možná i let, jsem na tenhle den čekala. O rozchodu jsme se bavili tisíckrát. Moc jsme si jej oba přáli. A stejně tak jsme se ho oba báli. Náš konec je očekávaný, milionkrát prodiskutovaný a do detailu naplánovaný. O tom není pochyb. Jenže člověk se stejně nedokáže připravit na bolest, kterou taková ztráta představuje. Jak může člověk aspoň částečně dokázat pochopit, že někdo opravdu odešel?“

Nová edice 7lásky nakladatelství Metafora odstartovala velmi slibně. Kniha Muž, který už nikdy nebude spát vedle mě rozhodně není žádnou červenou knihovnou. Příběh má hlavu a patu, ale nečekejte žádné láskyplné vzdechy nebo potoky slz. Autorka nás uvede do knihy zlomovým okamžikem v životě šestačtyřicetileté Lucie, který však není nijak vyhrocený.

Lucie ví, že až se ráno probudí, její manžel Pedro bude definitivně pryč. Jejich manželství po patnácti letech zkrátka vyšumělo. Sledujeme, jak se Lucie vyrovnává se svým novým životem, ale také nám nechává nahlédnout do svých vzpomínek na dětství. Na to, jak ji utvářel život s trochu melodramatickou matkou a otcem, kterého má Lucie velmi ráda. V knize nám jsou postupně představeny postavy, které v životě hlavní hrdinky zaujímají důležité místo – dcera Morena, sestra Miranda, kamarádka Vera, Luciini rodiče.

„Strašně moc mám ráda Veru. Jak nemít rád někoho, s kým se celé hodiny smějete! A navíc nejde o obyčejný smích. Její smích je děsně nakažlivý. Je zvonivý jak křišťál a melodický, jako když teče voda.“

Po rozchodu se Lucie nevrhne do víru života, ale nechá se popostrčit svojí kamarádkou Verou a pokusí se navázat nové vztahy. Můžeme pozorovat, jak Lucie srovnává nové známosti s Pedrem. Dokáže Lucie jít dál a svoji minulost hodit za hlavu? Nebo platí i zde, že nikdy neříkej nikdy? Rozdělejte si lahev vína a vychutnejte si tento poetický příběh, který je sondou do života zralé ženy vyrovnávající se s novou situací.

Muž, který už nikdy nebude spát vedle mě - obal knihy (Metafora)Kniha je rozdělena do krátkých kapitol a příběh plyne poklidně a vy najednou zjistíte, že jste na jeho konci. Nejedná se o ucelený příběh, ale spíše o útržky ze současnosti proložené vzpomínkami na minulost.

„Manželství mí v sobě něco nezdravého,“ pokračuje. „Je jako pohádka o housence a motýlu, kterou nám vyprávěli, ale naopak. Když do manželství vstupujeme, myslíme si, že je jako ten bílý motýl, jenže postupem času se k našemu údivu pomalu proměňuje v housenku.“

Silvia Araziová je uznávaná argentinská spisovatelka, jejíž knihy jsou ceněné literární kritikou. S touto knihou se vám do ruky dostane kvalitní čtení o konci manželství, o lásce mateřské, o lásce k rodičům, o kamarádství, o nové lásce, o snaze nebýt jako naši rodiče. Je to kniha plná zajímavých úvah o životě a mezilidských vztazích.

Konec knihy dodá celému příběhu smysl a myslím, že to tak často v životě končí, anebo začíná? Řekla bych, že je to především kniha o lásce, a proto kniha právem patří do edice nazvané 7lásky. Je to kniha, která vás přiměje zamyslet se nad svým životem, a to ať už jste vdané, zadané anebo čerstvě singl. Luciin příběh dává naději, že i když něco končí, nemusí to být napořád.

„Když jsem oslavil padesátku,“ přiznal, „vnitřně jsem se velmi uklidnil. Řekl jsem si: Tak, a je to. Teď už mám aspoň jednu jistotu – už nejsem mladý.“

Pověděl mi také, že pocítil spokojenost nad tím, že konečně opustil nepříjemné a nejisté roky mezi čtyřicítkou a padesátkou, kdy se cítil starý mezi mladými a mladý mezi starými.“

Líbí se mi, jak nakladatelství edici pojalo barevně a každou obálku knihy sladilo do jedné barvy. Tato se nese v duchu modré barvy, která nám může evokovat chlad, který nastal na konci vztahu.

Knihu bych doporučila všem ženám, které si chtějí přečíst něco ze života, co je přiměje se zamyslet nad jejich životem.

Edice 7 lásek„Myslím, že tělo mluví za nás. Možná nedokážeme ovlivnit, s jakou se narodíme barvou vlasů nebo tvarem nosu, ale jsme plně zodpovědní za náš pohled, úsměv i gesta, která svým způsobem odhalují volbu našeho ducha.“

Moje hodnocení je 90 %.

Již nyní se těším na další knihy, které v edici 7lásky již vyšly i na ty, co teprve vyjdou.

 

 

Název knihy Muž, který už nikdy nebude spát vedle mě
AutorSilvia Araziová
Žánrpro ženy, romány
  
Nakladatelství Metafora
Rok vydání2019
Počet stran176
ISBN978-80-7625-051-2
  
Nákup knihy www.metafora.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Metafora

Nakladatelství METAFORA bylo založeno v roce 2001 a od té doby vydalo několik set titulů všech žánrů. K vydaným beletristickým titulům patří mimo jiné knihy Dana Browna, bestseller Jíst, meditovat, milovat či knihy islandské autorky Yrsy Sigurdardóttir. V oblasti poznání je METAFORA vydavatelem knih takových autorů, jako je Elizabeth Haichová, Judy Hallová či Anthony Wiliam.

V lednu 2019 spojila METAFORA síly s Nakladatelským domem GRADA a společně budou dále pokračovat ve vydávání krásných i poučných knih pod značkou METAFORA. S knihami z METAFORY je čas číst, snít a žít.

www.metafora.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)